Haber ve ToplumPolitika

Irk ayrımı: Bu kavram günümüzde olduğu?

Amerika Birleşik Devletleri'nde, yakın zamana kadar, beyaz nüfus, siyahlar ve Hintliler, sözde ırk ayrımı ayırma yoktu. Bu fenomenin anlamı en iyi şekilde hukuki ve fiili yönleri ile ortaya çıkar.

geçmiş

hukuk ayrılığı Amerika'da köleliğin resmi kaldırılmasından sonra 1865 yılında başlamıştır. Ünlü 13th Değişiklik köleliği yasaklayan ve aynı zamanda ayrı zenci okullar, mağazalar ve askeri birimlerin varlığını meşru.

In XX yüzyılın başında ABD'de böyle "Asyalıları dışlamak için Yasası" olarak etnik Japonların segregasyon yasa, bir dizi onları kabul edilmiştir tarafından neredeyse imkansız ABD vatandaşlığı elde etmek yaptı.

Ev ayrımı

yaşam biçimi yıllardır değişmedi bölgelerde de, farklı uluslardan insanların birbirlerinden izole alanlarda geleneksel olarak selilos var. Yani, şehirlerin en aslen ev ayırım ortaya çıktı. Bu ne anlama geliyor varlığını tarihinin izole Negro, Çince, Japonca mahalleleri oluşmuş boyunca New York'un örnekle gösterilebilir.

Ev ayrımı çeşitli şekillerde olabilir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde siyahlar ve beyazlar için ayrı eğitim yüzden fazla yıl sürdü. Okullarda ayrımcılık ilk kanuni yasak sadece 1954 yılında, bazı ABD eyaletleri kabul ve beyaz nüfusun aktif muhalefet eşlik hayatının düzenlemesinde edildi.

Aynı çirkin fenomen karışık evlilikler "renkli", "beyaz" ve yasaklanması olmuştur. evlilik ve çocuklar ise ciddi alay ve zorbalığa bulundu. Genellikle beyazlar için eğitim ve zenci okullar ve okulların almak istemiyoruz.

Kılıflar Ordusu ...

yasama düzeyinde ABD Ordusu'nda segregasyon yasal dayanağı 1792 yılında atıldı. Milis Yasası bu yapabilecektek hizmet yapacağını öngörmektedir hakkında "serbest güçlü kuvvetli beyaz bir erkek." Sadece 1863 yılında bu siyahların toplanmaları için resmi bir süreç kuruldu. Ve negros bile en memuru pozisyonları beyazlar tarafından işgal ayrı bölgelerinde görev yaptı. Onlar astsubay rütbeleri yanı sıra madalya ve ayrım işaretleri verilmesini atarken ayrımcılık uygulanmaktadır.

XX yüzyılın 50-ler kadar orduda durum hemen hemen değişmeden kalmıştır. hizmetlerin Ayrı yönlendirme, çatışmalara katılımı yasaklanması, başlıklar verilmesinde ayrımcılık - tüm bu ordu ayrımı. Bu fenomen sürekli aykırı olarak ortadan kaldırılması için bu, sadece 1964 Sivil Haklar Yasası kabul edildikten sonra belli oldu.

Gelinen nokta

segregasyon sorunları ve bugün oldukça alakalı kalır. Profesör raporu Harvard Üniversitesi'nde Gary Orfilda 2006 Amerikan toplumun hemen her başarıları, teşekkürler hangi son on yıl içinde kaybolmuş ayırım ortadan kaldırılması için olduğunu kaydetti. Bu mevcut koşullarda ne anlama gelir, yerleşim yerine bağlı olarak ABD'de ırk tabakalaşma görüntülenen harita, anlamak keşfetmek kolaydır.

birkaç düzine devletlerin sakinlerinin pasaport verilere dayanarak Derleyen, bu haritalar ciddi tüketici ayrımcılık varlığının görsel bir temsilini sağlar. Özellikle, Detroit koyu tenli kentsel nüfus, St. Louis, Birmingham beyazı ayrı yerleşmek devam ediyor.

karşıt görüş Birleşik Devletleri nüfusunun karşılıklı entegrasyonu için genel bir eğilim açıkça Buna göre, de bulunmaktadır. Geçen 10 yılda, ırk ayrımı tüm büyük ABD şehirlerde azaldı.

ABD Başkanı Baraka Obamy Afro-Amerikan görevine seçim segregasyon gibi utanç verici bir fenomen en aza indirmek için izin inanılmaktadır. Amerikan toplumunda Bu fenomen neredeyse bir rapor ekonomistler Harvard Üniversitesi'nde Edvarda Glauzera ve Iakova Vigdora ilan, dışarı damgalı Duke Üniversitesi'nde.

Onların çalışmada, 2010 yılında, "kara gettolar" siyah sadece% 20'sini yaşadığı belirtiyor , Amerika nüfusunun bu rakam 1960 yılında% 50 ulaşmıştır. Ancak, entegrasyon derecesi büyük ABD kentleri hala aynı değildir ve Atlanta, Houston, Dallas insanlar ve New York'ta daha fazla entegre. New York Afrikalı Amerikalıların oranının en fazla olduğu 13 şehirde entegrasyonu "renk" için en az arzusunu göstermektedir. Varolan tüm rağmen sadakat programı, ABD'nin en ayrılmış şehirlerden biri olmaya devam etmektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.