SağlıkTıp

Mesane kateterizasyonu

Ancak sonda - Tıbbi manipülasyon, mesane boşluğu içine bir kateter katılmasını kapsamaktadır. Bu tanı ve tedavi amacıyla bu manipülasyonu gerçekleştirdi.

kateterizasyon için Endikasyonları:

- akut üriner retansiyon idrar ortadan kaldırılması;

- lavaj veya mesane instilasyon ;

- hastalıkların tedavisi mesane boşluğundan ilaçların ilave edilmesi ile;

- Eğer normal şekilde bunu elde edemez eğer çalışma için idrar örneklemesi.

Ancak sonda yumuşak ya da sert kateter ile gerçekleştirilebilir. Bu 0.3 ila üretra farklı genişliklerine uygun №№ 1 ila 30 boyutuna karşılık gelen 10 mm, uzunluk ve çap olarak yumuşak esnek kauçuk kateter tüp 25-30cm adı. yan oval delik ile yumuşak kateter kör yuvarlak ucunun bir tarafında. Kateter bu ucu üretral deliğine sokulur. Öte yandan kateter üzerinde bir konik kesim ve mesane ilaçları içine tanıtan gerekirse bir şırınga ile bağlanmak için kolay olacak şekilde tasarlanmıştır huni uzantısı vardır.

Sert metal Kanül, bir sap, çubuk ve gaga oluşur. katı kateterin bir ucu iki oval açıklıklarla, kör yuvarlanır. Kateter uzunluğu erkeklerde ve kadınlarda 30 cm - 15 cm, mesane kateterizasyon bir metal sonda kullanılarak gerçekleştirilen -. Karmaşık tıp manipülasyonlar.

Çoğu zaman yumuşak kateter gerçekleştirmek kateterizasyonu. Mesane kateterizasyonu yumuşak kateter - hemşirelik prosedürü. Kullanmadan önce, kateter kaynatılarak sterilize edilir. kateter giriş hemşire ve tuvalet dış genital organların ve hastanın üretra ellerini muamele edilmesinden oluşmaktadır ön-muamele, sonra gerçekleştirilir. Yumuşak kateterin yuvarlak kör uç mesane içerisine yavaşça üretranın dış açıklığı tanıtılan bir steril sulu ve dikkatli hareketleri ile yağlanır ve bir. dış ucundan kateterin girişten sonra sonda doğru yerleştirilmiş ve mesane konumlandırılmış olduğunu gösterir, idrar ayrılmaya başlar. idrar akışı azalır ve mesane projeksiyon alanı ile hafif, yavaş yavaş basın öne sınırlandırmaya başlar. dengeleri ve idrar ekstre zaman, bir kateter yavaşça üretra çekilir.

Çünkü Mesane kateterizasyonu kadınlardan daha zor erkeklerde gerçekleştirilir idrar yolu büyük bir uzunluk ve kateter girişini önlemek fizyolojik kısıtlama iki küçük formlar vardır.

Kateterizasyon dahil komplikasyonlara yol açabilir:

- üretranın mukoza hasarı ile gelişir kanama;

- Üriner sistemin enflamatuar hastalıkların gelişimine yol açar aseptik olmayan bir sonucu olarak idrar yolu enfeksiyonu;

- yaralı üretral mukozasından kan dolaşımına enfekte idrar hızlı soğurma ile ürosepsis.

esas olarak sürekli olarak gerçekleştirilir durumlarda mesane kateterizasyonu sonra mümkün bakteriyal komplikasyonların önlenmesi için, mesane boşluğu bir çözelti veya furatsilina rivanola ile yıkanmıştır. Bazen profilaktik antibiyotik reçete.

Bazı durumlarda, uzun bir süre için mesane yer alacak kateter veya venöz kateter, tekrarlanan sokulması için bir ihtiyaç vardır.

mesane kateterizasyonu üretra yaralanma ya da sıkıştırmanın bir sonucu olarak mümkün değilse BPH yönetim tsistostomicheskoy tüp oluşturmak tsistostomu mesane ya da yapay açıklığı delinmesiyle pubis üstü gerçekleştirilebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.