SağlıkDişçilikte

Alt çene ... Onu tanımak ve yerinden oynamayı nasıl sağlıyorsunuz?

Ağız açıldığında, alt çene, eklem içi rölyefin arka tarafına geçtiği bir yer işgal eder. Bu mekanizma, eklem çevresindeki artiküler tüberkül, ligament ve kasların yüksekliği ile düzenlenir. Ancak alt çenenin biyomekaniğinin yer değiştirmeler sonucu bozulduğu, başın rampanın ön tarafına kaydığı durumlar vardır.

Çıkıntılar hem tek taraflı hem de ikili. Ağız esnemek için geniş açtığında, gülerek patlarken, büyük bir yiyecek yığını kaparken ve bazen güçlü bir öksürük, kusma veya çene darbe sonucu ortaya çıkarlar. Bazen dislokasyonlar, diş hekiminin diş tedavisinde olduğu gibi mide algılaması sırasında genişleticinin uygulanması sırasında oluşur .

Alt çene iki yönlü bir yerinden oynamaya başladığında, kişi karmaşık bir haldedir ve sorunun özünü açıklayamaz, çünkü ağzını kapatması zordur. Sadece jestlerle, kulağının yakınında ağrının olduğunu ve ağzından güçlü bir tükürük akışı olduğunu gösterir. Çenesi öne kaymıştır, bu nedenle yüzün alt kısmının konfigürasyonu kırılmıştır. Eğer hafifçe çeneye basarsanız, alt çenenin nasıl yaydığı ve kendisine ne şekilde yük vermediğini hissedebilirsiniz. Alt çenenin röntgen veya osteotomisi, eklemin boşluğunun boş olduğunu ve başın rampanın ön tarafına kaydırıldığını tespit eder.

Tek taraflı bir çıkığın resmi biraz farklı görünüyor. Çene sadece öne değil aynı zamanda eklemin hasar görmediği yönde de kaydırılır. Dişler sadece çıkık tarafından kapatılmaz ve yüzün orta çizgisi simetri kaybedecektir. Çeneye çarptığınızda, derzin arka tarafında çıkık meydana gelir. Bu durumda, kulaktan kanama da gözlenebilir.

Yerinden olmanın tedavisinde Hipokrat kullanılır. Doktor, hastayı, çıkık alanı dirsek eklemi ile aynı eksende olacak şekilde oturur. Sonra başparmaklarını iri büyük molar dişlerin üzerine yerleştirir ve tüm alt çene diğer parmaklarıyla tutulur ve çıkıntının aksine bir hareket üretir. Yani, çene biraz aşağı indirilir, daha sonra geriye çekilir ve hafifçe kaldırılır ve yerinde eklem boşluğu ayarlanır. Aynı zamanda baş parmakları hafifçe yanaklara basarak çiğneme kaslarını geriyor .

Bu işlemle, ağrıdan kaçınmak için ani hareketler yapmayın. Prosedürün sonunda, çenenizi hafifçe yükseltmeniz ve beş günlüğüne bir bandaj uygulamanız gerekiyor ve ağzınızı on gün boyunca açmamak için öneriler sunuyor. Ve doktorun çalışma koşullarının olumlu olması için, hastanın ağzındaki çene tutma başı pterygoid kasında üç ila beş miligram% 2 novokain girmesi önerilir.

Genellikle, alt çene, ön kısımda hafif bir basınçla hafifçe aşağı ve sonra geri hareket ettirilerek hareketli eklemin yerine geri döndürülmesine yardımcı olur. Hipokrat'a ek olarak, çıkığı tedavi etmek için çeşitli modern ve iyi geliştirilmiş yollar da vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.