SağlıkTıp

Kolesterol Analizi: Hazırlık sonuçlarını almaya nasıl. Kan kolesterol

Bugün kolesterol için test edilecek anlamaya gerek. Bu işlem genellikle sorunları ve sorunların çoğunu neden olmaz. Modern tıbbi laboratuarlar insan vücudunda kolesterol seviyelerini kontrol etmek testlerin geniş bir yelpazede sunuyoruz. Ayrıca, erkek ve kadınların kanında bu maddenin içeriğinin kurallarına tanışırız olacaktır. Yaşla birlikte kolesterol düzeyleri genellikle yükselir. Ve onun konsantrasyonu kontrol edilmelidir. Aksi takdirde, vücut ciddi etkilenebilir. Peki kolesterol ve analizi hakkında herkesi bilmesi gerekir.

Kolesterol - a ...

o malzemenin böyle? Ne işe yarar?

Kolesterol - hücre zarının oluşumuna katılan bir unsur. Madde insan vücudunda hormon için önemli bir rol (kortizol, testosteron, östrojen) oynar. insanlardaki kolesterolün saf bir formu küçüktür, bu lipoproteinlerin şeklinde ağırlıklı olarak mevcuttur. Bu elemanlar düşük yoğunluklu kötü kolesterol olarak adlandırılır ve yüksek edilir - iyi.

Bugüne kadar birçok kolesterol için test edilecek nasıl düşünmek zorunda. Özellikle, bu bileşen sağlığına zarar verebilen olmasından kaynaklanmaktadır. O aterosklerotik plakların önemli bir bileşenidir.

İlginç bir şekilde, kolesterol esas olarak karaciğerde üretilir. ürünlerin insanlar maddenin sadece% 20 olsun. Ancak, tehlikeli arter hastalığı karşıya kalmamak için, size kolesterol için test edilmelidir.

risk grupları

Kural olarak, sağlıklı insanlar nadiren organizmanın kapsamlı bir teşhis düşünüyorum. Tipik haliyle, hastalıkların kimse yokluğunda kolesterol açısından test edilecektir. Ama hipertansiyon (yüksek kan basıncı) veya kalp hastalığı olan insanlar düzenli olarak bu çalışmayı yürütmek gerekir.

Bugüne kadar, kolesterol için testlere girmek ne düşünmeye, yapmanız gerekenler:

 • sigara;
 • (Obez) aşırı kilolu olan;
 • Hipertansiyonu olan hastalar;
 • kalp-damar sistemi hastalıklarının;
 • Kalp yetmezliği olduğunu göstermektedir;
 • hareketsiz bir yaşam tarzı kurşun insanlar;
 • 40 yılı aşkın erkekler;
 • Menopoz sonrası kadınlarda;
 • yaşlı insanlar, yaşı ne olursa olsun.

kolesterol için farklı testler vardır. Sonraki Bu çalışmaların ve bunların kod çözme konusunda daha fazla bilgi verir.

Yöntemler kolesterol testi

Nasıl kolesterol için test edilecek? Bu sorunun cevabı yapılacaktır ne tür bir araştırma bağlıdır.

kolesterol için testler şu şunlardır:

 • hızlı test;
 • toplam kolesterol;
 • yüksek yoğunluklu lipoproteinler ;
 • düşük yoğunluklu lipoproteinler;
 • triglisidil;
 • lipidogram.

Araştırmanın birinci tip ev tanı sırasında yaygındır. Başka bir deyişle, test şeritleri en yaygın evde kullanılan vücuttaki kolesterol miktarını incelemek için.

Bu çalışmaların tamamı insan kanının çalışmaya dayanmaktadır. Kan kolesterol kural olarak alınmıştır. Bazı durumlarda, bir venöz kan alabilir.

hazırlık kurallarına

kolesterol açısından test adı nedir? Lipidogram. Yani tam bir kan testi kolesterol denilen yapardı. Sonuç olarak, toplam kolesterol olarak BOB yüksek ve düşük yoğunluklu görüntülenir. Bu çalışma en bilgilendirici.

Nasıl kolesterol için test edilecek? Sen süreç yanlış sonuç olasılığını azaltmak için düzgün hazırlamak zorundayız. Ne olursa olsun kan testi ne tür olmalıdır olacaktır:

 1. Aç karnına biyo materyal Bağış. Sen 8-12 saat hiçbir şey yemeyin gerekmez.
 2. Çalışmanın önce birkaç gün süreyle stresi ortadan kaldırın.
 3. yağlı, tuzlu, şekerli yiyeceklerden kanı taşımak arifesinde Çöp.
 4. Analizden önce birkaç gün alkol ve uyuşturucu içmeyin.
 5. Mümkünse, ilaç ve hormonal hazırlıklarını vazgeçmek.

Prensip olarak, bu yeterli olacaktır. Kan örnekleme önce koridorda bir süre oturmak gerekir. O sakin halde test edilecek gereklidir. Aksi takdirde, hata olasılığını ortadan kaldıramaz. Bazen bu fenomen kötü sonuçlara yol açar. Her durumda, kolesterol için bir kan testi için şimdi nasıl açıktır.

Bir damar / parmak Kan

Şimdi düzgün yürütülen veya bu çalışma konusunda biraz. kan kolesterol bağış söz konusu olduğunda, bu tanı dışarı durmazsa.

bir parmak kan çekerken, bunun önceden ısıtılmış ve sonra delip ve özel bir iğneyi biyolojik maddenin birkaç mililitre çekilinceye (yaklaşık 5 ml.). venöz kan analiz durumunda başka bir biçimde - el üst kısmı turnike sabitlenmiş. o yüzden dirsek Viyana davrandı. Bir ampul ile özel bir iğne ekler. Bir iğne turnike giriş çıkarıldıktan sonra - koni yeterli kan bulunmaktadır. Daha sonra, toplanan biyolojik malzeme ile birlikte iğne çıkarıldı ve "hıyar" lige bandaj yeri olduğunu. ellerle Bandaj yaklaşık 20-30 dakika içinde ateş izin verdi.

Şimdi kolesterol için testler talep en anlamak. Bir Damardan kan örnekleme - bu biyomalzeme koleksiyonun en yaygın şeklidir. Neredeyse ağrısızdır.

test şeritleri

Bununla birlikte, ilerleme durmuyor. şey bugünün dünyasında eve hızlı tanı için cihazlar çok çeşitli bulabilirsiniz olmasıdır. kolesterol üzerinde bir çalışma istisna değildir.

eczaneler kolesterol ve kan şekerini belirlemek üzere şeridi satmak. Tipik olarak, hasta, bir ekran ve özel bir test şeridi ile, küçük bir elektronik cihaz ile temsil edilir. Bunlar kan (parmak çubuğundan) biraz koymak ve sonra alıcıya yapıştırın gerekir. kolesterol içeriği hakkında ekran bilgileri beklemektedir birkaç saniye sonra görüntülenecektir. Oldukça sık, böyle bir teşhis yaşlı evde kullanılır. İğne delme ve kan toplama okuyucu ile birlikte.

Kadınlar için Normları

Ama nasıl çalışılan araştırma deşifre? erkekler ve kadınlar yayarlar kolesterol kuralları nedir? söylendiği gibi, hepsi yaşa bağlıdır. Bu nedenle biz kesinlikle sağlıklı bireylerde kandaki ne kadar kolesterol diyemeyiz.

Aşağıda verilen yaşın üzerindeki kadınlarda Tablo kolesterol oranı daha iyi bu soruyu anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu göstergelerin hepsi yaşam boyu kadınlar ideal kolesterol standartları aynı seviyede tutulması olduğunu göstermektedir. Sadece maddenin konsantrasyonu büyümeye başlar menopoz sonrası oldu. Küçük çocuklar bile kan kolesterol algılandı, ancak küçük miktarlarda alınabilir.

yaşın üzerindeki kadınlarda önerilen kurallar tablo kolesterol lipid profili deşifre etmeye yardımcı olacaktır. Bununla beraber, her kız kolesterol olduğunu ve ne kadar vücutta yer almalıdır anlamak mümkün olacaktır.

kadınlarda kolesterol için bir kan testi sonuçlarının değerlendirilmesi diğer bir özelliği - Bu vücudu etkileyebilir birçok faktörün hesaba. yani:

 • Yılın zaman;
 • adet döngüsünün gün;
 • gebelik;
 • kronik hastalık;
 • maligniteler.

erkekler için Normları

Erkeklerde ise doktorlara göre kolesterol ömrü boyunca yaşla birlikte artar. Ne kuralları dikkat etmek gerekir?

. 4.82 2.25, - HDL - 0.7 ila 1.7 Yetişkin bir erkeğe kolesterol (toplam) 3.6 ila 2, 52 mmol / l, "kötü" kolesterol aralığında yer almaktadır.

Genel olarak, yaş, kan normları tablosundaki kolesterol erkekler olarak aşağıdaki fotoğrafta gösterilen görünür.

Bu plaka erkeklerde kan kolesterol değişimi gösterir. Nitekim, bu maddenin içeriği yaşla birlikte artar.

Sonuçların değerlendirilmesi

Kan kolesterol analizinde trigliserid dikkat etmek gereklidir. Onlar metabolizmasında önemli bir rol oynar. Erkekler ve kadınlar Onların seviyeleri aynıdır. Aşağıdaki göstergeler üzerinde yoğunlaşmalıdır:

 • Norm - 2 mmol / l kadar;.
 • izin verilen bir değer - 2.2 mmol / l'ye kadar,.
 • en yüksek oran - 2,3 ile 5,6 mmol / l;.
 • çok yüksek - 5.7 mmol / l'dir.

Bazı deneylerde sözde aterojenik faktördür. kötü kolesterol ve yararlı olduğunun Bu oran. Bu, aşağıdaki formül ile hesaplanır: CAT = (toplam kolesterol - HDL kolesterol) / HDL.

hız oranı, aşağıdaki rakamlar:

 • 2 2.8 ila - insanların yaş 20-30 yıl için;
 • 3.35 - 30 yaşından büyük kişiler;
 • 4 ya da daha fazla - iskemi.

sonuçlar

Şimdi sıra kan kolesterol ayrıntılı bir analizini nasıl gerçekleştirileceği açıktır. Bu araştırma herhangi klinikte veya özel sağlık laboratuarlarında yapılabilir. Çalışma için hazırlıklar da tanımlanmıştır. Bu süreç artık sorun neden olmalıdır.

Testi Kolesterol hazırlanması çok zor değil. Genellikle laboratuvar aç karnına biyolojik materyali bağış istenir ve analiz teslimattan önce alkol içmeyin. çok veya anlaşılmaz bir şey!

Erkekler ve kadınlar kan kolesterol farklı konsantrasyonlarda bulunan var. hayatı boyunca - Toplumun güzel yarısında, o sadece menopoz sonrası yükselip güçlü olması başlar. Bu gayet normaldir.

Böbrek hastalığı veya karaciğer hastalığı olan kişilerde kan kolesterol kontrolsüz artış ve azalış. yeme bozukluğu olduğunda genellikle bileşen artar okudu. Bunu azaltmak için özel bir diyet takip etmek zorundadır. Aslında, her şey göründüğü kadar zor değil.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.