SağlıkTıp

Kanın biyokimyasal analiz için hazırlanması: kurallar ve ipuçları

en güvenilir sonuçlar elde etmek için yeteneği - Biyokimyasal analizi kan bağışı için Adil hazırlıklar. Araştırmanın bu tip kontrendikasyonlar tespit edilmiştir.

analizi, eylemlerin sırasını almak nasıl

Kanın biyokimyasal analizler sağlık kuruluşlarındaki tıbbi laboratuvar işçileri kaldırıldı. Venöz kan analizi için kübital damardan gereklidir. Hasta bir sandalye veya kanepe oturur, dirsek üzerinde kolu özel kauçuk veya plastik şeritler sıkışmak. delinme sitesini Dezenfekte ve damar içine iğne takın. Bir test tüpü içinde kan gerekli miktarda kazanır. delinme site tekrar dezenfekte edilir. Hasta eli dirsekten bükerek tutmak için birkaç dakika önerilir. Manipülasyon yaklaşık iki dakika sürer. Çalışma süresince laboratuvar testleri itibaren bağlı olacaktır. ertesi gün için geleneksel biyokimyasal analiz sonuçları hazır.

hazırlık aşamasında bazı özellikleri

Kanın biyokimyasal analiz için hazırlık Şartlar doktor yön yazdıklarını seçeneklerine bağlıdır:

 1. Lipid profili ve kolesterol. Kan örnekleme açlıktan sonra 14 saat gerçekleştirilir. Doktorunuza danışarak 15 gün lipit metabolizmasını etkileyen ilaçların alınması ekarte. Eğer ilaç tedavisinin etkinliğini değerlendirmek gerekirse, uyuşturucu iptal etmeyin.
 2. Üre. Et ve balık ürünleri, çay ve kahve alımını en aza indirmek için sakatat (böbrekler, karaciğer) ortadan kaldırmak: İki gün içinde, belirli bir diyet uygulamaları istenmektedir. Fiziksel aktivite ılımlı olmalıdır.
 3. Ürik asit. çalışma öncesinde Birkaç gün önceki paragrafta belirtilen öneriler uygulamaktır. Bundan başka, ilaçların alımının aşağıdaki zorunlu konu edilmesi: antibiyotikler ve sülfonamidler, salisilatlar, kafein, vitamin C, tiazol türevleri, teobromin ve teofilin.
 4. Alfa-2-makroglobulin. Üç gün oranında bir kan testinden önce et ürünleri vazgeçmelidir.
 5. büyüme faktörleri veya Anti-Müllerian hormonu, bu hormonların bir glikoprotein ya da inhibin B Analizi etkileyen hormon, adet üçüncü ve beşinci gün arasındaki aralığı içinde gerçekleştirilir. Üç gün tahlil önce egzersiz önerilmez. Çalışmanın bir saat önce sigarayı dışlamak için. Hastalığın zamanda, özellikle akut fazında, analiz almamak daha iyidir.
 6. hormonlar ACTH üzerinde kanın biyokimyasal analiz için hazırlık olarak, kortizol alkollü içecek, fiziksel aktivite, sigara, stres, doğum kontrol ilaçları, östrojen ve glukokortikoid alımı dışlanmasını gerekiyordu. En iyi zaman güvenilir ve bilgilendirici sonuçlar elde etmek - bu daha sonra bir gece uykusunun ardından iki saat ve sabah en geç 10 saat daha değil.
 7. Bilirubin. kan serumu leke C vitamini ve ürünlerin kullanımı yoktu çalışma öncesinde.
 8. Seks hormonları. hormonların bu tip kanın tam zamanı kadına (menopoz, gebelik, adet görme) fizyolojik durumuna bağlı olarak jinekolog gösterir.
 9. Bulaşıcı hastalıkların tespiti için deney yanlış pozitif olabilir. Şüpheye mahal vermemek için çalışma reappointed. Diagnostik amaçlar için bir analiz tedavi grubu antibiyotik preparatlar önce gerçekleştirilmiştir. erken değil 14 gün Tedavinin tamamlanmasından sonra çekilen terapi kan etkinliğini değerlendirmek.

alerji Analizi

Bu alerjik reaksiyonlar tanısı için kan biyokimyasal analiz çit için özel hazırlık gerektirir:

 • 2 gün tamamen alkol, (bir doktor danışarak) ilaçlar, vitaminler dahil olmak üzere biyolojik olarak aktif maddeleri, dahil;
 • çalışmalar sentezi inhibe edilir, bu durumda immünoglobulin gibi sitostatikler, hormonlar ve radyasyon terapisi ile tedavi durumlarda gerçekleştirilmiştir edilmiştir;
 • güvenilirlik ve yanlış pozitif sonuçların ortadan kaldırılması için mutlaka en az 7 olması günler antialerjik ilaçlar almadı analizin teslimattan önce;
 • Araştırma aç karnına yürütülüyor.

kontrendikasyonlar dikkat edilmelidir: Akut hastalık, adet görme, antibakteriyel terapi.

yemek

Kan kimyası, hastanın hazırlanması manipülasyon öncesi gıda alımının dışlama içerir. besinleri yemekten sonra bağırsaklarda emilerek:

 • karbonhidratlar, yağlar, proteinler, hormonlar ve diğer maddelerin içeriğini değiştirmek;
 • enzimler çalışma aktif;
 • artırmak veya kan viskozitesini azaltır.

Sonuç olarak, kan testlerinin sonuçları güvenilir değildir.

aç karnına - İdeal bir gece uykusunun ardından sabah kan örneği vermek için kabul edilir. Bu kuralı yerine getirmek için belirli güçlükler olduğu takdirde, aşağıdaki hususlar uymaları gereklidir:

 • İki gün kızarmış gıdalar yememeye;
 • kafein içeren içecek kullanımının hariç tutulması 24 saat;
 • Analiz teslim edilmeden önce gün akşam hafif olmalı;
 • en az 4 saat, kandaki yağ maddelerin yüksek konsantrasyonları, yağlı gıdalar olmayan analiz verilmeden önce sonucu deforme;
 • soda, süt (laktik asit) ve renklendirici içecekler, meyve suları içmek için. Su sonuca üzerinde çok az etkisi vardır, ama onu almaktan kaçınmaya daha iyidir;
 • Gıda büyük bir tüketim (bayram) sonra kan kimyasını bağış değil.

Kanın biyokimyasal analiz için hazırlanması: alarak ilaç

sonuçlarını pek çok ilaç etkisi laboratuvar testlerin detaylı bir şekilde incelenen kan kimyası dahil. Ancak, belirli bir bireysel organizma ve onun kronik hastalıkların varlığı bireysel özelliklerine göre araştırmanın sonucunu nasıl değiştirileceği önceden tahmin etmek imkansızdır. Doktor doğru laboratuvar sonuçlarını yorumlamak başardı için, ilaçlarla ilgili sağlık profesyonelleri bildirmelidir. Bu önceden müzakere doktor olasılığı bir süre ilaçlar kullanmaması için durmak arzu edilir.

Duygusal durumu ve fiziksel aktivite

herhangi stresli bir durum insan vücudu üzerinde bir etkiye sahip olarak bir yetişkinin kan biyokimyasal analiz için hazırlanması, onun duygusal durumuna bağlıdır. stres sempatoadrenal bileşeni nörohumoral düzenleme sistemi aktive edildiğinde, bu da bireyin iç organlarda değişikliklere yol açan, hormonlar ve enzimlerin artan gelişmesine yol açmaktadır. Bu işlemlerin tamamı karmaşık test sonuçlarını etkiler. Fiziksel egzersiz da sonuç olarak, dolaşım sistemi içinde gerçekleştirilen yoğun metabolizma ve iç organlar daha aktif yapmaktadır biyolojik olarak aktif maddelerin sayısını arttıran, özellikle hormon ve enzim organizmanın iç sistemler, aktif ve. istenen biyokimyasal kan analizi hazırlanmasında yukarıda faktörlerin etkisi maksimum dışlama için:

 • herhangi bir fiziksel aktivite ve spor ekarte;
 • denge duygusal arka planını tutmak: duyguların güçlü patlama kaçınmak;
 • manipülasyon hemen önce sessizce oturup dinlenmek önerilir.

pernisiyöz alışkanlıkları

Alkol bireyin vücudunda meydana gelen tüm işlemleri etkiler. Alkol içeren içecekler bozunma ürünleri ters su-tuz metabolizması, hücresel solunum etkiler, gövdenin enzim sistemleri etkiler. Sigara içme, damar sistemi, sinir sistemi artar tonu etkiler hormonal maddeler konsantrasyonunu arttırır. Bütün bu süreçler kan biyokimyasal parametrelerde önemli değişikliklere neden olmaktadır. Kan kimyası için hazırlık zararlı etkilerini azaltmak amacıyla önerilir:

 • 30-60 dakika analizinin teslim içmiyorum öncesinde;
 • 72 saat - alkol içeren içecek kullanımının hariç tutulması.

Kadın fizyolojisi

Ayda konunun içinde kadının fizyolojik durum değiştirmek için. Böyle hormonların (FSH, luteinize, östradiol, prolaktin, progesteron, androstenedion ve diğerleri) gibi kan göstergelerinin biyokimyasal analiz, mensturasyon veya gebeliğin belirli bir günde geçmesi önerilir. Bu seks hormonları ve bunların metabolitleri hem konsantrasyonlarında önemli değişikliklere kaynaklanmaktadır. Gebelik bu dönemde vücut hormon değişim beri, çalışmalar son sonuçları etkilemektedir, ve gebelik süresine bağlı olarak değişir ve çeşitli vücut maddelerin konsantrasyonu: proteinler, enzimler, hormonlar ve diğer. Nasıl kan kimyasını bağışlamak? bunun için hazırlık tek tek her kadın için bir jinekolog tarafından belirlenir.

Günün saati

biyokimyasal parametreler bazı çeşidi vardır, büyüklüğü kemik dokusunda metabolizmanın spesifik belirteçler olarak, günün saatine göre değişir. Doktor izlemek için bu analizi atar, o zaman tek ve aynı zamanda olmak kiralayın.

Doktor ne zaman bir tanı ve uygun tedavi atmayı sağlayacak kan analizi ve biyokimyasal çalışma sonuçları için en doğru düzgün hazırlık olacak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.