Haber ve ToplumPolitika

Kuvvetler ayrılığı, ya demokratik yönetim teorisi uygulanır

Çoğu durumda, demokratik bir devlet bütün kurumlarının eşit varlığı ile ilişkilidir. Bu durum kuvvetler ayrılığı teorisi yol açmıştır, temelleri başlı filozofların bütün bir galaksinin tarafından atılmıştır. Ülkenin yapının özü nedir? Bu sorunun ayrıntılı bir cevap vermek gerekirse, özünü öğrenmek, aynı zamanda oluşumunu ortaya çıkarmak için de gereklidir.

kuvvetler ayrılığı teorisi - tarihsel bakış

İktidara gelişim çizgisinin, bu durumunu önemli ölçüde değiştirildiği açıkça belli olur. Ne olursa olsun, ama insanlık tarihinin en güç tek bir kaynaktan konsantre edildi. İlk başta o zaman bir kabile büyükleri bir konsey, o zaman kendisi de bir yaşlı veya liderdi. Toplumun örgütlenme biçimi olarak devletin ortaya çıkması ile, tüm güç (Mısır'da gibi) hükümdar veya (Antik Roma ve Eski Yunan örnekleri ile kanıtlandığı gibi) kolej ruhu vücuda ya taşındı. Böylece her zaman adli, yürütme ve yasama organları üzerinde olmuştur. Ama filozofların ve devlet adamları arasında bu uzak zaman bunları paylaşmak fikrini dolaştı. Bu Aristo, Eflatun, Polybius eserleri ile kanıtlanır.

Ancak, en yaygın veri görünümleri Rönesans döneminde ortaya çıkan, bu dönem ve Aydınlanma fırsatta zirveye ulaştı. Yani, ünlü bilim adamı Dzhon Lokk ve Thomas Hobbes eserlerinde öne sürerek temellerini attı mutlak monarşi insanlara sınırlandırılmalıdır. Onların fikirleri destekleyecek ve geliştirecek SH.-L. Montesquieu, hangi nedeniyle kuvvetler ayrılığı Modern kavramı yoktu.

kuvvetler ayrılığı teorisi - Modern kavramı

Devletin Modern Batı algısı tüm dallar birbirlerinden ayrılacak söylüyor. yani yasama, yargı ve yürütme makamları bağımsızlık ve eşitlik ilkeleri üzerine birbirleriyle işbirliği yapmalıdırlar. Bu demokratik ülkelerin işleyişi bu kavram kuvvetler ayrılığı teorisini ortaya atan olduğunu.

Ama neden işleyen bu mekanizma sopa? Cevap teorisinin özünde bulunur. Ona göre, hükümet departmanı ve kuruluşların şubelerinde belirli bir gruptan daha fazla yetki bir konsantrasyon çok ihtimalini ortadan kaldırır uygulamaktır. Yani, yetki Montesquieu ayrılığı teorisini dayandırmak için dört temel ilkeler vardır:

- Bu üç hükümetin dalları ülkenin ana kanununda gösterilen ve kendisine farklı organlar tarafından yönetilen göre yapılmalıdır;

- üç güç işbirliği içinde çalışır ancak birbirine tâbi değildir;

- birbirlerinin güçlere müdahale etme hakkına sahip;

- Sıkı apolitik yargı.

Bu yürütme ve yasama sözü etkileşim başlangıç temel ilkelere dayanmaktadır. kontrol ve denge: kuvvetler ayrılığı teorisi bu aşağıdaki gibi mekanizmaya gönderme yapar. Bu durumlarda kullanılan burada kasıtlı olarak birbirinden uygulama sahasından ayrılmadan iki tip temsilcileri.

Bu mekanizmaya ek olarak, kuvvetler ayrılığı teorisi doğru kamu yetkilileri, belli dalı haline getirilmesi gerektiği, hangi ilişkilendirmek için yardımcı olur.

Böylece, ana gövdesi yasama yetkisi TBMM olduğunu. Ülkeye bağlı olarak, adı değiştirilebilir. yasaların geliştirilmesi ve benimsenmesi - Ancak, özü aynı kalır.

yürütme hükümet tarafından arasına girmiş , yapısal birimlere adalete sırasıyla mahkemeleri. Apart ikincisi için anayasa mahkemesine duruyor. onun kararlarının ikiliği olarak, ülkenin otoritesi devletin bütün yapısal elemanları arasında hakemlik görevi gören ayrı bir kamu hukuku kurumu, ayırmaya karar verdi.

kuvvetler ayrılığı Aydınlanma teoride Örtülü Montesquieu hala en Batılı ülkelerin varlığının temel bir ilkedir. özünde açık bir anlayış yönetim biçimleri, aynı zamanda sadece objektif bir değerlendirme vermek için bize izin verir nedeni budur siyasi rejim.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.