OtomobilArabalar

Karşı motor: Avantaj ve Dezavantajları

Modern arabalardaki en yaygın motorlar sıra ve V şeklindedir. Karşı motorlar, çoğunlukla Porsche ve Subaru modellerinde daha seyrek kullanılmaktadır. Bu dikkatsizliğin nedeni nedir ve karşıt motorun avantajları nelerdir?

Tasarım seçenekleri

Benzerlerinden gelen bu motor, içinde bulunan silindirlerin dikey ya da açılı değil, yatay olarak yani; Karşıt yönde birbirlerinden. Dolayısıyla adı - karşıt veya yatay olarak karşıt motor.

Bu motorların yapımı için iki seçenek vardır. Birincisi, pistonlar birbirine doğru hareket ederler ve ortak bir yanma odasına sahiptirler. Bu motorlar iki vuruşlu. Onların avantajları, in-line veya V-tipi motorlara kıyasla yüksek gaz alışverişi kalitesi, daha basit bir tasarım içerir. Benzer cihazlar askeri teçhizata, özellikle benzin tipi, benzinli ve dizel yakıtlı farklı yakıt türlerinde çalışan Sovyet T-64 tanklarında kullanılıyordu. Depoyu farklı bir görünüme taşımak için, yüksek basınçlı yakıt pompası üzerinde özel bir kol taşımak ve gerekli ateşleme açısını ayarlamak yeterliydi. Motor, iki türbin ile donatılmıştı: aşırı yük, güç arttı ve egzoz gazlarını dışarı atan gaz. Bu tür rakiplerin dezavantajları iki zamanlı motorlarda olduğu gibi aynı: egzoz borusundan daha fazla yakıt kaybı . Tahmin edebileceğiniz gibi, buna göre iyi boyutlar eklendi, çünkü pistonları hareket ettirmek için iki krank mili gerekiyor. İkinci seçenek daha yaygın. Karşıt bir motor demek istediğimizde bu çoğunlukla demek oluyor. Nispeten konuşursak, bu silindirleri 180 derecelik açıyla genişletmeye karar veren V-şeklinde bir motor. Otomobillerde (Porsche, Audi, Subaru) ve motosikletlerde ("Dnepr", "Ural") da kullanılır. Aşağıda bunun hakkında konuşacağız.

Avantaj ve Dezavantajları

Avantajları. Bu motor düzenlemesinin ana avantajı, aracın kullanımını geliştiren ağırlık merkezinin daha düşük olmasıdır. Ayrıca muhalefet, büyüklük ve ağırlık bakımından olumlu olarak farklılık göstermektedir. Satır içi motorlara kıyasla daha kısa ve daha düşüktür. Bir diğer avantaj - pistonların düzenlenmesiyle sağlanan mükemmel bir denge, birbirlerinin titreşiminin etkisiz hale getirilmesi. Güç ünitesinin ağırlık merkezinin aracın merkezine yer değiştirmesi, dönüşü daha doğru ve istikrarlı hale getirmeyi mümkün kılar. Bu, kontrol edilebilirlik ilk aşamada değil, en başta gelen spor modelleri için özellikle önemlidir. Artılar ve cephe çarpışmaları var. Karşı motor düşük olduğu için, çarpıldığında otomobilin altına değil arabanın altına taşınır. Böyle bir motorun varlığı, makinenin güvenliğinden yana.

Muhalif motorun dezavantajları var mı? Evet ve oldukça önemli. Bu motorların yaygın olarak kullanılmamasının nedeni budur. Karşılıkların uzunluğu ve yüksekliği küçüktür, ancak genişlikleri silindirlerin bir sıra halinde durduğu veya V harfi şeklinde durduğu motorlarınkinden çok daha geniştir. Bu, tasarımcılar için çok sorun yaratmaktadır. Motor bölmesi, karşıt motorun genişliğe uyacağı şekilde olmalıdır. Aynı zamanda, direksiyon ve direksiyon simidini kompakt bir şekilde konumlandırmanız gerekir. Bir diğer sorun bakım için düğümlerin bulunmasıdır. Motordaki yağ hala kendi başına değiştirilebiliyorsa, kalan işlemler ancak bir uzman tarafından yapılabilir. Silindir kafasına zarar vermek kolay olduğundan, motordaki bujiler bile bağımsız olarak değiştirilemez. Bu dezavantajlar, karşıt motorların üretim ve bakımda daha pahalı olmasını sağlar. Ve bu da, arabanın fiyatını etkiliyor.

Gördüğünüz gibi, bu tip cihaz hem avantaj hem de dezavantajlara sahiptir. Bununla birlikte, rakipleri de ideal değildir. Bu nedenle, bir araba seçerken, güç ünitesinin bakımında karmaşıklık ve maliyet açısından sizin için o kadar önemli olup olmadığını belirleyin. İyi bir otomobil kullanımı bu masrafları faizle ödeyecektir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.