Sanat ve EğlenceSanat

Metonimi - bizim dilimiz etkileyiciliğini kaybedecektir onsuz bir şeydir

Dilin Figüratif-dışavurumcu araçlar yaygın şiirsel metinlerde değil, aynı zamanda nesir sadece kullanılır. belirgin deşarj benzeri gizli metaforlar, kişileştirilmesiyle girdi ve gelen Birçoğu, günlük yaşamın bir parçası haline gelmiştir. En ilginç dilsel olguları biri - metonymy.

Tanım ve Örnekler

dayalı tropes oluşumu çağrışımlı bağlantıları fenomenler, özellikleri, nitelikleri, nesneleri. Aynı ilke metonymy kuruldu. terimi Yunanca dilinden gelmektedir ve "adlandırmak" anlamına gelir. yerine, ikame, diğerinin yerini alması için bir tek bir nesne ya da bir olgu kullanımı - O metonymy olup. Örneğin, Puşkin sanat ve edebiyatta onun büyük rol tanıyarak, Rus şiirinin güneşi denir. Bu karşılaştırma yüzden duymak ya bu sözleri okurken, otomatik kimse söz hakkında anlayabileceği, zihnimizde birlikte şairin imajını yetiştirilir. Veya diyerek "Hollywood'un" biz, çok değil bir coğrafya özelliğini anlamına ünlü Amerikalı olarak "American Idol".

O metonimi açıktır - bu mecazi anlamda kelime veya kelime kullanılmasıdır. Bu fenomenin kökleri insanlığın derin geçmişte yalan. Çocukluğu şafağında (ayrıca metonimi) antik adam hayatını iyi ve kötü güçlere tamamen bağımlı olduğuna inanılmaktadır. Kötü ruhları aldatmak için çalışıyorum, o verdi çift isimlerini kendileri ve çocukları - bir gerçek ve gizli tutulduğunu ve başka - aldatma ve yüksek sesle konuşulan olabilir. insanlar kendilerini, kendi görüşüne göre, güvenli olduğunu kanıtladı Böylece, bir çocuk zarar verebilecek herkese, yanıltıcı. Bu nedenle, başlangıçta metonymy - şeylerin gerçek doğası hakkında tılsım, tabu, gizli bilginin bir tür, ve dikkatle gizleyerek.

onlara yakın olan bazı diğer olayların isimlerini değiştirilmesi, insan toplumunun zihinleri ve dil pratiği sonraki tüm nesillere sıkıca girdi. Böylece, Ortaçağ'da ana Şeytan'ın adını telaffuz korktular ve diğer kirli, boynuzlu, şeytanla değiştirdi. Yani metonimi - bu birinciye diğer kavramların bazı isimler benzer isimlerin yerine geçer.

Çevremizdeki Metonimi

ve Yunanlılar tarafından bize verilen konuşma şekillerindeki ilk metonymy yanı sıra vadeli kendisi Yunan kültürüne alınır. Bu Homer kişileştirme haline gelmiştir. duyduğumuz Yani: "Ben Homeros'un övdü ülke, gidiyorum," biz Yunanistan bahsediyoruz olduğu açıktır. İşte burada, bir canlı olduğu metonymy örneği!

Metonimija parlak şekilli dil araçları geniş bir şekilde yayıldı. O birçok deyimler, atasözleri ve deyişler, aforizmalar inşa etti. Modern anadili onun büyük zenginlik hakkında gerçek Kroze hakkında bir şey, Lydia kralı, duyamıyorum. Ama o "Karun kadar zengin" ifadesini duymuş o anlamına gelir ve başarıyla yaptığı konuşmada yere kullanılan bilir almıştı. Veya, Moskova. Genellikle şehrin ikinci isim olarak kelime kullanarak, "eski başkenti" olarak adlandırılır. Bir yüz dolarlık banknot başkana üzerinde gösterilen olanlar "Franklin" denir.

Her figüratif-dışavurumcu yollarla gibi, metonymy, bizim konuşma zenginleştiren yaratıcı, duygusal olarak yoğun, daha canlı olmalarını. Bu yaygın insan bilinci üzerindeki etkisi ile ilişkili medya, gazetecilik ve birçok alanda kullanılmaktadır. Böylece metonimi reklamcılığı konuşma sloganları olarak sunulabilir.

özet

Herhangi sanatsal yollar gibi, metonymy dil görüntüleri, şiir, ifade ve güzellik vermek için tasarlanmıştır. Bu niteliksel sadakat istenen düşünce ve görüntüleri tanımlanır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.