SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Kırık çene: belirtiler ve tedavi.

Üst ve alt çene yüzün kemiklerinin bir parçasıdır ve dişlerin sabitlenmesinin temel işlevi yerine getirir. Çeneler ligaman-kas sistemi yardımıyla birbirine bağlanır. Yaralanmaları oldukça sık görülür ve çoğunlukla - alt çene ile.

Kırık bir çene, yüzdeki direkt çarpmaların, trafik kazalarının ve spor yaralanmalarının bir sonucudur. Bütünlüğünü bozarak çene kemiğine zarar verir.

Bir çene kırığı varsa, semptomlar çok çeşitlidir ve yaralanmaya ve ciddiyet derecesine bağlı olarak değişir. Her şeyden önce, yüzün konfigürasyonu çarpıtılır, mobil fragmanlar görünür, ısırık değişir. Özellikle tehlikeli komplikasyonlar, nefes darlığı, kanama, ağrı şoku. Zamanlı X-ray, kırığın lokalizasyonunu ve doğasını doğru bir şekilde belirleyebilir.

Üst çenenin kırıklarında, çene parçaları aşağıya doğru yer değiştirmiştir. Ağzınızı kapatmanız, dişlerinizi kapatmanız imkansız hale geliyor. Yanak bölgesinde cilt hassasiyeti kaybı, göziçi kılması, göz kapaklarının ödemi. Bilinçaltı durum, sarsıntıya ilişkin ilk işarettir.

Kırık çene alt kısımda hasar görürse , yüzün asimetri görünür , çene yerinden oynar, kemik parçaları hareket halindedir, ağzın açılması zor, çiğnemek ve yutmak zordur. Şiddetli ağrı olması durumunda bir şok durumu ortaya çıkabilir. Larinks girişinin kokusu kapatıldığında tehlikeli bir durum mümkündür. Bu durumda asfiksi hızla gelişir ve çoğu vakada ölümcül sonuçlarla sonuçlanır. Alt çene yapısı kendi özelliklerine sahiptir, bu nedenle yaralanmalar çok sayıda çatlak meydana geldiğinde - çifte, üçlü. Özellikle ağır vakalarda, alt çene yüzün iskeletinin üst kısmından dışarıya çıkabilir. Bazen kanama eşzamanlı olarak ortaya çıkan yumuşak doku rüptürü bulunur.

Kırık çene farklı şekilde tedavi edilir, çünkü çene kırığının tedavisi ilk tıbbi yardımın kurbandan yapılmasına bağlıdır.

Üst veya alt çene yaralanmaları durumunda ilk yardım, yaralı bölgeyi sakin bir hale getirme, hastayı bir şok halinden uzaklaştırma, kanamayı durdurma gibi önlemleri içerir. Üst çenenin kırıklarıyla, alt maksimum, yakından, üste yakın ve eldeki herhangi bir yöntemle fiksasyon gerçekleştirin. Çene kırığı durumunda, aynı manipülasyonlar yapılır: yüz iskeletinin hasarlı kısmı bir destek bandajıyla sabitlenir. Bir dilde sarkma durumunda uçtan dikkatli bir şekilde çekilmeli, boğulma olmaksızın hastanın yüzü aşağı bakılmalıdır. Hafif yaralanmalar durumunda hasta oturma pozisyonunda yatar. Özel bir hastaneye sevk, kemik parçalarının normal düzeltilmesi için zorunlu bir önlemdir.

Kırık çene sabit koşullar altında tedavi edilir. Kemik parçaları yan yana yerleştirilir ve sabitlenir, telaş tırnakları yardımıyla immobilizasyon sağlanır. Polimer veya tel filamentler, metal çubuklardan osteosentez de kullanılır. Gerekirse, yaralar sütürlenir ve birçok kusur ile lamine tel dikişler uygulanır. Hasar gören alanların fiksasyonu, tümüyle birleştirme işlemine kadar kalır.

Parçaların doğru bir şekilde kombinasyonu halinde iltihaplanma olmaması durumunda kırık yaklaşık 1-2 ay iyileşir. Lastikler, yerinde hasar görmüş yoğun bir kalus oluştuktan sonra çıkarılır . Tüm fonksiyonların nihai rehabilitasyonu ve restorasyonu daha fazla zaman almaktadır. İyileşme seyrini kontrol etmek periyodik bir X-ray muayenesi ile yapılır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.