Haber ve ToplumPolitika

Lobi - bu gruplar yasalara uygun karar Parlamenterlerin etkileyen çeşitli grupların temsilcileri. Rusya'da siyasi lobi

yasama faaliyetini izlerken bir mesafeden bir kişi, TBMM'de ne olup bittiğini anlamak için zaman oldukça zordur. seyirci bazen eş inceleme eşliğinde çözümler verilmektedir. Ama milletvekillerini etkileyen çeşitli grupların temsilcileri sürekli, kalıcı olması, uzlaşmaz savaş varsayılan kalır. nasıl ve neden bu olur görelim. Aynı zamanda siyasi lobi ne olduğunu bulmak.

tanım

Herhangi bir bilimsel kavram anlamını şartnameye Çalışmaya başlamak adettendir. Sözlüğe göre çeşitli gruplar etkileyen milletvekillerinin temsilcileri güzel yabancı kelime "Lobi" adı verilen. Onların aktivite anlamı otoriteleri yön baskıyı sağlamaktır. Bu insanlar işadamları bir grup işe. Onlar bir hedef belirlemek. Yani o zaman yasal olarak onaylanmış yöntemler kullanılarak, egzersiz, bu kadar. hemen hepsi değil lobi politikası bir yetkili devletler unutulmamalıdır. Ama her yerde az ya da çok var. Kendi çıkarları doğrultusunda yasama detay yönünü değiştirmek için mükemmel bir araçtır. İşte bir örnek. benzinin Varsayımsal üreticileri bireysel araçların satışlarını artırmak için faydalıdır. Ama sadece taburcu yakıt için görev yapan. Ama kategorik olarak elektrik motorları serbest bırakılması da dahil olmak üzere alternatif enerji kaynaklarının geliştirilmesi, sevmiyorum. Ama toplum (herhangi bir ülkede) yerinde değildir. fikirlerin çeşitli vardır, insanlar üretim ve kâr getirmek için ararlar. zararda etmemek için, bizim benzin patronları alternatif enerji programlarının finansmanını önlemek için Parlamento üzerinde baskı var. Bunu yapmak için, onlar uzmanları gerekir. İşte onlar karmaşık ifadesi "milletvekilleri üzerinde etkisi olan çeşitli grupların temsilcileri" olarak adlandırılır.

siyasette lobisinin görünüm

Amerika'da bu tür faaliyetine icat unutulmamalıdır. Bu, bu liberal ekonominin bir ürünüdür. ABD'de lobicilik katılan ihtisas kuruluşları ve ofisleri açtı. Onların çıkarları Kongre'de temsil edilir, böylece Onlar, büyük ve küçük şirketlere kullanır. Ekseriyetle ülke kar işletmelerin mevzuata bağlıdır. Eğer kelime "lobicilik" çevirisini görürseniz, bu kelimenin tam anlamıyla "lobi" anlamına gelir. Sonuç olarak, doğru yönde fikirlerini değiştirmek için (karar verme sürecinde yer alan diğer kişiler) üyeleri ile özel kişileri tarif eder. Bu amaçla, çeşitli siyasi araçlar kullanılmaktadır. Lobi siyaset neredeyse her zaman kullanılır. Ama az gelişmiş demokraside yasadışı faaliyettir. Sovyetler Birliği hatırlayın. liderler bütçesinden devlet siparişleri ve diğer tercihler için savaşan çok büyük işletmeler de var. Ancak, yasama alanındaki bu tür kavramlar yoktu.

türleri lobi

sadece ekonomide, hayatın çeşitli alanlarında ihtiyaç duyulan kararları değiştirmek edebiliyoruz uzmanların Faaliyetleri. Bu nedenle, alandaki çalışmalarını alt bölümlere karar verdi. Yani, lobi, gerekli konuşacağız:

  • güç yapılarında belli grupların çıkarları;
  • Bir kuruluş, kişi, hareket etmek amacıyla, hükümet kararları olanlar üzerinde baskı.

Buna ek olarak, bu kavram dahildir siyasi sistemin yapısı toplumdaki ilişkiler. Parlamenterler etkileyen çeşitli grupların temsilcileri hep yasal yollarla gitmez da eklemek gerekir. Bu kurs rüşvet, kişisel iletişim hizmetlerini veya tercihlerini gidebilir, sır değil. Ama toplum lobicilik meşru kullanımı yönünde gelişmektedir. fenomen objektif varsa, neden buna karşı?

basınç metotları

Biz yasa ile çarpışmak yok lobiciler aktivitenin sadece bu tip dikkate alırız. Bunların bazıları. bir post seçimden - en Aslında o yardımcısı ile başlayalım. Sonuç olarak, o kişi için kamuoyuna önemlidir. MP mutlaka onların bileşenlerinin üzerinde duruldu. Bu başarıyla lobicilerin kullandı. Onlar vatandaşları adına yetkililere sesleniyoruz. Bu amaçla, bir kural olarak, özel bir belgeyi hazırladı. Buna ek olarak, seçmenler tarafından meclise kitle temyiz organize etmek mümkündür. Bu organize bir, maksatlı bir iştir. böyle bir yöntem gözle görülür sonuçlar vermezse, lobiciler ileri gitmek. Onların ihtiyaçlarını oluşturmak üzere vatandaşların toplu gösteriler düzenliyorlar. Örneğin, Ukrayna yüzden birkaç kez yaptı. kitleler popüler sloganlar kullanılarak gönderildi. Ve tüm bu çalışmaların sonuçları edenlerin zevk "düdüğü çalar." Lobi genellikle medya olanaklarını kullanılır. özel yayınlar, makaleler ve iletim emretti.

Rusya'da Lobi

Rusya'da bu tür aktiviteler karakterinde sosyal olduğuna inanılmaktadır. Devletin sorunları kararı insanları çekmek için, demokratik ilkelerin topluma tanıtımı için kullanılır. Bilginin fonksiyon Lobicileri tahsis etmek bu bakımdan önemlidir. Bu Rusya için yeni bir olgudur. Sonuçta, kararlar öncesinde "kapalı kapılar ardında" yapılmaktadır. Şimdi lobiciler sorunları ve olası çözümleri hakkında bilgilendiren, sıradan vatandaşların ilgi vardır. Bu toplumun demokratikleşme düzeyini arttırır.

lobicilik işlevi

toplum için, faaliyetin bu tür almak önemlidir. Biz olumsuz tarafı bir yana bırakırsak, biz yararlı birçok bilgi var bulabilirsiniz. lobicilik sonra çeşitli grupların çıkarları koordinasyonunu kolaylaştırmaktadır. Aktif çabalar "itme" bazı kararlar, alenen yapılan müşterilerin ihtiyaç ve hem de halk gereksinimlerini dengelemek katkıda sosyal tepkiyi oluşturur. yaşayan bir süreç - tüm siyasi kararların sonra. İçinde fazla katılımcı, daha ağırlıklı bir sonucu olacaktır. Buna ek olarak, kendi sivil hakların insanlar tarafından gerçekleştirilmesine mutlaka elverişli lobiciler. onlarla etkileşim, insanların devletin sosyal hayata dahil.

bir araç olarak Lobicilik

Düzgün kullanılan bu süreç toplumda daha dengelerinin oluşturulmasına katkıda bulunur. işin içinde daha aktif vatandaşlar, devlet için daha faydalı lobicilik. toplumun çeşitli katmanları meşru menfaatlerini oluştururken Bu uyum dikkate yardımcı olur. Sonuçta, herkes kendi hedef ve amaçları vardır. Bazen çatışma içindedir. Kamu ve geniş görüş ve görüşler makul gelişme yönünü geliştirmek, şeyleri düzgün olabilir aydınlatma. Buna ek olarak, lobicilik ve ters hedefi gerçekleştirir. Bu yetkililer ve milletvekilleri üzerinde baskı koyar, otorite insanlara şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkesini uygulayan koşulları yaratır.

eksiklikler

Yasal karakteri - Ne yazık ki, pek çok ülkede en lobiciler imushchestvenno ile ilgilidir. Onlar gelir, servet, doğal kaynaklar, kota, tercihleri ve daha mali kaynaklarının dağılımı ile ilişkili fikirleri teşvik etmek taahhüt. bu tür faaliyetlerin nadiren kamu yapılır. Yani yolsuzluk gelişmesi için önünü açıyor. Bazen sosyal adaletsizlik tezahürleri ile ilişkilidir kulis. Bu müşteri ödeme gücünün seviyesindeki eşitsizliği nedeniyle. Katılıyorum, işletmelerin ortalama kişi daha fazla fırsat var. Parlamentonun yasama faaliyeti, eksikliklerden lobicilik Enstitüsü temizlemek halka için ideal bir araç haline getirmenin içinde dahil amaçlayan. Ve ne olur, göreceğiz!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.