SağlıkKadın sağlığı

Luteal evre - ne oldu?

Luteal evre - ne oldu? Adet döngüsünün ayrılmaz bir parçası olduğu için, ortak kavramlar üzerinde karar vermeniz gerektiğini düşünün. Adet döngüsü , bir kadının vücudunda oluşan siklik bir değişimdir. Biyolojik anlamları, gübreleme ve doğum yapma yeteneğini korumada yatar, yani adet döngüsü üreme fonksiyonu sağlar. Birkaç safhadan oluşur. Başlıca olanlar proliferatif ve lutealdir.

Normal olarak, luteal faz genellikle 2 hafta sürer (yani, luteal fazın ortalama süresi 2 haftadır), ancak menstrüel siklüsün toplam süresine bağlıdır. Bu evrede endometriyumda (rahmin iç tabakasında) bazı sekretuar değişiklikler vardır. Döllenme gerçekleşirse , fetal yumurta normal bir implantasyon sürecini sağlamalıdırlar. Olmazsa, dışa vurulduğunda menstrüasyonda kendini gösterir. Sarı gövdenin çalışmasının durmasıyla bağlantılıdır . Genital organlarda meydana gelen süreçleri belirleyen, iç salgının geçici bir bezidir.

Ancak, bazen bazı ihlaller olabilir. Luteal fazın uzatılmasına veya kısalmasına neden olurlar. Bu ne anlama geliyor? Sonuç olarak, mevcut değişiklikler kadının üreme sisteminde belirli ihlallere neden olmaktadır. Endokrin jinekolojide en sık görülen koşullardan biri, luteal fazın yetersiz olmasıdır. Bu, luteal fazın daha kötü olduğu, endometriyumda normal sekresyon değişikliklerini koruyamadığı anlamına gelir. Bu nedenle, döllenme meydana gelmez, düşük veya gelişmemiş gebelik gelişir , gebeliğin sonlanması tehdidi.

Luteal evre - Eksikse ne olur ve teşhisi nasıl yapılır? Bu patolojik durumun belirtisi menstrüel siklüsün kısalması veya uzatılması, düşük bazal sıcaklıktır. Laboratuvar teşhisinde, bir progesteronun düşürülmüş seviyesi ortaya çıkar. Kural olarak, luteal fazın yetersizliği çeşitli hastalıkların bir semptomudur ve bunlar bir bütün arka plan nedenlerinin bir kompleksini içerir. Bununla birlikte, çoğunlukla bunlar çeşitli nöroendokrin sendromlardır. Nedenin doğru tespit edilmesi, hedefe yönelik tedaviye yol açacak ve bu da son derece etkili olacaktır. Aksi halde belirtiler tekrar tekrar görünür.

Bu nedenle, luteal evre (ne olduğu) endokrin jinekolojiye tabi tutulur. Bu tıbbın uzmanlaşmış bir dalıdır. İhlaller ne olabilir, ayrıca luteal evre nasıI yapılır, norm olandır - kadın hastalıkları biliminin ayrı bir dalı tarafından cevaplandırılması gereken sorular bunlar. Bu nedenle, jinekolog-endokrinolog bu konuyla ilgilenmeli ve varolan patolojik süreçlerin önemli derecede alevlenmesine yol açtığından kendi kendine tedavi için yer bulunmamalıdır. Kural olarak, tedavi optimum seçilmiş hormonal tedaviye dayanmaktadır. Bu, bu devletin gelişimi için bir arka plan görevi gören mevcut ihlalleri düzeltmenizi sağlar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.