Haber ve ToplumPolitika

Kim Ombudsman ne olduğunu ve onun fonksiyonları dahildir

uzak mevzuat ve politikaları kaldırılır İnsanlar, Ombudsman ve onun işlevleri nelerdir kim bilinmemektedir. cehalet içinde vatandaşların çoğunluğu bile görevlisine atıfta diğer organlar (savcılık, mahkeme, vs.) ile bağdaştırmak zordur konularda bir dizi çözmek mümkündür, şüpheli vermedi.

Bir ombudsman nedir

Ombudsman - resmi ya da resmi bakanlıklar, bölümler ve diğer devlet kurumlarının faaliyeti üzerinde kontrol yürütmek için bu göreve. Bu bir şikayet vatandaş ve kendi inisiyatifleriyle hareket etmekte ve ancak kanunla değil, adalet değil güdümlü.

Örneğin, Rusya'da Ombudsmanı - insan hakları ombudsmanı. Prensip olarak, böyle bir yazı için sağlayan herhangi bir ülke Ombudsman vatandaşlar ve yetkililer arasındaki anlaşmazlıklar sonucunda görevlerini yerine getirilmemesi ile ilgili sorunları gidermek ya da yetki yetkilileri kötüye kullanabilirler.

"Ombudsman" pozisyonunun oluşma tarihi

Hikayeye göre, ilk zaman değeri (kelime) için "Ombudsman" İsveç'te XVI yüzyılda deşifre edildi. Memur, görevdeki, mahkemenin çalışmalarını kontrol: yargılama, adalet hüküm şeffaflık. Poltava Ombudsmanı yetkinlik de İsveççeyi çökertilmesi sonra büyük oranda artmıştır. Nedeniyle İsveç Karl XII uzun süre Kralı Türkiye'de olduğu gerçeği, kontrol sistemi bakıma düştü ve sermaye düzeni sağlamak gereklidir. Ombudsmanlık dairesine günü o hükümet yetkililerinin faaliyetlerini denetimli memuru (Kraliçenin Adalet Ombudsmanı), atandı. Rolünü kraliyet yönetim ve adalet izlemektir ikinci Ombudsmanı, Adalet Şansölyesi ünvanını aldı. 1809 yılında İsveç Kralı tabi ne ayrılmış olan ombudsmanı Adalet, belirdi.

köylü ve işçilerin çıkarlarını korumak için - Böylece, Şansölye kral korunması ve Parlamento Ombudsmanı üzerinde duruyordu. Bugüne kadar, kelimenin anlamı "ombudsman" Böyle böyle devam Danimarka, Rusya, Ukrayna, İsveç, Norveç, İtalya, Polonya, Portekiz, İngiltere, Fransa, Güney Afrika ve gibi ülkelerde nüfus da birinci elden biliyor. D.

Ombudsman kimler başvurabilir?

İnsan Hakları Ombudsmanı gelen şikayetleri inceler bireylerin ülkenin vatandaşı, yabancı vatandaşlar, oturma izni varsa veya Devletin sınırları vardır basitçe vatandaşlığı olmayan kişilerdir. mahkeme ya da idari otorite erişen kişilerin şikayetlerini alma, ancak kararın kabul etmiyorsanız, ya da tam eylemsizlik mutsuz ayrımcılığa herhangi bir ihlal, dikkat edin.

İnsan Hakları Komiserliği ana hedefleri

Ombudsman temel görevi ne olursa olsun, ülkenin hangi görevinden tutar:

 • adalet restorasyon ve ihlal edilen hakları saklıdır.
 • İnsan hakları alanında uluslararası ilişkilerin geliştirilmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirilmektedir.
 • vatandaşları hakları konusunda eğitmek.
 • vatandaşlarımızla ilgili ülkenin yasal yasaların iyileştirilmesi.
 • Devlet kurumlarının çalışmaları üzerinde kontrol.

Rusya'da ombudsmanlık müessesesi

İlk defa Rusya'da İnsan Hakları Komiseri sonrası 1994 yılında ortaya çıktı. Rusya Federasyonu'nun ilk Ombudsmanı - Sergey Kovalev - Devlet Duması tarafından atanmıştır. 1998-2004 yılında pozisyon O. Mironov düzenlenen ve yana 2004 - lukin. Rusya'da, bu uzmanlar görevlerini yerine hangi temelinde "Rusya Federasyonu İnsan Hakları Komiseri Açık" bir yasa vardır.

Ne ombudsmanı Rusları yapar? Kısacası, kurban arasındaki aracıdır hak ve vatandaşlarının çıkarlarını koruyan parti (vatandaş) ve yetkilileri. Ama onun işi tek şikayetleri veya açıklamalara sınırlı değildir. kendi inisiyatifi Ombudsmanı ihlalleri veya herhangi organın tam ihmal hakkında bilgi toplarken, soruşturma yürütüyor.

Rusya'da İnsan Hakları Ombudsman Yetkileri

Vatandaşların haklarını korumak için çalışan Rusya'da Ombudsmanı, güçlerin bir numarası vardır:

 • Bu vatandaşlarının haklarını, hem de devlet kurumları ve görevlileri ile uygunluğun izlenmesi korur.
 • İnsan haklarının kitlesel ihlallerinin gerçekleri araştırmak için bir meclis komisyonu düzenlemek için bir istek ile Devlet Duması bir rapor sunar.
 • Bir isteği ile temyiz ihlallerini tanımlamada kişi (ler) in memuru (ler) ile ilgili adli işlem veya idari işlem başlatılması için.
 • yürürlüğe mahkeme kararı (iktidar veya yargı) geldi kararın, doğruluğunun doğrulama isteği sunun.
 • Bu kanunsuz eylemler veya devlet organlarının veya görevlilerin eksikliklerden tarafından ihlal edildiğini hak ve özgürlüklerin korunması için mahkemeye başvurur.
 • Bu vatandaşların anayasal haklarının ihlal edildiğine dair Anayasa Mahkemesi'ne hitap etmektedir.

mali Ombudsmanı

Finansal Ombudsman kim? uyuşmazlıkların bir dizi yerleşmek için yardımcı Bu resmi, vatandaş ve banka arasında ortaya çıkmıştır. Bu ulusal yabancı para biriminden borç ertelenmişti kredi kartı geri ödeme sorunu, makul olmayan yüksek cezalar ve uzun vadeli kredilerin faiz olabilir. mali ombudsmanlar suistimal toplama firmaları ve çalışanları ile ilgili sorular karar gibi.

Ama bankaların reddetmesi hakkında en yaygın şikayetler vardır krediyi yeniden yapılandırmak. Bu sonuç olarak ödemek neredeyse imkansız cezalar ve ilgi ile borçlu miktarda bir artış kaynaklanmaktadır. Ombudsman görevi - banka ile müzakere ve anlaşmaya varılmış bir programa kalan miktarın ödenmesi halinde yaptırım kısmi kaldırma şeklinde taviz vermeye ikna etmeye.

sigorta Ombudsmanı

Ombudsman yok az talep müdahale sigorta sektöründe (bir ombudsman, biz yukarıda inceledik). sigorta miktarı istemci adli bürokrasi başlamaz umarak önemsiz Bazı sigorta şirketleri, sözleşme koşullarını ihlal. bu yayını hemen tüm ülkelerde çalışan Sigorta ombudsmanlar. Örneğin, bu görevlilerin yetkileri yeterince geniş olduğu gibi Avrupa sigorta şirketleri, onlara saygı ile tedavi ve onlar yeterli haklara sahiptir. Üstelik, Avrupa şirketleri Ombudsmanlık hizmetleri gibi, aynı ödeme değil, sigortalı, sigorta ödenmemesi üzerine kaydetmek için karlı değildir.

Aynı zamanda iyi Almanya'daki ombudsman kurumunu geliştirilmiştir. Sistemin tek dezavantajı görevlilerinin hizmetlerinin kullanımı tamamlandıktan davanın sonucuna Ombudsmanı etkisinin savcılığa dava aktarmak sigorta şirketlerinin sendikasının sadece üyeler olabilir ve olmasıdır.

Ombudsmanı girişimciler için

Ayrı bir bağımsız iş pozisyonu olarak Ombudsmanı çok uzun zaman önce değil çıktı. Onun sorumlulukları listesi şunlardır:

 • bir iddia Dosyalama girişimcilerin haklarını korumak için.
 • girişimciler için mahkemede savunma oyuncusu işlevlerini gerçekleştirme.
 • eyalet ve yerel düzeyde yetkililere taleplerini Dosyalama, iş girişimciler.
 • Ziyaret ve danışma şüphelenilen ya da davaları iş faaliyetleri ile ilgili vatandaşların mahkum.

Özellikle insanların haklarının korunması için kamu denetçiliği

Avrupa ülkelerinin deneyimlerine dayanarak, Ombudsman yardımı olmadan, küçük çatışmaların bir dizi çözmek mümkündür olduğu açıktır. Ama bu sisteme olumsuz yanları vardır. Örneğin, iki yıl süreyle Ukrayna Ombudsmanı, aldı bir karar sigortası ve kredi kuruluşlar için gönüllüdür. Ve ancak bu saatten sonra tamamen bağlayıcıdır. Ayrıca, Ombudsman mahkemeye sunulan ya da zaten tahkim karar verdikten edilmiş konuları dikkate olamaz. Sistemin avantajları kullanıcılar artık mahkemeye başvurur ve (avukatlar için ve para) zaman geçirmek gerekir olmasıdır.

Çocuk Ombudsmanı

Çocuk Kamu denetçileri küçüklerin vatandaşlarının haklarını korumak için vardır. Onların görevleri şunlardır:

 • Koruma ve çocuğun haklarını geri.
 • Rehberlik, eğitim, hakları konusunda çocuklara öğretmek.
 • istemek ve gerekli bilgi ve belgelere federal, yerel ve eyalet otoriteleri ile çalışın.
 • dernekler ve devlet daireleri ziyaret ederek çocuk hakları ve özgürlüklerle ilgili faaliyetlerini kontrol etmek, açıklama elde etmek.
 • tavsiyelerin ilgili kurumlara hazırlanması ve sunulması çocuk haklarına ilişkin çalışmalarını geliştirmek.
 • çocuk haklarının korunmasına ilişkin analitik çalışma için uzmanlar çalıştırıyorum.

Bazı ülkeler, okul ombudsmanlık pozisyon için sağlarlar. çocuklar, öğretmenler ve veliler: Bu eğitim sürecinde tüm katılımcılara yardımcı olur. o ihlalleri meydana inanmaktadır herkesi işleyebilir için öğrencilerin haklarını öğrenme sürecinde. Bu örgütsel konuları, hijyenik kurallar, yönetmelikler, başka şeyler açıklayan öğretmen (okul idaresi, sınıf öğretmeni) ve öğrenci, hem de okul içinde çocuk haklarına dair tavsiye için ihtiyacı arasındaki bir yanlış anlama olabilir. Ayrıca, Ombudsman kastederek o eğitim sürecinin ve kurumların iyileştirilmesi konusunda önerilerde bulunmak mümkündür. Okulda İnsan Hakları aşağıdaki alanlarda faaliyet tarih:

 • kontrollerin işleyişini geliştirmek amaçlanmaktadır okul panosu, aktif katılım.
 • kötü alışkanlıklar öğrencileri önleme amaçlı Çalışma.
 • Kontrol üzerinde riayet ait hak ve özgürlüklerin öğrencileri.
 • Ebeveynler ve veli komitesi ile çalışarak, aile ilişkileri geliştirmeyi amaçlayan.
 • önlenmesini amaçlayan okul personelinin Psikolojik ve hukuki destek, tükenmişlik.

Nasıl sistem çalışır

Ne olursa olsun Ombudsmanlık faaliyet gösterdiği yön, yaptıklarının düzeni neredeyse standarttır. Yukarıda belirtildiği gibi, bu bireysel bir şikayetten veya kendi inisiyatifi elde temelinde çalışır. Komiser adliyeye sevk edildiği durumu, duyamıyorum. tartışmalı konunun Ombudsman Başvuru Bekleyen sınav mahkemeye havale taahhüt eder.

Uygun uzman vatandaşa başvurmadan önce banka veya sigorta şirketi yazılı şikayet göndermek zorundadır ve 30 gün içinde bir yanıt bekleyin. Ombudsman'ına şikayetler, (sözleşmeler, yazışmalar, makbuz, vb), kendisine bağlı belgelerin kopyaları ile uygulanması biçiminde düzenlenmiş olmalıdır. Uzmanlar enstitüsü katıldı finans kurumlarını ilişkin uyuşmazlıkları düşünün. Bu durumda, bir karar olmadığını ve itiraz süreci onlara çarptırdı.

Ama Kredi Ombudsmanı uyuşmazlıkların çözümü için önerilerde bulunabilir veya mahkemeye itiraz göndermek için. Sonuç partiler veya bunların yetki kararıyla imzalanan uzlaşma ihtilaf çözüm anlaşmadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.