ÇirkinlikBahçıvanlık

Menekşe iyi çeşitliliği (fotoğraf). menekşe ve bakım türler

Menekşe hemen her yetiştiriciye vardır. Ve nasıl bir güzellik terk edebilir. Doğada, bu bitkinin yaklaşık 500 türü bulunmaktadır. Onların dağılımı bölge - neredeyse tüm dünya. menekşeler çeşitleri boyut, renk ve sadece uzmanları biliyorum birçok diğer özellikleri, farklıdır. Onların güzelliği ve şaşırtıcı hassasiyet çiçek hayran ben uzun süre ve çarpma tutmak istiyorum. menekşe Her çeşit kendi yolunu iyidir, ancak aynı bakım isterler. Bu harika bitkiler büyümeye ilişkin bilgi için, bu makalede görüşmek.

menekşe Kökeni

bu güzel çiçeğin ev sahipliği Doğu Afrika. Şimdiye kadar, menekşe birçok nadir çeşitleri sadece orada bulunan ve hatta koruma altına alınmıştır. Bu bitkinin ikinci isim - Saintpaulia. Onlar nehirlerin kıyı bölgesinde şelalenin yakınlarında büyümüş vahşi, nerede siste çok. Ben Uzambarskih dağlara yakın Saint-Paul bu çiçeği Walter Baron bulundu. O güzelliği ve hassasiyet ile ona vurdu. doğa, birçok fialkopodobnyh bitkiler, ama sadece bir türün, Saintpaulia'nın olarak, bir ev yetiştiriciliğinde yerleşmek başardı.

Açıklama menekşeler

Sınıf oda menekşe kendi yapısı içinde birbirine benzemektedir. Hepsi aile Gesneriaceae aittir ve ikinci bir isim var - mor uzambarskaya. boyut bitkilerde Küçük kalanı için sadece kısa molalar yapım yılı boyunca bol çiçekli farklıdır. Bu etli uzun ömürlü bir çiçek değil, uzun bir elektrik prizine monte edildiği, kaynaklanıyor. Menekşe uzun sapları üzerinde bir geniş oval veya hafif yuvarlak yaprakları vardır. İpucu onları hafifçe çekti ve dalgalı kenarlar. Etli yaprakları koyu veya açık yeşil renktedir. Aşağıda yeşil veya mor kırmızımsı vardır. Bitki çapı 3-4 santimetre ulaşan inflorescences bir yeri vardır. çiçekler violet terry, yarı çift ya da basittir. Renkleri en çeşitlidir - beyazdan koyu maviye. Bir iki tonlu renk çeşidi vardır.

hibrit çeşitler

Ana türlerinden daha büyüktür defalarca melezlerin sayısı. Nedeniyle bugün seçime yaklaşık 2.000 çeşit ve melez formları vardır. Menekşe çiçekleri ve türlerine rengine ve şekline göre ayrılır. Burada yıldızı, klasik, limbik ve menekşe fantezi "kimeralar" ayırt edebilir. Yaprakların Saintpaulia tipine göre erkek ve kız ayrılır. levha "kız" alt kısmında fark edilir bir parlak nokta, tamamen yeşil "erkek" yaprak yoktur. Bu bitkilerin yuvalarına boyutları 60 santimetreye kadar ulaşabilir. Bu mor - devleri. Giderek orta soket (40 santimetre) sahip menekşeler görmek zorunda. Ayrıca, minyatür bitki vardır çıkış büyüklüğü 6 santimetre - 15 santimetre çapında, ve birim. Menekşeler "kimeralar" yaprakları üzerinde şeridi zıt olan. Bu en egzotik çeşitleri olduğunu. Onlar sadece stepchildren ve peduncles çoğaltılabilir. Kendi iyiliği içinde menekşe Her çeşitliliği.

En çok bilinen çeşitleri

çiçekçiden büyük talep bulunmaktadır menekşe çeşitleri vardır. Bunlar yaygın ve oldukça iyi yerli damızlık koşullarına uyarlanmış bulunmaktadır. Birçok melezler onlardan türetilen edilmiştir. menekşe çeşitleri ve daha ayrıntılı bir şekilde özelliklerinin bir açıklaması.

Koyu Saintpaulia (Saintpaulia confusa) yüksekliği 10 cm olan, düz kök, farklıdır. Onun çiçekleri sarı anterli ve 4 adet racemes mavi-mor renklidir. Beyaz, pembe, mavi, kırmızı ve mor: Fialkotsvetkovaya Saintpaulia (Saintpaulia ionantha) farklı renklendirme inflorescences türetilmiş melezler vardır. Onun yeşil üst ve altında bir yeşilimsi-kırmızı bırakır. Vahşi doğada, bu bitki sadece çiçekleri mor-mavi renk vardır. Saintpaulia ionantha Magungenskaya veya Saintpaulia dallı, yüksekliği 15 cm, saplar. Bu bitkinin yaprakları yaklaşık 6 santimetre çapı ve dalgalı kenarlara sahiptir. Çiçekler mor - mor renk, iki veya dört tomurcukları üzerinde toplandı. Saintpaulia teitensis - bu korunmakta ve sadece Kenya'da bulunan menekşe, nadir bir türdür. Saintpaulia Chimera Monique başlı uzambarskih menekşe en iyi çeşitleri, beyaz kenarlı mor çiçekleri vardır. beyaz bir şerit ile çevrelenmiştir Saintpaulia Chimera Myrthe'nin farklı pembe ve kırmızı yaprakları. Violet Saintpaulia Ramona - sarı anterli koyu kırmızı çiçekleri olan bir çeşittir. Son olarak, bu bitkinin her sevgilisi bulunan beyaz menekşe Saintpaulia Nada. Çeşitler ve mağazadan satın menekşe isimleri bilinen edilmeyebilir. Bu senpolii adları yalnızca uzman fidanlık ve çok pahalıdır. Evde yetiştirilen Menekşeler bazı mutasyon bulunabilir.

menekşeler satın

Bu bitkiyi satın alırken nelere dikkat etmeliyim? yapraklar üzerinde, her şeyden önce. Hiçbir yabancı noktalar olmalıdır. Bunlar bitki enfekte olduğunu gösteriyor olabilir. Bu mor büyümek zordur. Yaprak kesimler tarafından seyreltme ikinci alt satırdan öğeleri seçmek gerekir. alt yapraklar ciddi tüketilmiş olması ve daha küçük çocuklara verebilir. satıcının çeşitli isim hakkında sormak emin olun. Bitkinin Yapraklar çok yukarı doğru gergin olmamalıdır. Bu ışık eksikliğini gösterir. kap sağlıklı olmak ve çürüme belirtisi olması gerekir. menekşe ve priz Çelikler çok kırılgandır. Bu taşıma sırasında dikkate alınmalıdır. Çeşitler ve menekşe isimleri yazmak ve pota bağlı kalmalıdırlar.

Onlar menekşeler seviyorum

Her çiçek üreme koşulları gerektirir. Ne olursa olsun satın alınmıştır menekşe ne tür bir bitkiye iyi aydınlatılmış bir yerde olsun. Ama Saintpaulia direkt güneş ışığı gibi değil unutmayın. onların yapraklara düşme üzerine yanmış gibi görünür ve çiçek uzun süreli güneşe maruz kalma sırasında ölebilir. Menekşe, çeşitli fotoğraf ve isim binanın batı ve doğu taraflarında bir pencere gibi, bu makalede bulunabilir. Güney tarafında onlar pritenit güneşten gelen korumak istiyorum. yetiştirme odasında için en uygun sıcaklık 20 ila 24 derece arasında değişir menekşeler. menekşe Bir sürü özel raf ile donatılabilir. Bu durumda Aydınlatma yapay olabilir. özellikle kış aylarında, taslaklar gibi değil Saintpaulia'nın. Nedenle, uzun süreli havalandırma bunu dikkate gerekmektedir.

menekşeler sulama

menekşe, beyaz çeşitleri veya diğer ihtiyaç ılımlı sulama Herhangi çeşit. Oda sıcaklığında veya biraz daha sıcak suyu kullanmak daha iyidir. savunmak uygun ya da filtre edilmiş musluk suyu. Daha iyi tavada Saintpaulia Sulama. Sulama, üstteki ihtiyaç yapraklar, çiçekler düşmemeye çalışın ve özellikle çıkış merkezinde etmek. Bir çiçeğin üzerinde bu noktaya itibaren görünür ve ölebilir. 10-15 dakika sonra, hazneden su atılmalıdır. Bitki bu kez nem gerekli miktarda emer. Çiçek toprak çok ıslak nemli olup olmalıdır. Çevre ham fazlaysa, bu kök sistemi ile prizi çürüyecek. Sulama haftada ortalama 1-2 kez gerçekleştirilir, ancak sezon, toprak kalitesi ve oda sıcaklığına bağlıdır. Bazen Menekşe takım püskürtme. Bu prosedür yaz aylarında yararlı olacaktır. Ama ıslak bitki üzerine düşen güneş önlemek için dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

En üst pansuman

Menekşeler sık beslenmeleri gerekmez. Hazır substrat gerekli tüm sahip besinleri, bitkinin verimli gelişimi için gereklidir. Bu nedenle, bir yıl ya da biraz daha sık bir kez her sınıf menekşeler repot yeterlidir. Saintpaulia beslemek için, o bitkin ise, özel bir gübre kullanın. Bunlar, sıvı ve zerre hem de gelecek. Gübreler çok konsantre edilmemelidir. Etiket tanımı (NPK) olacaktır. ayda bir kez fazla olmayan yapılabilir Giyinme. Aynı zamanda dünya com bitkiler overdried gerektiğini unutmayın.

Düzgün menekşe beslemek amacıyla talimatları mutlaka okuyun. Topraktaki genç satış azot içeriği için potasyum ve fosfor miktarının fazla olması gerekir. Bir tomurcuk kurdu ve bolca çiçek açtı bitkiye, fosfat preparatlar beslemek için gereklidir. Sonra çiçekler büyük ve parlaktır. Ayrıca bu dönemde Saintpaulia ışık çok ihtiyacımız var. Ama dikkatlice gübre yapmak gereklidir. Aşırı besin zarar verebilir. gerçekten ihtiyacı durumunda bitki döller. Sağlıksız görünüm menekşeler yanlış bakım nedeniyle olabilir.

menekşe yaprağı çeliklerinin Üreme

Violet, yeterince sık görünen yeni çeşitleri, mükemmel Yaprak kesimi çoğalır. Ama bu her türlü için geçerli değildir. Çelikler bunun ıslahının en hesaplı ve en kolay yoludur güzel çiçek. Fakat, bu renklerin ıslahının sadeliği rağmen, birçok başlayan bahçıvanlar ilk kez başarısız. çürür sapı ve ölür Kök almayacaktır. Bu süreci bazı özellikleri hakkında konuşalım. Genellikle köklenme için kullanılan kaynamış su. Ayrıca Agroperlit veya vermikulit kullanın. Yeterince menekşe yosun, sphagnum kökleri oluşturur. çürüme riskini en aza indirmek çelik turba humus tablet, en son başarı. Başlamak için, keskin bir bıçak veya jilet petiollü kesti. Bu orta sıralardan alınmalıdır. çok ihale bitki - çünkü menekşe, dikkatlice yap. sap çok uzun olmamalıdır. Optimal uzunluklu - en fazla 4 santimetre daha. Bu çok daha hızlı geniş sap çocukları verecektir. istenen madde içine koyun. İyi kök salmasını Nem yüksek olabilir ve 20-24 derece içinde sıcaklık olmalıdır. Küçük bir teplichku üstüne inşa veya pakette kabı koymak daha iyidir. Bir bir buçuk ay sonra çocuklar olmalıdır. daha güçlü olsun, onlar ayrılmalıdır. Biz minimal zarar çok dikkatli yapmak kök sistemini. Ayrı bir tencerede Otsazhivayut çocuklar. (Çeşitleri, bu makalede fotoğraflar var) menekşe verdi Her sapı, birkaç çekimleri oluşturabilirler. dikim için Kapasite çapında en fazla 6 santimetre çok büyük olmamalıdır. sac-donör güçlü kaldığını, yeniden köklenmeyi için bırakılabilir.

dikim çocuklar

Dikim zaman mutlaka pota altındaki serilir drenaj kullanın. Bu yosun turba yosunu, köpük ya da ince genleşmiş kil olabilir. menekşe için özel bir zemin seçin. Bu, gevşek, yumuşak ve besleyici olmalıdır. Vermikulit ve perlit (toprağın hacmine bir beşinci) ilave edilmesi mümkündür. Ayrıca, yosun, sphagnum ile toprağı seyreltmek küçük parçalar halinde kesebilir. Çocuklar 2-3 hafta teplichku inşa edebilirsiniz için adapte. Biz ancak güney tarafında, ışıklı pencere pervazına koydu. Kışın, kök sistemine aşırı soğutulmuş olmayacak taslaklar ortadan kaldırmak için gereklidir. 2-3 hafta teplichku açarak, bitkiler temperleme başlamalıdır. Biz 15 dakika ile başlar ve 30 dakika için zaman getirmek zorundadır.

üreme üvey

Menekşe, fotoğraf ve bu makalede açıklanan çeşitli ismi, stepchildren çarpın. köklenme başarılıydı için, üvey bırakır 3-4 görünümü için beklemek gerekir. Bu prosedür, bir bıçak veya bız gerekecektir. Onların yardımı ile dikkatlice anne bitki üvey oğlu ayrılır. mümkün olduğunca az Gereken menekşe ve yaprak kesimi hem köklerini yaralama. Şimdi köklenme prosedürünü geçirmek gerekir. Bu amaçla substrat veya turba humus tablet çömlek için. Üvey sonra toprakla bir pota ekilir ve seraya üzerine olun. 3-4 hafta kademeli olarak sera kaldırarak, tavlamayı başlamalıdır. Bu yöntem menekşeler "kuruntulardan" ve fantezi çeşitlerin ıslahı için idealdir.

tencere seçimi

menekşeler dikim için doğru konteyner seçimi çok önemlidir. Önemli olan burada çap olarak kabul edilir. Küçük çocuklar ve prizleri için önemi 5-6 santimetre olmalıdır. Yaşlı bitkiler 10-12 santimetre çapında saksılara ekilir. İyi bir tencerede üç kat çıkış daha küçük olması gerektiğine inanılmaktadır. tencere yüksekliğinin büyük olmamalıdır. Çok güzel menekşeler düşük tanklarda bakın. Sen seramik veya plastik saksılar olarak kullanabilirsiniz. daha uygun maliyetle ikinci tür.

Bakım menekşe

Bunlar çok yanlı çiçek, pembe menekşeler - narin bir çiçek ile çeşitleri, beyaz - kırmızı, saf ve masum - tutkulu, mavi - büyüleyici bakım titreyen gerektirir. Yetişkin tesislerde kendi rengini kaybeder ve görünümü bozan eski yaprakları kaldırmak için gereklidir. bir toprak kap içinde yaprakların alt satır uzaklaştırıldıktan sonra doldurmak ya da yosun, sfagnum yosunu ile örtün. Doğru bakım ile bitki muhteşem çiçekli memnun edecek ve ıslah sadece zevk alır. senpoliy iyi aydınlatma, rahat sıcaklık, nem ve yeterli sulama sağlayın ve en önemlisi, sevgilerini, ve karşılık. Çeşitler ve türler size menekşe yeni rafine formlar ekleyerek, toplama bunları yapmak, böylece çoktur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.