Haber ve ToplumPolitika

Bir çıkış anketi nedir? Soruşturma

ifade çıkış anket özellikle seçimlerle aynı tarihte dönemlerde, günümüzde oldukça popüler oldu. Ama bu ne anlama geliyor?

sözlüklere başvurulursa

sayılmasını oylamayı - İngilizce'ye tercüme Çık erişimi, anket anlamına gelir. siteden ayrılmadan nedenle, birlikte her iki kelime değerlendirmesi olarak yorumlanabilir.

cümlenin Rus yazım henüz yerleşmiş değil. basın ve diğer kaynaklardan, çeşitli seçenekleri vardır - "çıkış anket" dan "eksit-anket" için. Ama ikincisi olsa ve yazım sözlükte Lopatin kayıtlı, bu az başarılı. İngilizce yılında "c" ve "z" telaffuz edilmez ve harfi "l" ikiye katlanması yersiz görünüyor. Bu nedenle, hiç İngilizce bu cümleyi yazmak için birçok mantıklı görünmektedir.

tek ihtiyacınız ne için

Son yıllarda oylama nüfus sonra yoklama prosedürü ağır dünyadaki çeşitli ülkelerin sosyolojik pratikte kullanılan haline gelmiştir. gizli kalmak koşuluyla, seçmen, sadece sandık, oy kullandıktan kime sormak bıraktık. Bu katılımcıların çoğunluğunun sırasıyla yalan söylemek için bir neden var olduğu varsayılır, anketlerin sonuçları seçimlerin sonuçlarının yaklaşık bir resim göstermek gerekir ve bir dereceye kadar kontrol işlevini gerçekleştirebilir. Buna ek olarak, bu veriler bize toplamak ve seçmen hakkında bilgi (nüfusun bazı bölümler, her adayın tercih) analiz etmenizi sağlar. çıkış anket çözebilir başka sorun - oylama sonuçlarının operasyonel tahmini. Ve son olarak, seçim sürecinde anket verileri yaygın televizyon ve basın kaplıdır. Bu eğlence arttırır seçim sürecinin ve nüfusun tüm sektörlerin dikkatini çekiyor.

sandık tarihinin itibaren

İlk 1967 (seçilmiş vali ABD'de düzenlenen sandık merkezinin çıkışında seçmenlerin görüşlerini tespit Kentucky). 1972 yılında çıkış anket seçiminde tüm ülkenin ölçek için düzenlenen Amerikan başkanının. Olayın teknik geliştirilmiş ve W. Mitofski, seçimler ve kamuoyu yoklamaları Merkezi'nin müdürü test edildi. İzleyen yıllarda merkez defalarca Mitofsky Uluslararası şirket içinde oluşan sonuçlanan yeniden organize etmiştir, diğer ülkelerdeki benzer anketler yapmak başladı. organizatörler önemli bilgiler verdi vatandaşların Böyle açıklama irade hızla popülerlik kazandı. Ve bu ülkelerde özellikle değerlidir birkaç saat dilimleri (ABD, Rusya) veri Seçmenler bölgenin çabukluk seçici kurmayları seçimler, büyük olasılıkla bile strateji ayarlayın, yer almamış bu bölgelerde duruma tepki verir. Yani, anketler seçim sürecini etkilemek için gerçek bir araçtır.

İster inanın ister olmasın?

Başarılı bir vasıta seçimlerin şeffaflığı doğrulamak için - Ancak, tüm araştırmacılar çıkış anket inanmıyorum. Nedeni çok fazla güven Sandık sonuçları birkaç koymak değil. İlk - ne kadar dürüst bir cevap verdi insanlar? Onlara tam demokrasi açısından, belki de inanılmaktadır, ancak insanlar genellikle gerçeği söylemeye korkuyorlar veya reddedebilir çünkü cevap vermek. Aynı zamanda dikkate nüfusun zihniyeti ve kişiyi almak istediğini almalıdır. Örneğin, insanlar Rus cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında soru sormak durumlar vardır, o zaman sosyal ağlarda deneyimlerini paylaştılar. Onlara Cevapları genellikle kaba ya da gibi açıklamalarda oldu: "Chuck Norris için oy verildi" o Anket verileri oyların gerçek resmi yansıtan böyle bir durum istem içinde mümkün mü?

Ve burada Rus sosyologlar ilginç bir nokta. ülkedeki seçim sisteminin güvenilirliğini yeterince yüksek ise, o oylama izlemek için bir araç olarak bu çalışmalara yönelik, toplumun çok ve ihtiyaçları yoktur. Eğer otoriteler az güven vardır ve teçhizat ve çıkış anketine aynı şekilde yaralandı seçimlerin olası tahrifat, yaklaşık spekülasyonlar var mı?

Yine aynı konuda

birliklerine veya yararsız fikre fayda - Yani çıkış anket nedir? Böyle anketler karşıtları birçok bağımsız değişkendir. Şimdi seçim (Internet teknolojilerinin yardımıyla sıklıkla) nüfusun ön anketler yapmak için karar vermeden önce. Ama bu tür bilgiler oylamadan önce, ciddiye sonucunu etkileyebilecek kamu yapılır. seçimleri görmezden eğer notunu kullanmaz onun adayı fikrini değiştirebilir gördü seçmen. Tabii ki, böyle bir durum doğru kabul edilemez. Buna ek olarak, adaylardan herhangi birine uygun bir durum yaratmak anket verilerini tahrif büyük günaha yoktur.

Oysa böyle "eksi" den daha çok bir "artı" ile ilgili anketler, ve verileriyle açısından güvenilirdir. Örneğin, Ukrayna'da 2004 yılı başkanlık seçimleri sırasında çeşitli sosyolojik merkezleri yanı sıra resmi seçim sonuçlarının tarafından yürütülen veri çıkış anket, sapan ile ilgili bir skandal yaşandı. Skandal ilk Maidan ve tamamen farklı bir sonuç gösterdi cumhurbaşkanlığı seçimlerinin üçüncü turu sona erdi. Ama 2014 yılında cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, oyların gerçek sonucu neredeyse tamamen anket sonuçlarında elde edilen çakıştı edilir. Yani çıkış anket - bu ilginç.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.