Haber ve ToplumKültür

Literatürde örnekler: hiperbol ve litotes nedir

Rus dili bugün dilbilimciler orada yaklaşık yarım milyon kelime, profesyonellik ve lehçeleri dahil değil tahmin, en güzel on arasında yer alıyor ve. dil bugün yazılı ve konuşmada kullanılan sanatsal ve etkileyici anlamlarını, doldurulan bu yüzden büyük Rus yazarları, Rus edebi dilinin gelişmesine katkıda bulunmuştur.

Rus edebi dili ve ilk yollarının geliştirilmesi

Edebi Rus dili Kiev Rus devletinin varlığı sırasında, XI yüzyılda oluşmaya başladı. Sonra ilk kayıt ve Eski Rus edebiyatının şaheserleri yaratıldı. Bin yıl önce, yazarlar kullanılan sanatsal ve etkileyici anlamlarını kişileştirme, sıfat, mecaz, mübalağa ve litotes: Dilin (rotaları). Bu tür terimlere örnek yaygın ve halen literatürde ve gündelik dilde.

"Abartı" ve "litotes" kavramları

dönem "abartma" ilk kez duyan uzmanlar efsanevi Hyperborea'dan ile ülkesinin belli tarihini ilgilidir ve matematik denir iki kol oluşan bir çizgi, unutmayın - hiperbol. Ama terim literatüre atıfta? Hiperbol - Bir üslup figür, söyleyiş ve kasıtlı abartı ifade gücünü arttırmak için kullanılır. Bir dil abartılı için araçlara sahipse, mutlaka hafife için hizmet veren bir üslup figür olmalı çünkü bu terim, bir zıt anlamlı olduğunu tahmin etmek zor değildir. Bu sanat ve ifade aracı litotes olup. Aşağıdaki örnekler açıkça böyle bir litotes ve ne sıklıkta konuşmada kullanıldığını göstermektedir.

abartı bin yıllık geçmişi

"Tom Polotske pozvonisha Matins de, erken kutsal Sofei de çan ve o duymak zil Kyeve.": Abartmalar "Lay" örneğin, eski literatürde çok yaygındır Tasarının Analizi, siz demek anlayabiliyorum: çan sesi, Polotsk içinde prozvenevshego, Kiev geldi! Tabii ki, gerçekte bu aksi çevre köylerden sakinlerinin işitme kaybı oldu, olamaz. terimi Latince kökenlidir: abartma anlamı "abartı". Abartmalar neredeyse tüm şairleri ve yazarları kullanılır, ancak özellikle eserlerinde sıkça kullanılması Nikolay Gogol Vladimir Mayakovski'yi Mikhail Saltıkov-Shchedrin çarpıyordu. Böylece masaya Gogol'un oyun "Hükümet Müfettişi" bir "karpuz yüz ruble," idi - Başka abartı kadar pahalı değil karpuz, bu ise, tabii ki, değil altın çünkü. onun "olağanüstü macera" günbatımında Mayakovski inanılmaz parlak "yüz kırk güneşler içinde" yaktı.

Literatürde litotes

anlaşılması için abartılı öğrenin neyi litotes, zor değildir. Bu terimi ile de sık sık Gogol hitap etti. Hikâyede "Nevsky Prospect" diye o fazla iki parça kaçırmayın olabilir küçük olduğu bir kişinin ağzını tanımladı. Nikolai Nekrasov ünlü şiirinde "Köylü Çocuklar" karakteri - kıskaçla küçük adam ama santimetre cinsinden boyuyla ilgili bilmiyor: litotes yazar yaşlı adam alçak yakacak bir ağır paket taşıdığı vurgulamak isteriz. Bir litotes diğer yazarlar tarafından bulunabilir sunmaktadır. Bu arada, anlamına gelen Yunanca kelime litotes gelen bir terim oldu "basitlik, kısıtlama."

Litotes ve günlük konuşmada abartma

Adam, farkında olmadan, o çok sık günlük yaşamda abartıdan ve litotes kullanır. Birçok için bir muamma olarak kalmaktadır - hala abartı anlamını tahmin edebilirsiniz varsa bilinen tüm soydaş fiilin ne litotes "abartma" çünkü. Harap zengin adam diyecekler "Ben para var - Yemin için yeterli" ve sokakta yürürken minik bir kız görünce, bunu, "Thumbelina" ne olduğunu ayırt edebilir ve bu küçük bir çocuk ise - "Bir erkek-ile-parmaklar". Bu litotes en sık örneklerinden biridir. Mübalağa, her birimiz bir arkadaşıyla tesadüfen buluştu, ilk kopyasıdır, örneğin, çok sık tüketir "yüz yıl görmedim" ve aynı sözler Fidget-oğul yapmanın yorgun annesi diyor "Sana binlerce kez söyledim!" . Yani, biz bir kez daha herkesin böyle abartıdan ve litotes bilir, ama bu teknikleri, üç hatta bir çocuk kullandığı sonucuna olabilir.

tropes kültürel önemi

Rus dilinin rolü büyüktür üslup rakamlar: onlar duygusal takmak, görüntüleri geliştirmek ve daha etkileyici hale. Bunlar olmadan, Puşkin ve Lermontov eserleri parlaklığını kaybetmiş olurdu ve şimdi bildiğiniz gibi daha emin, böyle bir litotes olduğunu, örneğin, cümlenin güzel dönüşler kullanmak mümkün olacak.

Rus dili yapmak bu teknikler, en etkileyici karmaşık ve zengin biridir olmadan Literatürde, bunu yapmak mümkün değildir. Yani Rus dilinin özen - Bu hazine, bu özellik bize Turgenev 'le vasiyet ve seçkin vatandaşlarımız diğer edilmektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.