FormasyonÖykü

Maya Kızılderilileri

Maya, şimdiye kadar dünyamızda yaşayan en gizemli sakinlerden biridir. "Kabilenin" tanımı onlar için tamamen uygun değildir, çünkü Amerika'nın orta kesiminden Meksika'ya kadar gelişen oldukça gelişmiş bir uygarlıktı.

Hatta çağdaşlardan, Maya Kızılderililerinin sahip olduğu kültür ve bilgiden aldığımız küçük şey, antropologları, arkeologları ve sosyologları yüksek düzeyde şaşkına çeviriyor. Bilim adamları, hiyerogliflerin alfabesinin yanı sıra çok özel ayrıntılı bir zaman referans sistemi geliştirdiklerini gösteren kanıtlar buldu.

Maya Kızılderilileri, modern Honduras, Guatemala, Belize, El Salvador ve aynı zamanda Meksika topraklarında yaşıyorlardı. Görünüşlerinin kesin tarihi bilinmemektedir, ancak yalnızca çağımızdan on asır önce bu yerlerde esrarengiz bir insanın yerleşimlerinin bulunduğu söylenebilir.

Bu uygarlık mezarları ve piramit tapınaklarıyla ünlüdür ve İspanyollardan sonra mucizevi bir şekilde korunmuştur ve "putperest putlar" ya da putperest kültlerin aksesuarları olarak gördüğü her şeyi acımasızca yok etmiştir. Böylece, Maya'nın yazısı hazırlanan yıllıkların çoğu yok edildi.

Bununla birlikte, bu halkın kültürüne karşı böyle bir barbarca tutum bile olsa, kıtadaki ikamet izlerini tamamen yok edemez. Ve arkeologlar antik yerleşim yerinde buldukları çok azı bile, gelişimlerinin yüksek seviyesini teyit etmektedir.

Mayalar çok avlandılar. Onların ana ve uzun süredir tek silahlar serbatanlar olarak düşünülmüş - bunlar bambu tüpleri, ki avcılardan kil topları ateşledi. Bu insanların yay temsilcilerinden ateş etmeleri komşularından öğrendi - Aztekler.

Bugün, bu kişilerin temsilcilerinin, zamanın çok ilerisinde tarımsal teknolojiler geliştirmiş mükemmel çiftçiler oldukları çoktan biliniyor. Maya Kızılderililerinin sahip olduğu uygulamanın sanatı, ellerinden gelen eserlerin hayal gücümüzü hala şaşırtmasıyla ilginç.

Yüz elli yıl önce, bu Kızılderililerin antik zamanlarda yaşadığı topraklarda, eski Maya şehirleri olan kalıntılar bulundu. Bin yıldan fazla bir süredir, kalın yağmur ormanları insan gözlerinden tapınaklarını, saraylarını ve hatta büyük piramitleri sakladı. Ve her ne kadar bu mezarlar Mısır'a göre daha küçük olmasına rağmen, taş oymalarla daha zengin bir şekilde dekore edilmiştir.

Maya halkının temsilcileri çok sayıda tanrıya taptı; her mesleğin, her mesleğin koruyucu bir tanrıya sahip olması gerektiğine inanıyorlardı. Her gün dünya çapında ünlü Maya takvimi tanrısını belirledi.

Birçoğumuz 2012 yılının dünyanın sonunun yılı olarak kabul edildiğini duyduk ancak kıyamet günlerinin binlerce yıl önce yaratılmış ünlü Maya takviminin şifre çözülmesinden kaynaklandığını herkes bilmez.

Bu antik kişilerin sayımı bu yıl 21 Aralık'ta sona erecek. Bugün, çok fazla konuşup yazmaya çalışın. Bazıları, dünyanın sonu için kaçınılmaz olduğuna inanıyorlar, diğerleri ise Maya takvimini mistisizmden başka bir şey sayan kahkaha atıyorlar. Ve çoğumuz batıl inançlara rağmen, yine de biraz endişe duyuyoruz.

Bununla birlikte, ünlü takvimini oluşturan ve 5216 yılını sayan Maya, sonunda dünyanın sonunun geleceğini, aksine erkek ve kadın başlangıçları arasındaki dengesinin yeniden kurulmasını öngördüğü anlamına gelmedi.

Yine de, takvim bile bu medeniyetin tarihindeki en gizemli değildir . Yaklaşık bin yıl önce, Maya Dünya'nın yüzünden birdenbire ortadan kayboldu ve hiç kimse neden bu olduğunu ve bu gelişmiş insanlara olan Maya Kızılderililerine ne olduğunu anlamadı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.