MaliPara

Güney Afrika Randı: özellikleri, tarih ve ders

Ulusal Güney Afrikalı para - Güney Afrika Randı - bu makalede ele alınacak oldukça ilginç bir geçmişi ve özellikleri vardır.

tanım

Ad Rand (Rand) Adını Witwatersrand (resmi dilde Afrikaans Witwatersrand Güney Afrika biri) gibi sesler bir dağ adı, türetilmiştir. Bu dağ silsilesi ülkenin en büyük altın yataklarına sahip ve Gauteng Güney Afrika eyaletinin yer almaktadır.

Rand R Uluslararası atama kodu vardır ve ISO 4217 - ZAR. Rand 100 sent oluşur. Güney Afrika randı ek olarak zaten şu anda Güney Afrika, Namibya, Svaziland ve Lesotho içeren Ortak Para Alanı, topraklarında kullanılır.

Kısa tarihi

Güney Afrika randı 1961 yılında tedavüle tanıtıldı, kullanılan iken Güney Afrikalı sterlin yerine geldi. Güney Afrika eski metropol ülkeye daha bağımlı olmak istemiyordu gibi bu nedeniyle Güney Afrikalı egemenlik edinimi ve İngiliz Milletler çıkmıştı.

yeniye para alışverişi 1 kiloluk 2 Güney Afrika randı oranında gerçekleşti.

Parasal birimin özelliklerinden biri Rus yorumlanması, yani rand ve rand para adının iki sürümü vardır gerçektir. Rand olarak - bunun nedeni rand adı onun orijinal adı çarpıtılmış ve Rand gibi geliyor edilmiştir İngilizce, ve Afrikaans Rus girmiştir olmasıdır.

madeni para

çıkarılan Güney Afrika randı sunulmasından itibaren (1961) banknot ve madeni paraların metal olarak kullanılmıştır. Daha sonra yarım sent, ülkedeki paraların nominal değerini uygulamak yana bir sent, iki buçuk, beş, on ve elli sent.

1965 yılında, para değeri, iki buçuk sent iki yüzde ile değiştirildi. Madeni para buçuk sent küçük paralar başarısızlığın nedeni enflasyon 2002 yılından bu yana kullanılan birinin 1973. sikke ve iki sent artık tedavülden kaldırılmasının edildi. olduğu gerçeğine rağmen değil dükkanlarda tüm fiyatlar beş, kapalı bir turun maliyeti ödeyen katlarıdır.

Orada 1977 yılında üretildi tek Güney Afrika randı, mezhepleri sikke ve madeni paralar iki rand (1989) da vardır ve beş (1990).

fatura

1961 yılında yayınlanan banknotların ilk dizisinde, bir, iki, on ve yirmi Güney Afrika randı banknot girdi. İlk görünüm değiştirilir Güney Afrikalı sterlin çok benzer oldu. Bu yeni bir para birimine ülkenin geçişi kolaylaştırmak için yapıldı.

Başlangıçta, faturaları kurucusu portresini ve daha sonra ilk kontrolünü Kapstad kolonileri yanı sıra, Cape Town temsil etti. O günlerde Kapstad Hollanda Doğu Hindistan Şirketi'ne aitti.

ilke ayrıldı pound tüm mezhepleri iki versiyonu mevcuttur olduğu yeni teşekküllü ulusal para birimi cinsinden kaydedildi: Tüm yazıtlar, ilk İngilizce ve ardından Afrikaans vardı ilk ederken ikinci, tam tersine, ilk Afrikaans dilinde ve sonra İngilizce olarak.

1966 yılında, banknotların yeni bir dizi yayımladı, bu prensip yine kullanılmıştır. Bu seride, kağıt banknotlar mezhepler yirmi Güney Afrika randı içinde tedavülden kaldırıldı, ancak, pyatirendovye notları ortaya çıktı.

banknotların sonraki serileri banknot iki, beş ve on Rand'i dahil 1978 yılında yayınlanmıştı. Sadece 1984 yılında tanıtılan yirmi elli rand Banknotlar notların Bu seri en yoğun dışarıdan değiştirilmiş oldu. İlk olarak, iki faturaları, on ve elli Rand tüm yazıtlar sonra İngilizce olarak, Afrikaans ilk idi tek bir seçenek vardı. beş ve yirmi mezhepleri tarihinde, durum tersine dönmüştür: yazıtlar Afrikaans ilk İngilizce ve ardından idi. Tüm banknotlar hala bir portre görüntüsü Yana Van Riebeeck sunmak vardır.

XX yüzyılın sonunda. notların görünümü değiştirildi. Bundan banknotun ön yüzünde geleneksel fil, gergedan, bufalo, aslan ve leopar oluşur hayvan dünya, "büyük beş" temsilcilerini göstermeye başladı.

Birimler iki ile beş Rand madeni paraların ile değiştirildiği yana çıkarılacak durdurdu. 1994 yılından bu yana yüz elli iki yüz rand mezhepleri banknotlar vardı.

2012 yılında, Güney Afrika Nelson Mandela ilk siyahi başkanı portresi resmedilmiştir edildi banknotların yeni dizi. banknotların yeni seride on, yirmi, elli ve iki yüz rand banknot var.

Güney Afrika randı. para Programı

Bugüne kadar, Güney Afrika Cumhuriyeti bir dalgalı kur rejimi, yani. E. küresel döviz piyasasında para birimlerinin değeri para piyasasında duruma bağlı olarak değişiklik gösterebilir kurdu.

Güney Afrika randı durumunda ülkede bir döviz çapa enflasyon oranıdır.

dolar karşısında Güney Afrika randı tabii

Güney Afrika Milli para egemenliğini temsil eder ve Afrika kıtasının aittir.

Rand onlar dolaşımda olan ülkelerin dışındaki büyük talep değildir ve bu nedenle Güney Afrika randı kur çok yüksek değildir. Eğer dolar ile karşılaştırdığımızda, daha sonra bir ABD doları yaklaşık oniki buçuk rands olsun, bu nedenle tek Rand size yaklaşık 0,08 $ verecektir.

dolar karşısında Güney Afrika randı az onda biri olarak tahmin ediliyor, o zaman euro ile karşılaştırarak, biz bir Rand € 0,07 en fazla alabilirsiniz görebilirsiniz. Ve bir GBP için ve hatta daha düşük - yaklaşık 0,06.

rublenin karşı Güney Afrika randı tabii

Güney Afrikalı para Rus ulusal para ile karşılaştırıldığında biraz daha avantajlı görünüyor. rand Rus rublesi maliyeti yaklaşık 0,22 ZAR olacaktır. Buna göre, ruble karşısında Güney Afrika randı yüksek çağrılamaz yaklaşık 4.54 Rus rublesi olarak tahmin ediliyor.

nedeniyle daha istikrarlı ve gelişmiş ekonomi, yabancı sermaye ve yabancı turistlerin yüksek girişi de dahil olmak üzere bir dizi faktöre, Güney Afrikalı milli para biriminin yüksek maliyet, hem de birçok ülkede bu para kullanımı.

takas işlemleri

dünyanın her yerinden yabancı turistlerin Güney Afrika milyonlarca her yıl gelir. Ve bu rakam daha da oluyor. turizm sektörü, çok hızlı gelişen devlet ekonomisinin giderek daha önemli bir sektör haline gelmektedir. Turistlerin çoğu - Avrupalılar, Amerikalılar ve Japonlar. Ruslar ülkeye çok aktif ziyareti değil, Güney Afrika'da her yıl BDT ülkeleri sakinleri saymazsak, yaklaşık 40-50.000 Rus turist geliyor.

Bu nedenle, daha doğrusu önemli yerel Rus para birimi alışverişi sorusu. O andan Outset, neredeyse imkansız yerel para birimi ile değiştirmek üzere, yandan sadece Rus ruble olan Güney Afrika'ya gelmeye gerek yoktur. Çok az döviz büroları ve ruble alışverişi yapabilir finans kurumları. Ancak, böyle bir yer bulmak için şanslı iseniz, Komisyon çok yüksek olacaktır.

Güney Afrika'da en popüler yabancı para olduğu için, dolar, euro veya İngiliz Sterlini için değişim ruble ilerlemek için en iyisidir. şirketler ve döviz büroları az sayıda diğer bazı Afrika para birimleri yanı sıra Avustralya ve Kanada doları ile çalışan, de bulunmaktadır. Sen RMB veya Japon yen alışverişinde deneyebilirsiniz.

Rus rublesi ve Ukrayna Grivnası dahil olmak üzere diğer para birimleri, değiş tokuş kapılma. Yani orada alışverişinde umuduyla ruble ile bu ülkeye gelmez.

Bu, pek çok diğer Afrika ülkelerinde farklı olarak, ATM ve kredi kartları ile herhangi bir sorun ülke olduğunu belirtmekte fayda vardır. Hemen hemen her büyük mevkiinde kolayca atm bulmak veya süpermarket veya kafede bir plastik kredi kartı ödeme yapabilirsiniz.

Sonuç

Güney Afrika - yabancıların her yıl milyonlarca Afrikalı savana hayran safari gidip doğal ortamlarında vahşi hayvanlar görmeye gelen uzak bir egzotik ülke. Ruslar bu ülkeyi hakim biraz, ama burada tatile gelen yurttaşımız sayısı, büyüyor her yıl bulunmaktadır.

yurtdışında gitmeden önce, o Güney Afrika gibi pek uzak ve egzotik bir ülke, özellikle de gitmek niyetinde ülkeyi keşfetmek için gerekli hem de mümkündür.

bir ülkenin özelliklerine çalışmalarında önemli bir nokta finansal tarafı. Bu bizzat gitmek için gidiyoruz Devletin ulusal para birimini bilmek, tabiri caizse olmalıdır. mali tarafı ile ilişkili tüm özellikleri belirtme, sorunları bir dizi riskini ortadan kaldırabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.