Tarım

Ineklerde Doğum sonrası parezi: tedavisi. ineklerde Obstetrik komplikasyonlar

Sığır yetiştiriciliğinde hesap getirilmesi hastalıkların bir dizi bulaşıcı olmayan vardır. Bu ineklerde doğum sonrası parezisine sayılabilir. Tedavi çok karmaşık değildir ve pahalı değil. Bununla birlikte, hastalık ciddi kayıplara getiriyor. En önemlisi, bu kayıp sığırı yetiştiriciliği bir iş olarak düzenlenmiştir bu çiftliklerde vardır. Küçük bir çiftlikte Case bile tek kafa belirgin üretim karlılığı etkiler.

ineklerde postpartum parezi

bilinç kaybına kadar, dil, boğaz, uzuv, bağırsak kısmi felç eşlik şiddetli, akut nörolojik hastalık, ineklerde doğum sonrası parezi olarak adlandırılır. Tedavi ölümünü önlemek için derhal başlamalıdır.

risk grupları

Hala hastalığın kesin nedeni ortaya konmamıştır. Kan şekerinde bir düşüşe ve zemine karşı hayvanın vücudunda kalsiyum akut yetersizliği kışkırtır bilinmektedir. Suckler inekler kalsiyum içeren fetusun, oluşumu üzerindeki tüm enerjisini yönlendirir. Değil mineral maddelerin üzerinde dengeli bir diyet ineklerde süt ateşe neden olabilir.

risk grubunun çoğunlukla yüksek verim hayvanları içerir. Büyük olasılıkla, bu yüksek verim ve kalsiyum büyük miktarlarda ihtiyaç olmasından kaynaklanmaktadır. Konsantre beslemeyi kurtarmıyorsun iyi beslenmiş hayvanlar, de risk altındadır.

inek onun verimliliğinin zirvesinde olduğu zaman Stall dönemi ve 5-8 yaş, soğuk algınlığı hastalığının katkıda faktörlerdir.

Hastalığın belirtileri

Tipik olarak, hastalığın gelişimi hızlı ve kolay doğum sonrası ilk üç gün içinde ortaya çıkar. Çoğu durumda yardım ve insanın müdahalesi gerektirir içinde olsa da, pratikte, bir inek doğurur. Nadiren 1-2 ay için birkaç hafta ila parezi gelişimini gözlemledi. Mutlak istisna suckler ineklerde ve otelde kendisi hastalığın belirtisidir.

Hastalığın başlangıcı ilk belirtileri:

 • uyuşukluk hayvan;
 • iştahsızlık;
 • bir zamkı;
 • farkedilebilir titreme;
 • peristalsis yokluğu rumen ve bağırsaklar;
 • ağrı hassasiyeti hemen hemen hiç yok.

inek önemli bir bozulma ile ayağa alınamıyor. karnının altında sıkışmış bacakları ve kafası bir yöne doğru eğilmiş: Belirli poz hangi bir hayvandır. Boyun olan S-şekilli bir eğriliğe kavisli. Soğuk ayak ve boynuzları, gözler yarı kapalı ve gözyaşı dokunarak, Gözbebekleri büyür. Ciddi durumlarda, toplam vücut sıcaklığı 35 -36 seviyelere düşer.

Hayvan idrar ve dışkı ile atılmasının gözlenmez. Felç yutak dil ağzından düştüğünde, bol salivasyon oluşur. uyarılmış halde kısa bir süre için bazı kişiler, dramatik sırtını geriye atarak, başını sallamak olabilir. yüksek sesle mölemeye, duvarlara yenerek dişlerini eziyet Flip. Bir ineğin kısa etkinlikten sonra aşağı ölür ve depresyon içine gider.

tedavi

Bir inek doğum sonrası parezisine binemiyor. Tedavi hemen başlamıştır% 4 hastalıktan ölümleri azaltır. herhangi bir işlem ilk saat içinde alınırsa Karşılaştırma için, hayvanların% 70'ini öldürdü.

Memenin dört lob özel düzenek Evers hava meme vasıtasıyla enjekte edilir. Bunun için, ön-muamele edilmiş,% 70 etanol çözeltisi bulunmaktadır. dorsal lateral pozisyonda prosedür sdaivayut inek önce. Hava steril süt kateter vasıtasıyla tanıtıldı. Enjeksiyon meme derinin kat doğrultma önce gerçekleştirilir. Hatta hava dağıtımı için meme masaj emin olun.

çıkıyor havayı önlemek için, meme uçları bir bandaj veya gazlı bez şeritleri ile üssünde kapalı bağlanmıştır. Böyle bir durumda 30-45 dakika süreyle hayvan bırakır. 8 saat hiçbir iyileşme meydana geldikten sonra, işlem tekrarlanır. Bir inek meme uçak sıkışmayacak burada 1-2 saat, sdoit edilebilir olan, yukarı aldıktan sonra.

Bunun yerine hava meme içinde taze süt 200-500 ml her fraksiyon de girebilirsiniz. Her zaman sağlıklı bir inekten olmalıdır.

intravenöz% 20 tatbik hayvanın durumunu kolaylaştırmak için glükoz solüsyonu , 150 ml 200 ml hacim ve% 10 kalsiyum klorür solüsyonuna ilave edilir. Subkutanöz olarak enjekte edilmiş% 10 kafein çözeltisi tatbik. (45) bir hayvan, sıcak lavman ambalaj, yanlarında ve bacaklar aktif aşındırma önerilir.

komplikasyonlar

Tympany tehdit edebilir hayvan yaşamının hızlı ve ciddi hastalık ile, ineklerde doğum sonrası parezisine neden komplikasyonlardan biridir. Tedavi daha sonra% 40 formalin çözeltisi 40 ml bir% 5 alkol çözeltisi ya da ihtiola 400 ml boşluğuna enjekte yara delme iğne veya trokar kalınlığında azaltır.

nedeniyle boğaz kısmi felç etmek ağzından sıvı ilaç giremez hiçbir durumda, soluk borusu içerisine alabilirsiniz.

2-3 gün içinde alınan tedbirlerin tam olarak onun sağlığı için herhangi sonuçları olmadan hayvan iyileştirdi. Belki de doğum sonrası parezisine yaşayacaksınız her zaman Buzağılama sonra belki bir inek daha olmasına ve asla.

Doğum sonrası parezi önlenmesi

şu kurallara bağlı, hastalık önlemek için:

 • laktasyon ve zayıflama kuru dönem inek fazla besleme izin vermez;
 • dikkatle, mikro ve makro diyetin dengeleme izlemek;
 • kesinlikle gözlenen ve kaba yüzdesi hayvan yemlerinde besleme konsantre olmalıdır;
 • İneklerin lansmanının zamanında izlemek;
 • hayvancılık düzenli aktif egzersiz sağlar.

İnekler için çiftlik hayvanları otelin önünde yerleştirilen özel jenerik kutuları ile donatılmış olmalıdır. Doğumhanede taslakları olduklarını imkansızdır.

iki kez, 7-10 gün önce Buzağılamadan, D vitamini 3-4.000.000 IU 3 doz kas içinden tatbik: yüksek verimli inekler, daha önce doğum sonrası parezi kurtarmak için, bu tür koruyucu önlem alınmasını sağlamaktadır. rasyon öncesi ve doğum sonrası birkaç gün boyunca, günde 200-300 gram şeker uygulanan.

obstetrik komplikasyonlar

inek doğum hemen her zaman komplikasyon riskine neden. ana nedenlerinden biri rahimde fetusun yanlış konumudur. Yutabilirsin ve bir insan Buzağı olmadan ölü doğacak. Bazen hesap bir dakika gider ve zamanı yoktur uzman bekleyin. o inek için çiftlikte personel obstetrik temel becerileri öğretildi önemlidir nedeni budur. yardım orada zamanında ve görünür bozuklukları sağlanan olsa bile, gerekirse bir uzman ek yardım sağlamak veya tedavi kursu atama, hayvanları incelemek gerekir.

Doğum öncesi veya doğum sonrası zalezhivanie

cins aşağıdaki komplikasyonlar şiddeti ve zaman içinde değişir. En yaygın prenatal veya doğum sonrası zalezhivanie sayılabilir. İlk önce calving birkaç gün veya hafta sonra gerçekleşir. İkinci doğumdan sonra ortaya çıkar.

Nedeni: Vitamin eksikliği, vitamin eksiklikleri, osteomalazi, maden açlık, romatizmal ateş, genel güçsüzlük.

Semptomlar: altta yatan nedene bağlı olarak karşılık gelen işaretler vardır. Örneğin, bel ve sakral omurilik lezyonları olan gövde arka kısmı duyarlılık kaybı. hayvanın ölümüyle sonuçlanan basınç yaraları, yetersiz beslenme, kan zehirlenmesi,: Zalezhivanie ciddi komplikasyonlar eşlik edebilir.

retentio

Doğumdan sonra güvenle en fazla 8 saat gecikmeli rahimde zarları geçen. Plasenta çıkış gecikmesi hayvan infertilite kadar ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Bu fenomenin nedeni rahim kasının bir hastalık, gebe olmayan boynuz veya serviks, zayıf denemeleri veya bunların olmaması erken kapanması Plasenta ihlali, bulaşıcı hastalıklar (bruselloz) olabilir. Sonra çıkış gecikmesi gebelik derin veya geç başlatma sırasında vitamin eksikliği, diyette mineral eksikliği ve denge eksikliği, fiziksel egzersiz eksikliği neden olabilir. Yavrulama inekler bazen zemin ulaşan sona erdi ve pürüzlü yüzeyli vajinal asılı kordon. Tamamen plasentadan rahim boş değil ise, bütün sonuçlarıyla birlikte putrefaksiyon olabilir.

Eversion ve rahim sarkması

Bu rahim kas ve destekleyici bağlar aşırı gevşeme kaynaklanmaktadır. sebebi plasenta, brüt çıkarılması olabilir , büyük meyve ya da çoklu gebelik (ikiz, üçlüler) kuru doğum kanalının altında fetusun hızlı çıkarma. doğum ve erken saatlerde doğum sonrası dönemde: Oluş zamanı. Hayvan huzursuz kısmi kaybı (ters dönme) ile, denemeler bulunmaktadır. Rektal muayene vücut duvarı üzerinde katlanması gösteren kat test etmeye imkan vermektedir. rahim veya vajina tespit burkan rahim boynuzu.

hock seviyesine armut biçimli oluşumunu asılı vulva, gelen rahim tam ters anda. rahim yüzeyinde son ayrılmaz görmek bazen mümkündür. Daha sonra rahim (şişme) mavi şişmeye ve kanama yırtılabilir. Doğum sonrası dönemde buzağılama sonraki ilk birkaç saat içinde izlenecek. Bu hayvanlara gerekli yardımı sağlamaya ve onarılamaz sonuçları önlemek için zamanında yardımcı olacaktır.

Doğum sonrası komplikasyonların önlenmesi

olası komplikasyonlar olmadan gerçekleşti olarak calving inekler için, pek çok anne sağlığı hakkında önceden uyarılmalıdır. Aşağıdaki hususlar çiftlikte dikkate alınmalıdır:

 • inek, çiftleşme hazır, ortalama şişmanlık ve son derece sağlıklı olacaktır;
 • onlar kalsiyum içeren komple gıda, dengeli besinler, vitaminler, makro ve mikro elementler, almalıdır;
 • hayvanlar fazla besleme izin verilmemelidir;
 • kış durak dönemde dikkatle hayvanların tutulduğu tesislerinde sıcaklığı takip etmek gereklidir;
 • açıkça aşırı sömürü önleyecek biçimde, fırlatma planı suckler inekleri dayanacak;
 • hastalığın olası oluşumunu önlemek için önleyici tedbirler almak:

  - sınırlamak ve gerektiğinde, Buzağılamadan önce 4-5 gün için yem olarak protein açısından zengin diyet ortadan kaldırmak;
  - tebeşir suckler ineklerinin diyetine girmek;
  - hayvanlar tuz yalama kalıcı erişimi olmalıdır;
  - Buzağılama öncesi ve şekerden sonra 3-4 gün süreyle diyet içine tanıtmak;
 • Kapalı çiftlik inek teslim almak için özel kutular inşa edilecek (çiftlik özel doğum servisinde ise)

Hamilelik sırasında, stresli durumlara, anksiyete hayvanları maruz bırakmayın, onlar milkmaids bir değişikliğe yol açabilir, diyet kompozisyonunun, alışılmış günlük rutin, ahırda ya hayvanların hemen yakınında doğmuştur herhangi standart dışı durumun ihlal değişir. Personel dikkatli olmalı ve bir ineğin sağlık durumunun en ufak değişiklik hemen veteriner uzman raporu.

doğum sonrası İnek az dikkat ve özen gerektirir. Hayvanların Uygun sağım, özellikle düveler o memenin iltihabı önlemeye yardımcı ve mastit önleyecektir eğer. İneklerin Tohumlama doğum sonrası birinci veya ikinci ava düzenledi. döngüsü gerekirse (stimülan hormon yapmak için) ya da önlemler almalı hayvan rahatsız edilirse, tedavi kursu tayin eder.

damızlık inekler

Sağlıklı ve canlı yavru için sağlık ve sosyal-negatif hayvanların dikkat çekmek gerekir. iş olarak inekleri Damızlık 100 kadın başına işletmenize en az 90 buzağı çıkmak başarılı olacaktır. Ardından ekonomi genç hayvanların satışından elde karlar büyümüş olacak. Bu işin zor ve henüz ilginç bir çizgidir.

Sağlıklı buzağı için annelerinin dengeli bir diyet almak için gebeliğin ilk günü olması gerektiğini, günlük aktif egzersiz var. İnekler için çiftlik zoo hijyenik tüm düzenlemelere uymak zorundadır.

süt, et, süt ve et: Büyük önem hayvancılığın yöndür. Bu tutukluluk koşulları ve yetiştirme yöntemleri bağlıdır sığır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.