FormasyonÖykü

Kazan Hanlığı: tarihsel bir perspektifle Rusya katılmadan

Kazan Hanlığı neydi? Rusya'ya onu Katılma çağına, 15 yüzyılda oluşturuyor saltanatı Ivana Groznogo. Bu Rusya, gücünü aşamaları birinin oluşumunun zaman oldu. Bu kralın ekonomik ve askeri strateji hem sayesinde gerçekleşmiştir. Ama zamanın olayların tam bir resim elde etmek için, sadece sonuca değil bakmak gerekir, ama aynı zamanda siyasi arenada belli olayların sebebi.

Tüm aşağıda ele - Kazan Hanlığı, olaylar ve bunların nedenleri katılımcılara Katılma.

Moskova ile ilişkiler

Başlangıçta, 14-16 inci yüzyıl kapsayan dönemde, iki grup Kazan Hanlığı'nın siyasi görüş ve hedeflerini karşıt vardı. İlk gruptaki yandaşları karlı bağlı ticari ve ekonomik ilişkiler için Moskova'da barışçıl çözüm dayanıyordu. köle bir kaynağı ve kolay yağma için nesnesi olarak kabul komşu ikinci grup. siyasi çizgisinin Destekleyenler Kırım Hanlığı, Moskova ile çok gergin bir ilişki içinde olduğunu, galip geldi. Kazan Hanlığı, birleştirme Rusya kendisi için zaman bölgedeki çıkarlarını savunmak için, imkansız görünüyordu.

Tahtta Moskova himayesindeki

İnsanın Hanlığı, sadık Rus tahtına oturmak için ilk girişim, 1467 yılında tamamlanmış ve başarılı değildi. Nedeniyle Üst Volga bölgesindeki topraklarda siyasi çıkarları çarpışması için, iki devlet sürekli bir gerginlik içinde yaşamak. Sürekli asker gönderilmesi ve Kazan Hanlığı'nın olayları etkilemeye çalışırken, Moskova doğru kişiye tahtına oturmak için her şekilde çalışıyor.

Kazan 1487 yılında hala Rus tarafından alındı ve taht krala sadık Mohammed Emin, dikilmiş olduğu gerçeği üzerinde uzun yıllar süren mücadele. Saltanatı, şimdi ve sonra ayaklanmalar, ısıtmalı ve Khan kaydırmaya çalıştı soylular, düzenlediği sırasında. Bu durumda gören Ivan Iii taviz ve Amin yıkılmasıyla müdahale etmedi. Bunun yerine, Han, Abdül-Latif, Emin kardeşi oldu.

1521 Savaşı

yetkililer Giray Hanedanı olduğu zaman, Moskova ve Kazan Hanlığı'nın krallığı arasında savaş devam etti. Moskova karşı Sahib Giray Mehmed Giray ve birleşik güçleri, bir tutsak sadece kroniklerinden ifadesine göre, yaklaşık yedi yüz bin kişiyi kaçırıldı 1521 yılında savaş sırasında. Muhtemelen, gerçek rakamın çok daha yüksek oldu. Savaş sırasında Murom, Vladimir ve diğer toprakları yaşadı. askeri kampanyalarının döneminde de, en sık ilk çatışma Moskova başlattı. Böylece, 12 askeri çatışmaların Kazan Hanlığı savaşın ancak 4 kez başladı. Diğer durumlarda, bu saldırı geçişle savunma politikasını yürütmek zorunda kaldı. Buna paralel olarak, Hanlığı düzenli baskınlar yaparak devleti zayıflatmak, agresif davrandı. Doğal olarak, böyle tehlikeli bir rakip krallığın sınırlarına yakın kalmak zorunda olmamalıdır. Rusya'nın katılımına Kazan Hanlığı baskınlarda sebat etmek, kurtuluş olurdu hangi. Her şeyi çözecek yeni bir kitlesel savaş bira.

Kazan Hanlığı: Rusya'ya katılım uzakta değildir

İki kampanyanın başarısız gören yeni bir savaş için kapsamlı hazırlık kral emriyle başlatıldı. Böylece, ordunun savunma ve saldırı gücünü hem güçlendirmek gerekiyordu gerçekleştirilen bir dizi reform. İyi taktik karar bir kale Sviyazhsk inşa etmekti. Bu mümkün orada ve gıda yedek garnizona tutmak için yapılan Hanlığı'nın sınırları yakınında bulunan oldu. Montajlı birlikleri demir, aynı zamanda inanç sadece silahlı. savaşın siyasi önemi paralelinde ve Müslümanlara karşı Hıristiyan analog kurtuluş kampanyası olma, dini bir hava giydi. Kazan Ordu 1552 yazında ortaya koydu. O sefer kendisi İvan Grozni komuta etti. O günlerde Zaptedilemez ve iyi korunan kale idi. Derin bir hendeğe - bunun her iki tarafta hızlı akışıyla nehirler ve üçüncü korumalı. Kral'ın askerleri buluştu direncini, ancak üstün düşman numaraları ve ekipmanları.

Onlar mümkün sakinleri için tek su kaynağı yok etmek yapılmış olan kuşatma silahları ve patlayıcıları kullanırlar. Sonuç olarak, bir salgın ve zayıflatılmış sorti Tatar olarak etkisiz hale gelir.

Kazan yakalama

Kazan Hanlığı'nın katılımını dikkate alındığında, yıl 1552 ölümcül olarak kabul edilebilir. vatandaşlar salgın tarafından öldürüldü olduğunu görünce, kral teslim etmelerini istedi, ama müzakere sürecinde reddedilmiştir. Sonra ordu kuşatma için başladı. Zayıflamış Kazan savunucuları kenti teslim neredeyse direnmek mümkün değildir. Kazan Hanlığı'nın sonra ilhakını nitelendiren olayın katılımcılar şehir neredeyse kesildi söylendi.

tarihsel önemi

Kazan Hanlığı, birleştirme Rusya kendisi için ortalama toplam eleme, daha da Doğu'ya genişleme ve Kafkas ülkeleri ile ekonomik ilişkiler kurulması için önünü açtı. Buna ek olarak, onun arkasında durdu Kırım Hanlığı ve Osmanlı, saldırılarına ve baskınlar tehdit yoktu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.