SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Kırık çene karmaşık tedavi gerektiren

Kırık bir çene - kuvvetlerinin etkisi altında kemik bütünlüğünün bir ihlal. Bu kırıklar olabilir:

  • Travmatik. darbe, kurşun yarasıyla, bir kaza ya da kaza ile vardır;
  • Patolojik. Onlar osteomyelit, büyük kist veya kötü huylu bir tümör sonucu kendiliğinden ortaya çıkmaktadır.

Mandibula kırıkları yüzünde meydana gelen tüm yaralanmaların yaklaşık% 70'ini oluşturur. Alt çene bir at nalı şeklinde ve yaralanmalar, çift nadir üç ve hatta kırıklar değildir.

Kırık çene sonuçları çok çeşitli olabilir. En yaygın ağız basitçe düzgün açık ve kapalı olmaktan çıkar. kırık alt çenenin yanal kesitten kökenli ise, alt çene sinir hasarı oluşabilir. İkili uyuştu hasar bütün çene ederken Sonra kurban, hasardan çene uyuşma yaşanıyor. bir çene kırığı Molası oral mukoza ve yumuşak doku gözyaşı eşlik zaman, açmak için söylenir. Bazen bir travma, büyük damarları zarar görmüş ve büyük hematom oluşturdu. Genellikle bir sarsıntının kırığı eşlik ve bazı durumlarda, bir kişinin bir şok yaşar.

Siz veya çevreden birisi kırık bir çene ortaya varsa, sakin kalmalı ve çağrı "ambulans". Kural olarak, yüzünde lezyonların görünümü hasarın şiddetini uymuyor, ancak uzman yardımı olmadan yapamaz. Sakatlığı ciddi olmasa bile, sağlığa zararlı olabilir, çünkü olmamalı çene yerine kendinizi koymak deneyin.

Bilinci yerinde ise tükürük, kan ve dil nefes için bir engel haline kalmaması, bu bir tarafa koymak gerekir. Aynı pozisyonda taşınmalıdır. Şiddetli kanama tıbbi yardım gelene kadar bir durumda, tampon kullanabilirsiniz ve özel beceri varsa, o basmak gereklidir karotid arter hasarından.

Hastaneye kabulünde mutlaka röntgen muayenesi harcanmaktadır. Hastanın fizik muayenesinde sonra teslim tanıyı onaylamak için gereklidir. çene kırığı olduğunda, tedavi kısa sürede hastanın durumu stabilize olur başlatılır. Onun yöntemi hasarın ciddiyetine bağlı olarak seçilir. Tedavi aşağıdaki adımları içerir:

  • lokal anestezi altında gerçekleştirilir parçalarının kombinasyonu. Doğrudan elle yapılabilir. Ancak bazı durumlarda, özellikle yaralanma andan itibaren, bu prosedür özel makineler, hem de ağız dışı veya intermaksiller çekiş kullanarak, kademeli olarak gerçekleştirilir oldukça uzun zaman aldı eğer;
  • bir iyileşme dönemi için çene kemiği parçalarının sabitlenmesi. Bunu yapmak için, teknikleri ve çeşitli araçlar kullanmak;
  • çene hızlı iyileşme katkıda koşulların yaratılması.
  • enfeksiyöz ve iltihaplı durumlar komplikasyonların önlenmesi.

çene kırık, cerrahi tedavi edilirse, fragmanları, tantal ya da çapraz bağlanması yoluyla tespit edilebilir çelik teller, metal plakalar veya iğneler, ağız dışı bir düzenek oluşturur.

temel amacı kırıklarının tedavisinde çenelerin oklüzyon restorasyonu sağlamak ve kısa bir süre içinde bir pozisyonda parçalarının bir birleşimidir. Kırık çene bir kişiye diğer ciddi hasar kombine edilmesi durumunda plastik cerrahi için bir ihtiyaç vardır. Genellikle birkaç aşamada gerçekleştirilir ve gerekirse, takma dişler çene ve yüz yapılır. Bazen çenenin bir kırık osteomiyelit, menenjit, apse ve diğer hastalıklar gibi ciddi komplikasyon vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.