FormasyonÖykü

Osiris - Eski Mısır tanrısı. Görüntü ve tanrı Osiris sembolü

Mısır mitolojisi - dünyanın en eski biridir. Yıllar içinde, ölü yüce tanrı ev sahibi ülke, kimin kült saygı ve korku duygusu neden tanrı Osiris oldu. sonsuz yaşama veya af: Bu ruh hak olduğuna karar oydu. Her adam iyi işler ve günahları tartılan duruşması, bindi.

İlahi hanedanı

Mitler - her zaman ilgi çekicidir. Eski insanlar tanrılar bütün insana yabancı değildir ve özellikle duyguları inanıyordu. Bu nedenle, sevgi, kavga düşmek, çocuk doğurdu. Bu ve anlatmak hikayeleri üzerinde.

Mısırlı efsaneler yeryüzünde önce sınırsız okyanus olduğunu söyleyebiliriz. soğuk ve ölü kaplamalı dalga. Okyanus Nun ismini. Ama bir kez sonsuz su anka uçtu ve bağır expanses değiştirdi. İlk tanrıyı - Yüzeyde Atum geldi. Birkaç nesil sonra Osiris vardı. Tanrı patrik deniz, yine hiçbir rüzgar donar olduğunu fark etti ve oğlunu Shu yarattı. Onu doğduğu ile okyanusun koruyucusudur oldu ve düşündü ikiz kızı Tefnut. Bunlar dişil ve eril bir ruh, iki tanrıları vardı. Daha sonra, bu dünya yaratmak için suyun patronu yardımcı olmuştur.

Ama kara karanlık kalmıştır. Baba onları aramaya uzun süre çocuklarını kaybetti. bulmak için ilk doğan onun gözünü çıkarırsa ve suyun içine attım. Göz çocukları bulmaktı. Ama Atum çok kendini ele ve su lotus dışına çıktı ki memnun oldu ve ondan tanrısı Ra - güneşin efendisi. O sevinçten ağladı ve onun gözyaşları insanlara dönüştü. Daha sonra bu Tanrı Atum bir yansıması oldu. Ama kuvvet harcanan göz, zarar ve öfke bir yılan haline geldi. Sonra Yüce Allah onun taç üzerine yerleştirmiştir.

Shu ve Tefnut çelik gök ilk çifti. - Yeryüzünün patronu ve Somun - gökyüzünün sahibini Geb: İki çocukları oldu. Onlar sarılmayı yırtık olmadığı, birbirimizi sevdik. Bu nedenle, yerin ve göğün başından birleşmişti. Onlar kavga Ama Ra onları ayırmak için Shu rüzgarı emretti. cennet, yükseldi. şaşkın yükseklikleri itibaren, bu yüzden öğleden sonra babası, rüzgar, onu destekledi ve her gece yere indirilmiş. Tefnut anne - çiy ve yağmur tanrıçası - Ayrıca tuttu kızı, ama çabuk yorgun. o yeraltı su üzerinde zor anlar yaşadı zaman aktı.

Karanlıkta Nut eşini bir araya geldi. Ra kızgın, bunu öğrendi. Kadının doğum etmediğini Nut lanetledi. Osiris - Ama Tautou hile sonra hâlâ Mısır tanrısı biri kimi çocukları var başardı.

bilgelik büyük bir tanrı

- chuck wisdom ve sihirli - gök Nut yardım etmeye karar verdi. O aya gitti ve kurnaz 5 gün kazandı. Sonra Fındık ve Geb çocuk vardı. İlk Osiris oldu. Onun kardeşleri Nephthys oldu - ölü, İsis cetvel - kötülüğü - sevgi ve kaderi, Seth tutun.

Osiris doğduğunda, ses o her şeyin efendisi olacağını söyledi. Efsaneye göre o Ra doğrudan soyundan olduğuna inanılıyordu.

Büyürken, Osiris Geb babanın tahta geçti. Dördüncü firavun-tanrıydı. Yaptığı ilk şey tahta almaktı - insanlar bilgelik öğretmeye başladı. Önce vahşi kabileler yaşamış ve kendi türlerini yedi. Firavun öğretilen ve tahıllar büyümek etmiştir. O bilgelik sembolü idi yardım, geldi. Birlikte temel yasalarını kurdu. O, şeylere isim verilmiştir, isimleri ile geldi yazılı sundu, sanat ve çeşitli el sanatları öğretmiştir. Mısır tanrısı Osiris daha yüksek bir güce tapmaya nasıl söylenir. O tarımın ustasıydı ve işe herkesi zorladı. Vasiyeti ile insanlar ilaç ve büyü öğrendim. Yapımı şarap ve bira demlendi. Onun tesisler ile şehirler inşa ettiler. cevheri, bakır tedavi. Kurul Altın Çağ olarak adlandırılan. Dominion kan ve savaş olmadan yürüttük. Hala anne karnında iken Evli, aile geleneği, İsis kardeş, ona aşık olduğunu.

toprakları sırasını gerekçe gösteren hâlâ kaos var komşu bir bölgede, gitti. Barış ve bilgelik diğer kabileler hüküm başladı. Tahtta ev ve aile hayatı bilimin insanlara yaptığı bilgisine geçti eşi tarafından atlattı.

entrika panteon

Osiris deneyimini paylaştı ederken, kardeşi Seth gizlice Isis aşık. Onun duyguları o dünyadan kardeşini kaldırmak için karar çok güçlüydü. Uzun aranan destekçileri ayarlayın. Birçok iblisler durum gibi değildi. tanrı Osiris moda lahit Kardeşim, onun zengin ve kıymetli taşlarla süslenmiş olsun. gizlice artışı ölçülen önce doğurganlık tanrısı. Sonra Mısır elit davet bir şölen yaptı. misafir şarap içti zaman Seth kutusunu hükmetti. Seyirci görülen güzellikte nefesini tuttu. Göğüs onları sevdim. Sonra kötülük tanrısı mükemmel orada uyacak birine ver dedim. Herkes kutuya gitmeye karar verdi, ama bir o diğerlerinin, uzun yakındı. Osiris bırakmaya zaman kapağını kapatın ve hainler tabut çivilenmiş. tuzak çalıştı. kutu taşıdı ve nehre atılan. Ama denizde bir lahit yaşadı.

Mısır mitolojisi açıkça Nil ötesinde yaşam ve ölüm özelliği koydu olduğunu gösterir. Nehir ruhların krallığında ülke halkının onu taşıdı. sonsuz olarak kabul edildi Tanrı, ölü dünyasına taşındı.

hile öğrenme üzerine, Isis yas başladı. O uzun süre üzüntü ile toprak sevilen bir kişinin vücudu görünüyordu. onlar Tabutu nerede gördüğünü Bir süre sonra, kadın, önerdi. Ama kutu heather ile kaplıydı ve krallarından birinin sütun olarak, saraya götürdü. Isis bunu öğrendi ve halktan olarak kalede hizmet vermeye başladı. Daha sonra inconsolable dul lahit etti. Daha sonra tanrı Osiris sembolü olarak kullanılan yazı, kalktı Chipped Veres. Onlar kapağı, gözyaşı tanrıçası açınca. Mısır'da, o Nil Deltası kutu sakladı.

ilahi sevginin Büyük güç

Seth kardeşi nefret başka bir nedeni yoktu. aile geleneğine göre, kardeşler evlendi. İkizlerin Shu ve Tefnut, Geb'in ve Nut bir çift oldu. Bu kader bekliyordu ve çocukları - Osiris ve İsis, Seth ve Nephthys artı.

şer Tanrı ikinci kardeşi evli. Ama Mısırlı firavun ve yarı zamanlı kardeşi ile içtenlikle aşık bu kadın. Bir gece o Isis reenkarne ve onun yatağı paylaşması oldu. Böylece Duat Anubis'in oğlu doğdu mumyalama ustası oldu. Kadın uzun Seth'ten gerçeği gizli. durum Osiris karşı dönünce, o iyi tarafına taşındı ve kız bir müttefiki haline geldi.

şöyle Sonraki Olaylar gelişirken. Bir akşam Seth Nil balıkçılık gitti ve lahit tökezledi. öfke nöbeti yılında 14 parçaya kardeşinin cesedini kesip dünyada onları dağılmış. Kötü İsis ve kardeşi vücuda aramaya başladı. Arama başarılı oldu biz penis hariç tüm parçaları bulduk. Daha sonra, bu kil ile değiştirildi.

Orada Temple inşa organın çekildiği yeri. Seth sığınak gördü ve küller bile düşman diriltmek istediğini bilerek, sonsuza gömülü olduğu düşünülmektedir.

tanrı Osiris ve kız kardeşi Nephthys, Thoth ve bir oğlu Anubis, eşi bir mumya yarattı. Deneme 70 gün sürdü. çocukları olmadığı için Isis çok üzüldük, ve kapanır. Ama nedeniyle büyük büyü, o bir kuş Hat dönüştü büyü dedi ve hamile kaldı.

mirasçı Kader

çocuk gizlemek için bekliyordu uzun zamandır dul için. O doğurdu, o oğlunun babasının intikamını alma söyledi. Çocuk Koro seçildi. Isis onu büyüttü ve adalet hakim olacağı günü bekledim. Tüm panteon onu ve kötü Seth'ten bebeği koruyordu.

koro büyüdüğünde, taht için amcasıyla bir savaş vardı. Savaş sırasında Seth yeğeni gözü çaldı. Bir efsane göz sahibine iade zaman, Koro bir mumya götürdü söylüyor. Ölü adamın vücuduna sıkışmış tanrı Osiris çocuğuAlabama göz vardı, o da büyüdü. Fakat adam bu dünyaya ait ve ölülerin kral olabilir yoktu. ayrılık önce babası birkaç bulmaca koro istedi ve oğlu yeterince onun yerine mümkün olacağını gördük. Sonra kazanmak için çocuğu kutsadı.

Mısırlı her yol Osirise geçer inanılmaktadır yana, yani kalıplar ve hayatta kalır. Ve vücudun mumyalama smolder etmez. Aynı şekilde, Tanrı yeniden doğmuş ve her yıl doğası edilir. Bir sonraki dünyada, o insanların günahını ağırlığında ve bir yargıç olarak görev yapar.

devam savaş amcası ve yeğeni 80 yıl. Sabit savaşlar bıktınız Seth ve Horus yüce tanrılara döndü. Mahkeme taht Osiris'in oğluna ait olduğuna karar verdi. Seth çöl ve fırtınaların hükümdar oldu. Mısır tanrısı Osiris ve oğlu mistik son hükümdardı. Bunlardan sonra insanlar toprak verdi.

Toprak tanrının portresi

Bu yaratığın görüntüsü son derece karmaşıktır ve birçok dönüşümler geçirdi. Onun ilk adı Jed olduğuna inanıyordu ve Nil deltasının doğu kesiminde tapar. Sonra onun özü yüzüne Andzhety, şehrin patronu ile birleşti. Bu nedenle, elinde personeli ve çoban kırbaç vardı. Yıllar içinde, o, yeni güçlerini elde çiftçilerin kralı olur ve asma ve nilüfer kazanır.

1600 M.Ö. beri. e. filizlenmiş tane olarak tasvir.

Yeni Krallık sonunda Ra ile ilişkiliydi. tanrı Osiris'in görüntü kafasına güneş diski ile sağlandı.

Ölü başında durarak bitkilerin isyan arasında çekilecek kesmedi. nilüfer yetiştiği yerlerde taşan gölet tekme önce. Phoenix karşısında bir ruh oturdu hangi ağaç koymak yanında.

Erebus

dünyevi dünyayı bırakarak, Tanrı'nın öldüğünü hükümdarı oldu. Mitoloji o ölünün kaderini tayin ilah, 42 yol açtığını söylüyor. Bir sonraki dünyaya geçti herkes, iki gerçeklerin salonda buldu. Adam feragat yemin, özü olan hoparlör ifade öneki ile, aldatılmış yok kırdı değil "değil" başladı olmaları olduğunu söyledi.

Bundan başka prosedür gerçekleştirildi ağırlığında. Ölenlerin bir yandan ölçeklerde kalbi koyun diğer - gerçeği Tanrıça bir tüy. hepsi için Osiris gözlemledi. Allah ölümünden sonra kaderini belirler. sevinç ve mutluluk, ya günahkarın kalp sonsuz onu ölüme mahkum Ammutu canavar verdi mutluluk IARU alanları: İki seçenek vardı.

kültü öbür Yeni Krallık Osiris çağında tanrılar arasında en yüksek olduğu kadar büyük oldu. Dolayısıyla, yeni bir teori vardı. sonsuz varlığı bekliyor Bundan zengin ama aynı zamanda yoksul ibaret değildir. Cennete Bilet - bu varoluş, ahlak, tevazu ile ilgili.

Mısırlıların inançlarına göre, dünya ölüm derin bir uykuya olarak görüldü, çünkü sevdiklerinize bakmak zorunda tüm iyi şeyler söyledi. Normal bir hayat, mumyalanmış bedeni yaşayabilir uyanış üzerine bir kişi için Amacıyla. Bu bir heves, ama pratikte ayrılmaz bir parçası değildi.

tanrı Osiris mahkeme korku ve korku duyguları uyarılmış. Ve o ilk mumya, aynı zamanda ölü kültünün kurucusu sadece oldu.

Koyu ana görüntü

Rab duş edebiyat ve güzel sanatlar gayri resmi atası haline gelmiştir. gücü onun patlatır hikayelerini yaratmak için insanlara ilham vermek. Onlar duvarlar ve parşömen üzerinde tasvir edilmektedir. sayfaların çoğu o adamış "Ölüler Kitabı". Bu eserler Tanrı'nın imajını ortaya koyuyor.

Bütün semavi yaratıklar gibi, Osiris kısmen insan oldu. Hakim oturan konuları görüştü. Bacakları sargılı bulundu. kanca ve zincir - elinde güç sembolleriydiler.

Eski Mısır'da Tanrı Osiris bunun karakteristik bir özelliğidir oldu. Bu adı "Atef" taşıyan bir taç oldu. Bu taç papirüs oldu olduğunu. Renk beyaz, kenarları iki kırmızı devekuşu tüyü takılı. Yukarıdan kıvrılmışlarsa. Bazen dikdörtgen kapak, bir ram boynuzları edildi. Bu taç için araştırmacılar karanlığın freskleri tanrısı farkına varmak.

Sen Osiris green tasvir fotoğraflarını bulabilirsiniz. Bu onun doğurganlık ve tarım hamisi oldu dünyevi saltanatı, bir referanstır. Tanrı toprağın kırmızı, daha sonra renk ise. elleri bir asma olabilir Ayrıca, aslında, o nasıl şarap yapmak için insanları öğretti. ağaçları arasında Değil nadir bitkiler tanrı görüntüsü.

Yaklaşık - Hanedan V Dzhedkara Firavun döneminde oluşturulan en eski duvar resmi kabul edilir. 2405-2367 M.Ö.. e. Bu tanrı Osiris göstermektedir. tarihin binlerce yıl var Fotoğraflar, bilim adamları ve sıradan vatandaşlara ilgilendiriyor.

Yunanistan ve Hıristiyanlık Mısır tanrıları

Antik Mısır tanrıları hakkında dünya ilk Yunan düşünürlerin öğrendik. Iosif Flavy, ayrıntılı olarak Yuliy Afrikan ve Evseviy Kesariysky komşu krallıkların tarihini inceledi. Ama bütün çağdaşlarının çoğu Plutarkhos'a çalışmalarından elde. Bu adam "İsis ve Osiris üzerinde." Bir tez yazdı Birçok ilginç şeyler eserinde bulunabilir. Tek olumsuz - örgülerden tam eserinde Mısırlı mitlerin Yunan. Örneğin, adı "Osiris" ile ilişkili bazı belirsizlikler var. Tanrı Mısır'da olmasaydı bu isimde, ancak kült Ushiro vardı. Biz daha yakın Plutarkhos'a bir dilin adını biliyorum. Rhea, Thoth - - Hermes Ra Helios, Nut oldu diğer yedek vardır. Ve ana karakteri bir şarap yapımcısı Dionysius haline gelmiştir.

Pek çok bilim Mısır İsa ile benzerlikler olduğunu görürüz. Yani, her iki kişi de bilgelik öğretti ve kendi et ve kan gibi ekmek ve şarap sundu.

Ve tüm arkeologlar dua tarihli bininci yıl bulduk gerçeği ile başlayan BC. kelimesi O kelime "Babamız." tekrarladı Biz paralellik büyük bir uğraş iki tanrıların doğum geçirirler. Mary bilinmeyen sesinden mübarek başmeleğin çocuk ve nohut öğrendi. İsa ile Meryem gibi kötü Seth, gelen oğlu ile saklanarak Sonraki Isis.

Eski Mısır tanrısı Osiris özel olarak ölümden sonra farklı, daha iyi bir yaşam için umut vardı köle için icat edilmiştir. Sadece Hıristiyan inancının özünü davranın.

ölüm ve diriliş - İsa ve Osiris başka ilişkisi.

Sembol - lahit

Adı Ushiro insanlık fazla beş bin yıldır bilinmektedir. Kelime "Tro-Iri" ve tam bir çeviri yoktu, ama çoğu bilim adamı bu demektir inanıyoruz "yolunu geliyor tane." Bu Mısır en popüler kültlerinden biri, onun görüntüsü genellikle sanatta bulunursa şaşırtıcı değildir idi. Beklendiği gibi, o fetişin adamış. Osiris Jed'le konu oldu.

Sabit bağlantıları buğday ahşap direklerin - İlk mezhebine bağlıyor. Bir bayram kırmızı kurdele için onları bağladılar - kayışını. Bu yeni hayat ve sezonun sembolüydü. fetiş farklı bölgelerde kendi gitti. Bazen sazlık bir demet oldu.

Isis Veres kocası ile dik tabut bulundu efsanesini popülarize sonra Jed tanrının omurgası olarak görülmeye başlandı. O kralların değişikliği ile büyük bir rol yazı oynadı. Taç giyme hiçbiri bu sembolü olmadan gerçekleştirilen değildi.

Her bahar Jed dikey olarak ayarlayın. Bu Osiris getirdi Seth ve barış yenilgisini anlamına geliyordu. takımyıldızı Orion batı ufkunda arkasında gizli iken Allah zafer var.

Küçük figürler maskotlar olarak kullanılmıştır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.