Gıda ve içecekYemek tarifleri

Lezzetli bir sarımsak croutons pişirmek için nasıl

Onlar mükemmel peynir, sebze çorba ve et suları tamamlayacak ve aynı zamanda mükemmel bir ve ucuz bir aperatif olarak hizmet çünkü tost gibi birçok kişi. Sarımsak kruton misafirler bira içmek için gürültülü ve neşeli şirkete gidiş eğer hazırlanmış ve iyi vakit var ve zaman ve para bilgisayarlar için yedek edilebilir.

çıtır sarımsak tost yemek için, beyaz bir somun ekmek, sarımsak 2-3 büyük diş ve tereyağı 70 gram almalıdır. Ekmek zaten dilimlenmiş almaya müsait daha iyi ve (tabii ki, eski ve bayat da çalışmaz), daha kolay kesmek yapmak için çok taze değildir ve daha az ufalanan olduğunu. her taraftan bir somun kaldırmak kabuk ile, daha sonra, ince dilimler halinde 3-4 cm. Soyulmuş sarımsak kesim uzunluğunun dar ince uzun şeritler halinde parçacıkları ayırmak ve bir tencereye koyun. 5-7 dakika boyunca tereyağı ve heyecan yavru ekleyin. Sonra dikkatlice tavaya ürünü kaldırmak ve tereyağı koymak ekmek dilimleri, daha sonra sürekli çevirerek, her tarafta kızartın. bitmiş sarımsak tost talebi üzerine biraz tuz olabilir. Veya en sevdiğiniz baharatları ekleyin.

Sarımsak kruton siyah ekmek. bunların hazırlanması için ekmek, bir somun ihtiyaç tereyağı ve sarımsak birkaç sulu karanfil. Benzer şekilde, ilk tarifi olarak, her rulo kabuk kesme ile kırıntı büyük dikdörtgenler (yaklaşık 2 x 5 cm) kesim. Daha sonra A tavada eritebilir 50-70 gram ağırlığında tereyağı parçası ve içinde ekmek kızartmak. , Her tarafta her brusochek hafifçe sarımsak karanfil ile ovuşturdu zaman tost biraz serin, daha sonra bir tedavi masada servis edilmektedir.

Onları pişirmek için sağ - Herkes sarımsak tost tatil masaya büyük bir aperatif, ana şey olabilir biliyor. beyaz (dişli) ekmek, sarımsak birkaç karanfil, mayonez, ışık demeti Frenk soğanı ve 5 yumurta Need. yumurta kaynar su içinde kaynatılır ve soğutulur. Parçalar yeter ki elde yok gibi her iki tarafta (her) üzerine yavru sopa altın kırmızı renk. Bitirdi yumurta ince kesilmiş ve doğranmış yeşil soğan ile karıştırılır, temizlenir. Mayonez, tüm yüzey boyunca eşit olarak dağıtılır, her dilim üzerinde elde edilen doldurma, yaymak ve.

Kahvaltıda sarımsak çorbası ya püresi ek olarak lezzetli bir Fransız olabilir peynirli tost. bunların hazırlanması için beyaz bir somun ekmek, bir tutam tuz, krem, sert, 100 gram ihtiyaç peynir, krema tereyağı ve yumurta. İlk olarak, ayrı bir kapta, yumurta tuz ve krema ile çırpılmış. Daha sonra, karışım dilim somun (çift taraflı) batırılmış ve parça zaten tereyağı eritin hangi tavada gönderin edildi. o zaman iştah açıcı altın rengi edinilen ve olması dolayısıyla hala sıcakken Her biri, her iki tarafta kızartılır, ince rendelenmiş peynir serpin. Bulaşık tablo için sıcak olarak doldurulur.

sprats Çok lezzetli elde tost. Birçok ev kadınları sadece özel günlerde onları pişirmek ve aslında bir saat sadece dörtte mümkün kılar. Bu lezzetli atıştırmalık hatta normal, hafta içi, ev tedavi edebilir.

bunların hazırlanması için iki turşu orta ölçekli banka ringa balığı, tereyağı ve dilimlenmiş ekmek gerektirir. Önce hafifçe tereyağı ile somun parçalarını kızartmak orta ateşte yan başına dakika anlamıyla bir çift gerekir. Daha sonra, her bir tarafında yağı, ince bir tabaka ile. turşu 2-3 ince, neredeyse transparan dilimleri ve 1-2 balık ile tepesinde. dereotu bir delikanlı ile her tost süsleyin.

Hayır daha az lezzetli sprats ve peynir ile tost elde edilir. Sert peynir (yaklaşık 100 gr.), Banka çaçanın, mayonez, sarımsak, taze otlar ve dekorasyon için bir somun bir parça gerektirecektir onların hazırlanması için. tost veya fırında kurutulmuş çubuk dilimleri. bir tarafta sürülür sarımsak her dilim. Peynir, mayonez ile karıştırılır ve tost kaşık üzerine yayıldı ovuşturularak eşit tüm yüzeyi üzerine dağıtılmış. balık ile tepesinde ve yeşillik bir delikanlı ile süsleyin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.