Tarım

Serada fidelerini, toprağa dikim için salatalık tohumu Hazırlanması

Her yıl Ocak-Mart her bahçıvan heyecanlı anı geliyor - fide favori sebze hazırlanması. Tüm bahçıvanlar, elbette, kendi marka sırları mükemmel verim elde var. Ama böyle konularda çok fazla deneyime sahip olmayanlar ne olacak? salatalık tohumlarını ve açık alanda veya serada salatalık dikim hazırlanması - bu konular çok başında bahçıvanlar çok yakından ilgilenmektedir bulunmaktadır. Yani ana noktaları üzerinde yoğunlaşalım.

Doğru tohum seçimi

Her şeyden önce, ekim için salatalık tohumu hazırlanması, yüksek kaliteli tohum seçimi ile başlar. Bu noktayı ihmal ederse, bütün çabalar sen mahsul alamadım, külleri gidebilirsiniz.

en kaliteli büyük oranlarda tam tyazhelenkie tohumlardır. Bu tuz çözeltisi kullanılarak yapılır - Böyle çok basit tanımlayın. 30 g (biraz daha çorba kaşığı) tuz çözülür ve iyice karıştırın için gerekli bir litre su içinde. Bu çözüm tohumlarını bıraktı ve 10-15 dakika bekletin edilmelidir. Bu süre sonra, tohum o kısmı battı görecek, bazı su yüzeyinde yüzen kalmıştır. Bu kolayca kurtulmak varabileceğiniz "mankenleri", - onlarla hasat hala çalışmaz. gerçekleştirilen değişiklikler yapıldıktan sonra birkaç dakika boyunca akan su, temiz kalan tohumlar yıkayın ve bir sonraki adıma devam edin.

Fide kapları Seçimi

Onlar büyüyecek konteyner, bir seçim - dikim için salatalık tohumu hazırlanmasını kapsamaktadır sonraki madde. salatalık fideleri büyüyen güzelliği hemen her şey yapılabilir olmasıdır - en önemlisi, şu iki koşula:

 • kap çapı 7.5 cm den az olmalıdır;
 • Eğer drenaj delikleri mümkün olduğunca yapmak gerekir;

böylece plastik bardaklar, yoğurt veya ekşi krema kapları, süt veya yoğurt Tetra paks ve olabilen bir iniş kullanın. Ayrıca birkaç geçirebilirsiniz - edilmektedir şimdi mağazalarda çiftçiler şeffaf kapakları ve çok daha fazlası ile donatılmış plastik ve turba fincanları, küçük sera kapları, çok çeşitli sundu için. Fidan büyümeye de mümkündür turba pelet. Deneyimli bahçıvanlar hala kare şekilli kap tercih - bitki kök sisteminin turda daha elverişli koşullar için oluşturmaktır.

kaplarda tasarruf için başka bir yol - gazete veya karton çeşitli katmanlardan bunları kendiniz yapmaktır. Onların tek dezavantajı - bu camlar hızlı kuru, ancak bu sorun çözülebilir bir kılcal mat, bir köpük ya da dolgu poliester ince bir parçasının fide altında tepsiye yayıldı olan.

kir

dikim için salatalık tohumu hazırlanması başarılı olsa bile yanlış toprak seçerseniz, yine de iyi bir hasat olmayacak. Bu aşama da son derece önemlidir - bu sizin fideler güçlü ve güçlü olup olmadığını belirler ve zengin hasat.

fidan için bahçede veya bahçesinin yanında alınan her zamanki arazi uymuyor. İlk olarak, bu tür bir kir çok hızlı bir şekilde bastırılır ve filizler küçük hava ve neme, ikinci salatalık de tırmanmaya izin vermez zararlı otların tohumları ihtiva edebilir.

salatalık saksı toprağı en uygun bileşim için:

 • gübre veya gübre kompost 2 kısım;
 • 2 kısım bir nişin alınan turba;
 • Eski, geçen yılki yongalarının 1 kısım;

Tüm bileşenler iyice karıştırılmalıdır. Daha sonra, turba karışımının her bir bölüm için eklenmesi gerekir:

 • 3 yk. l. odun külü (önceden elenmiş);
 • 1 çorba kaşığı. l. İlaç "Kemira-wagon" veya "Rastvorin";
 • 1 çorba kaşığı. l. nitrofosfat;
 • 1 saat. L. üre;
 • 1 çorba kaşığı. l. toz haline getirilmiş süperfosfat, çift;
 • 1 saat. L. potasyum sülfat.

Tabii ki, diğer karışımları ve hazır bir dükkan substratı satın almak için en kolay yolu kullanmak mümkündür. Eğer toprak kendiniz hasat karar verirseniz, o zaman iyice barakada ya da balkonda dondurulmuş kış harmanına, sonbaharda yapılmalıdır. Bu büyük ölçüde patojenik bakterilerin sayısını azaltır. Aynı zamanda, çeşitli hastalıkların patojenlerin yok edilmesi için buğulanmış toprak önerilir. Bu çok basit yapılır:

 • bir litre su ile ilgili eski kepçe içine dökülmüş;
 • En ince gözlü bir ağ, bir ekran veya içinde açıklıklar ile yapılan bankanın bir tür yerleştirilmiştir;
 • ve bir süzgeç ortalamak geniş huni yapma cop ya da kaşıkla zemin koydu.

Buhar banyosu hazır. Sonraki yapısı bir kapak ile kapatıldı ve bir yangın 40-45 dakika yerleştirilir. pochvosmes de buharda sonra, iyice karıştırıldı, soğutuldu ve dikim için kap içinde yayıldı.

tohum hazırlama

fidanı dikmek için salatalık tohumu hazırlanması - düzgün toprak değil, aynı zamanda tohum sadece hazırlamanız gereken, çünkü çok sorumludur. Her şeyden önce, o da dezenfekte etmek gereklidir. Bu amaç için, seçilen tohumlar, mangan, potasyum asit (su, 1 g, 0.5 Litre başına) içindeki bir çözeltisi içinde 15-20 dakika batırılmış, daha sonra saf su ile yıkanır.

aşağıdaki gibi dikim için salatalık tohumları daha hazırlanmasıdır: - temiz, dezenfekte tohumlar bir bez ya da tülbent birkaç tabakadan oluşur ve 12 saat boyunca emdirilmiş torbalara yerleştirilir. besleyici karışım içindeki bir solüsyon olabilir:

 • 1 çay kaşığı nitrofosfat .;
 • 1 saat. L. odun külü;
 • Saf su, 1 L.

Bu süreden sonra, tohumlar yeniden yıkanır ve bu durumda t = + 23 ° C de 1-2 gün süreyle şişmeye nemli bir bez veya gazlı bez koymak, filizlenmeye yok gelecekteki salatalık için göz kulak emin olun ve sadece biraz "ambar". Tüm tohumlar prosedürler 24-40 saat buzdolabında yerleştirildiğinde.

çimlenme

Tüm yapılan manipülasyon hazırlık salatalık tohumu ekim öncesi aşırı olarak kabul edilebilir sonra. çimlenme fide - Daha sonra, bir sonraki adıma geçin. Bunu iki şekilde yapabilirsiniz:

 1. tülbent birkaç kat arasına yerleştirilerek, bir düz plaka ya da daire üzerinde tohumlar konulur. Sıcak bir yerde tasarımı yerleştirin ve tohumlar, bir taraftan kuru değil, ama diğer yandan emin olun - Suda yüzen yoktur. En yüksek işlem 28-30 ° C arasında bir sıcaklıkta olacaktır
 2. Başlayarak çimlenen tohumlar tencere doğrudan saçmak olabilir. Kesinlikle daha hızlı, ama ne tohumlar filizlendi anlamak ve olamaz - hayır.

açık toprağa dikimi

toprağa dikim için salatalık tohumu hazırlayın sadece bir puanla sera farklıdır - iyi bir sertleşme. Hatırlarsan, tüm işlemlerin ardından tohumlar buzdolabına yerleştirilir. İşte bu - sertleştirme. Bu durum çimlenme iyi gidiyor ve düşük sıcaklıkta edildi sağlamak için yapılır. Buna ek olarak, çok daha erken dişi çiçekleri "atmak" ve bu nedenle hasat daha olacak ve daha hızlı olgun, başka tohum aşamasına söndürdüler açık zemin salatalık iniş yaparken.

Dış ortam sıcaklığı damla bitki direncini iyileştirmek amacıyla, sertleştirme ve yetişkin fideleri tabi tutulur. konteynerleri dikim bir hafta önce yavaş yavaş günlük artış ile öğleden sonra, akşam ve gece (balkonda) sokağa 15-20 dakikalık kalma süresi getir.

Sera - zaman dikmek

serada dikim için salatalık tohumu hazırlanması pratikte farklı değildir "kir". Çeşitli hemen sürece tarihleri dikim ve bu durumda, çoğu ihmal tohum sertleşme.

Tohumlar Nisan ortasında erken bir serada ekilen ve fideleri Mayıs ayı başında orada hissetmek iyi olacak tamamlamak edilebilir. daki Teplicka filmi ve bir ısıtma vardır, bu 2.5-3.5 cm arasında bir boşluk bırakarak, her iki polietilen tabakadan oluşan bir yapı oluşturmak mümkündür. Bu, herhangi bir bahar donlarından önlemek ve bitkileri depolar.

iniş Özellikleri

serada dikim için salatalık tohumları hazırlanması yapıldığında, bu aynı zamanda toprak hazırlamak gerekir. Bir çözüm ile toprak tedavi etmek - O sonbaharda eğitim başlamak en iyisidir çamaşır suyu. iyi olmalıdır toprak dikimden önce ilkbaharda çok güçlü, parlak pembe olmamalıdır mangan ekşi potasyum çözeltisi içinde seyreltilmesi kaynar su "atmak".

Böyle bir ihtiyaç varsa, toprak yapılmalıdır gübreleri ve iyice gevşetin.

Dikim salatalık, küçük olukların 1.5-2 cm derinliğe ihtiyaç duyar, ve testere talaşı ile devre üst turba karışımı serpin. ekim Bu tür bir yöntem daha uzun nemi sağlar ve iyi bir hasat elde.

salatalık Bakımı

Tabii ki, dikim için salatalık tohumu uygun hazırlık çok önemlidir, fakat aynı derecede önemli bitkiler için izlem bakımdır. Salatalık her şeyden önce, bir damla sistemiyle iyi, mükemmel sulama sağlamak için gereken çok hygrophilous, bu yüzden. Soğuk ve hatta serin önemli ölçüde bitkilerin büyümesini yavaşlatır gibi ılık su ile sulanması gerekir unutmayın. Böylece su ve özellikle gübreler, salatalık yaprakları üzerine düşen ya da "yanık" emin olmak için gereklidir.

Ayrıca değer mümkün olduğunca sık ancak kök zarar vermemeye, çalışarak toprağı gevşetmek için - bu çok kırılgan. Eğer büyüyen Eğer serada salatalık, daha sonra özellikle sıcak havalarda, sürekli havalandırmayı sağlamak için çalışıyoruz. Bu büyüme ve salatalık verimi üzerinde çok iyi bir etki.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.