SağlıkMüstahzarlar

Kızamıkçık aşısı: ilaç bileşimi adı. Kızamıkçık aşısının kuralları

Kızamıkçık - çoğunlukla çocukları etkileyen viral bir hastalıktır. Virüs insandan insana damlacık enfeksiyonu yoluyla yayılır ve oldukça bulaşıcıdır edilir. Ama bunlar kendi başlarına hastalık çok şiddetli belirtiler değildir nedenleri kolayca tolere edilir ve tıbbın gelişmesi bugünkü seviyesinde hızlı bir şekilde tedavi edilebilir. Bir teratojen etkiye sahip olduğunu içinde kızamıkçık tehlike. Hamilelik sırasında hasta bir kadın, bu cenin gelişimi ve fetal malformasyon çeşitli değişikliklere sebep olmaktadır Yani, eğer. Böyle bir sorun kızamıkçık karşı aşı önlemeye yardımcı olacaktır. önleme aşıları için kızlar önümüzdeki 10 yıl içinde enfeksiyonlara direnç gelişimine katkıda bulunacak şekilde 13-15 yıldır.

Kızamıkçık nedir

Bu kişiden kişiye yakın temasta havadaki damlacıkları ile bulaşır bulaşıcı bir hastalıktır. Onun özelliği en uzun kuluçka dönemidir. enfeksiyon riski anaokulunda, kışla, huzurevleri, örneğin, kalabalık ekipler halinde artar. Kızamıkçık yüksek sıcaklık, genel zehirlenme, büyümüş lenf nodları, boğaz ağrısı ve öksürük akar. Ana belirti bütün iz bırakmadan birkaç gün sonra kaybolur vücut üzerinde karakteristik döküntü olduğunu. Bu hastalık hafif ve nadiren komplikasyonlara neden olur.

Bu nedenle, birçok kişi bu kızamıkçık olduğunu bilmiyorum. Bu hastalığın rağmen hamile kadınlar için oldukça tehlikelidir. Virüs kolaylıkla nüfuz edebilir plasental bariyeri ve çocuğa ciddi zarar. enfeksiyon konjenital malformasyonlar gelişimine neden olur ve çocuğun ölümüne yol açabilir. rahimde kızamıkçık oldu bebeklerin% 60'ından fazlası sağırlık, katarakt, kalp kusurları veya beyin hasarı ile doğarlar.

Neden kızamıkçık karşı önemli aşılamak etmektir

Bu hastalık hızla virüslü bir kişi ile temas yoluyla bulaşır. tehlike hasta 1-2 hafta sonra iyileşmenin ardından hastalığın açık işareti ortaya çıkmasından önce 2 hafta boyunca bulaşıcı hale gelir ve olmasıdır. Kızamıkçık kolayca hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından tolere ve tedavi olmadan bir hafta boyunca tutulur. Bu nedenle, 20 yıl önce tüm aşıları yapmaya gerek olmadığı düşünülmüştür. Şimdi çok nadir olduğu bir salgın böylece Aşılama, başta çocuklar gerçekleştirilir.

Ancak son çalışmalar bir kadının bu virüs için hiçbir bağışıklığı varsa, kolayca hamilelik sırasında enfekte olabilir göstermiştir. Ve bu düşük yapma, ölü doğum veya fetal gelişim çeşitli mengene yol açabilir. Böyle bir durum olarak adlandırılan SLE - konjenital kızamıkçık sendromu. Bu nedenle, kızamıkçık aşısından on yıldan fazla için zorunlu olarak pek çok ülkede tanıtıldı. Tek yolu enfeksiyonu nedeniyle gebelik komplikasyonları önlemek için.

Kızamıkçık aşısının kuralları

Tamamen bulaşıcı bir hastalık olarak kızamıkçık ortadan kaldırmak için, neredeyse tüm gerekli kapsama alanı. Için bu aşılama çocuk bir yaşında iken gerçekleştirilir, ardından 6 yıl içinde tekrarladı. anne dokunulmazlığı aktarılır ve bir aşı soyu antikorlar tarafından nötralize edilecek şekilde aşı bebekler, tavsiye yok. Bu nedenle, 6-7 yıllık bir güçlendirici yapmak için önerilir. Kan kızamıkçık aşılaması ile antikorları içeriyorsa zorunlu değildir. Aşılama doğru zamanda herhangi bir nedenle yapılmazsa, bu yıldan sonra herhangi bir yaşta yapılabilir. Ne zaman bu yeniden aşılama 6 yıl daha eski değil ihtiyaç vardır.

Bu yaklaşım çocuklarda kalıcı bağışıklık katkıda ancak ülkedeki kızamık toplam ortadan kaldırılması için en az 20 yıl gerekiyor. Bu nedenle, ergen 13-15 yıl içinde kız ve kadınlarda aylık regl SLE aşı önlemek için. Birçok ülke kesinlikle aşılama önce alınan 18 ila 35 yaşındaki kadın, kızamıkçık öyküsü olmayan ve mutlaka aşılandı sağlamak için izlenir. Fransa'da, hatta aşı üzerinde hiçbir iz yoktu bir evlilik kayıt reddediyorum.

Buna ek olarak, aşılama yüksek kalabalık gruplar, örneğin, epidemiyolojik göstergeleri diğer gruplar gerçekleştirilir. Aynı zamanda enfeksiyon tehlikesi maruz etmemek için, gebelik planlayan kadınların yakın akrabaları aşılama önerilmektedir.

aşı, reaksiyon

Kızamıkçık aşısı sonrası yan etkiler nadirdir ve genellikle çok iyi tolere edilmekte. tüm olumsuz etkiler birkaç gün sonra gitmesini beri Hatta özel bakım gerektirmez. aşı reaksiyonu lokal ve genel olabilir. lokal yan etkiler enjeksiyon bölgesindeki ağrıyı ve sertleşme içerir. Bazen biraz kızarıklık ve şişlik olabilir.

Hatta nadir sık görülen yan etkiler geliştirmektedir:

 • deri döküntüsü;
 • sıcaklığında hafif bir artış;
 • boyundaki lenf düğümlerine artış;
 • zayıflık, baş ağrısı;
 • Solunum etkileri;
 • bulantı, karın ağrısı;
 • Kanda, trombosit sayısında bir azalma;
 • geçici eklem ağrısı, özellikle diz veya bilek eklem;
 • Ergenlik bazen artrit ve polinörit olarak;
 • çok nadiren aseptik menenjit veya ensefalit gelişebilir.

Tipik olarak, bu olaylar 5 ila 15 gün aşısından sonra ortaya çıkar. Çoğu zaman komplikasyonlar ergenlerde ve yetişkinlerde görülür. yüksek hassasiyet ve alerji olan kişilerde ürtiker, anafilaktik şok ve anjiyoödem şeklinde aşı için hemen bir reaksiyon olabilir. bu hastaların aşı gerekli olduğunda en azından yarım saat tıbbi gözetim sağlamak.

Buna ek olarak, enfekte çocuğu aşıladığı durumlar vardır. Bu durumda, hastalığın semptomlarının ortaya çıkması postprivivochnye komplikasyonları devralacak. o da dışında olmasa da - aşılama kızamıkçık sonrası hastaların yaklaşık% 10'u çok hafif biçimde aktarılmıştır.

Aşılama için kontrendikasyonlar

Ne yazık ki, kızamık kapsama nüfusun% 100 imkansızdır. başka ilaçlarla olduğu gibi, kızamıkçık karşı aşılar onların kontrendikasyonlar var. zaman kısıtlamaları için zorlayan bir süre aşılama kronik hastalıkların ve akut hastalıklar alevlenmedir erteleme. üç ay içinde kan ürünleri veya immunoglobülmler verilmesinden sonra hiçbir aşı yapmaz. Radyoterapi ve alma immünsüpresifler bir yıl sonra yaklaşık aşılamak mümkün değildir. Hamilelik sırasında bağışıklı edilmemiştir. 3 ay aşılamanın ardından kavramadan korunacak olan tercih edilir.

Tamamen aşağıdaki durumlarda Kızamıkçık aşısı için kontrendike:

 • immün yetmezlik;
 • onkoloji;
 • kan hastalıkları;
 • Önceki bir aşı ciddi bir alerjik reaksiyon;
 • hoşgörüsüzlük "Kanamisin", "Neomisin" ve "monomitsin";
 • Yumurta proteine alerjisi.

komplikasyonları önlemek için nasıl

kızamıkçık karşı aşılanmış aslında nadiren olumsuz etkilere neden rağmen, veliler aşılama temel kurallarına uymak önemlidir. Genellikle komplikasyonlar nedeniyle yetersiz hazırlık değil oluşur ve hastanın fay üzerinde. Aşılama bir doktora danışmak önce Yani emin olun. Uzman hiçbir kontrendikasyonu, çocuğu muayene buna olmadığını belirlemek gerekir. Buna ek olarak, birkaç gün önce ve aşılama sonrası enfeksiyonu önlemek amacıyla insanlarla temas sınırlamak gerekir.

Çocuk kızamıkçık aşısı tanıtıldı bilmek de önemlidir. İlacın adı hemşire iletken enjeksiyon elde edilebilir. Bu konuda komplikasyonların ihtimalini bağlıdır. Örneğin, sık sık "Priorix" aşı sonrası olumsuz tepkiler vardır. Ebeveynler, bu ilaç hakkında o neden olabilir komplikasyonları tüm bulmak gerekir.

Nasıl aşı yaptırmam

Kızamıkçık herhangi bir aşı, iki şişenin gelir: bir kuru biçiminde bir preparasyon kendisine, diğer - özel bir çözücü. steril bir şırınga ile iletişime, köpük önleme, iyice karıştırıldı. Aşı tamamen berrak bir sıvı elde etmek için çözülmesi gerekmektedir. Bu genellikle 3 dakika sürer. aşı kullanmadan önce son kullanma tarihi ve ambalaj bütünlüğünün ihlali kontrol etmek gerekir. Bu ilaçların kullanılamaz ihlaliyle özel saklama koşulları gerektirir.

sulandırıldıktan sonra aşı derhal kullanılmalıdır, bu olamaz saklayın. Tipik olarak, tek bir ilaç dozu, 0.5 ml'dir. Üç bileşenli bir aşı monoterapi kas içine sokulabilir, deri altından tatbik edilmektedir. Tipik olarak, bir enjeksiyon omuz veya kürek kemiği altında yapılır. Sadece nadir durumlarda, örneğin, küçük çocuklar kalçasından aşılanabilir. genellikle lokal yan etkiler var geliştirirken kızamıkçık aşısı gluteal kas tanıtıldı değildir.

canlı aşı kızamık, kabakulak, boğmaca, difteri, tetanoz olan ilaçlar: diğer bazılarıyla kızamıkçık karşı. Ancak, aynı şırınga içinde karışık olması ve farklı yerlerde girmenize gerek olamaz. Ve, canlı aşılar gerekli diğer aşılar aralarındaki aralık bir aydan az olmamalıdır eğer.

kızamıkçık aşısı nedir

Bu hastalığa karşı aşı 40 yıldan fazla yapılır, ancak 2002 yılından sonra bunlar zorunlu hale geldi. Tüm aşılar canlı virüsün zayıflatılmış soyu, zayıflatılmış içerirler. Sadece bir enjeksiyon insanların% 95, doğal enfeksiyondan sonra aynı dokunulmazlık sağlamaktadır.

Kimler kızamıkçık aşısı hazırlama aynı virüse karşı koruma amaçlı tek değerli, ve çok bileşeni olarak olabilir. Temel olarak, onlar kızamık, kabakulak veya su çiçeği karşı aşılar ile birleştirilir. Rusya'da, kızamıkçık yerli veya ithal ürünlere karşı en sık kullanılan aşı zayıflatılmış virüs içeren. Bu Belçika "Priorix" ve "Ervevax" ve Fransız "Rudivax". Buna ek olarak, başka Hint ya da Hırvat aşı kullanılır. Üç bileşeni olan MMR, nadiren kullanılır Amerikan ilaç.

Rus aşı

çocukların ve yetişkinlerin rutin bağışıklama için sıklıkla kullanılan ilaçlar yurt içinde üretilmektedir. Onlar yabancı analogları aşağı hiçbir şekilde etkinlik ve güvenlik ucuzdur ve. Bu aşılar zayıflamış ve kurutulmuş kızamıkçık virüsü, canlı zorlanma içerirler. Bu mono preparatlar nadiren komplikasyonlar ve kolay, hatta küçük çocukları taşımak neden olur. Onların tek dezavantajı - rutin aşılama iğneledi bir sürü yapmak gerekiyorsa. Ama kızlar ve yetişkinlerin aşılanması için uygun böyle bir aşı.

"Priorix" aşı

kızamık, kabakulak ve kızamık: En sık bir yaşında çocuk ve üç bileşenli bir aşının 6 yıl aşılanması için kullandı. Bu hastalıklar biraz benzer, bu nedenle virüs suşları tek bir üründe birleştirmek mümkün oldu. yalnızca bir atış yapmak istiyorum çünkü bu, uygundur. Belçika aşı üretimi - "Priorix" kullanılan bu tür aşılar için. Bu bir canlı zayıflatılmış suşu içerir kızamık virüsü, bir kızamıkçık ve kabakulak.

Bu aşı bu üç enfeksiyonların insanları korumak için kullanılır. Ama "Priorix" - çocuk zaten bu hastalıkların biri olmuştur eğer da kullanılabilecek bir aşı. Aynı zamanda vücut için yeni virüse karşı bağışıklık üretir ve şimdiden inaktive edilmesi bilinmektedir. % 99'dan fazla - Klinik çalışmalar aşı% 98 kızamık ve kızamıkçık antikorları olduğunu göstermiştir. Üstelik bağışıklık sonra 4-5 yıl azaltmak için başlayarak yılda her durumda korunur.

Aşı "Ervevax"

Daha erişilebilir ve sıklıkla kullanılan tek başına kızamıkçık karşı tek bileşenli bir aşıdır. Bu Belçikalı aşı "Ervevax". Virüs en az 15 yıl süreyle devam karşı bu konuda Yanıtlar bu dokunulmazlığı geliştirmek notları. Bu ilaç nadiren yan etkilere neden olur, bu nedenle genellikle genç çocukların aşılama için kullanılmaktadır. Ama aşılar gençler ve gebelik sırasında komplikasyon önlenmesi için üreme çağındaki kadınların yetişkinler için "Ervevax" etkili.

Aşı çok bileşenli DTP ile de çocuk felci, kızamık, kabakulak ile bir gün içerisinde uygulanabilir ve edilebilmektedir. Ama enjeksiyonları farklı vücut bölgelerinde yapılır.

Aşı "Rudivax"

Başka ithal ilaç kızamıkçık önlenmesi için kullanılır. Bu "Rudivax" - Fransız yapımı aşı. Bu zayıflatılmış kızamıkçık virüsü aşısı içerir. aşılamadan sonra Bağışıklık 2 hafta içinde, istisnasız aşılanmış bütün üretilir ve 20 yıla kadar tutabilir. Bu nedenle, aşı en etkili olduğu düşünülmektedir. Buna ek olarak, çok nadiren yan etkilere neden olur.

veya kızamıkçık karşı aşılanmış çocukların yapmayın, şimdi kendileri karar ebeveynlerdir. Hastalık tehlikeli olmadığı Çocuğunuz hastaydı eğer endişelenmeyin. Sadece tehlike komplikasyonlar oluşabilir, ya da hamile bir kadın enfekte olabilir. Bu durumdaki bir kızamıkçık ağır fetal anomali neden olur. Nedenle Kızamıkçık aşı edilmemiş ve ona zarar değil tüm kadınlar beklenen gebelik öncesi aşılanması tavsiye edilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.