FormasyonBilim

Hücreye Ne nukleolar fonksiyonlar? çekirdekçik: yapısı ve işlevi

Hücre yeryüzündeki canlı organizmaların temel birimidir ve organeller denilen karmaşık bir kimyasal organizasyon yapılarını vardır. Bunlar bu makalede inceleyeceğiz hangi çekirdeğini yapı ve işlevlerini kapsar.

Ökaryotik çekirdeklerinin Özellikleri

Bileşiminde çekirdekli hücreler membran olmayan organeller, yuvarlak karyoplasm daha kalın ve nükleolus veya nükleol adı içerir. Bunlar 19. yüzyılda keşfedilmiştir. Şimdi nükleol yeterince elektron mikroskobu ile incelenmiştir. Neredeyse kadar 20. yüzyıl nükleolar fonksiyonun 50'lerin tespit edilmemiştir, ve bilim adamları mitoz sırasında kullanılan yedek maddelerin bir rezervuar olarak, daha doğrusu, bu organel düşündü.

Modern araştırma Organoid nükleoprotein doğa granüller içerir kurmuştur. Ayrıca, biyokimyasal deneyler organel proteinlerin büyük sayıda içermesiyle doğruladı. onların yüksek yoğunluğa neden bu. bileşimde mevcut Ayrıca proteidler, çekirdekçikler RNA ve DNA küçük bir miktar.

hücre döngüsü

İlginç bir şekilde, bir dinlenme periyodu (interfaz) ve bölme (mayoz - cinsiyet, mitoz - oluşur hücrenin hayatta somatik hücre), sabit saklanır çekirdekçikler. Bu nedenle, işlev çekirdekçik ile interfaz çekirdeğinde - genomun korunması ve protein sentezleyen organellerin oluşumu zorunlu olarak mevcuttur. Hücre bölünmesi, yani ön fazı başlangıcında, olurlar ve bir sonraki bölme kadar ya da apoptoza bağlı bir kafeste tutulan, ancak telophase sonunda yeniden oluşturulmuş - imha.

çekirdekçik organizatörü

Geçen yüzyılın 30'lu, bilim adamları nukleoli oluşumu belli kromozomların belirli bölümlerine tarafından kontrol edilir bulduk. Bunlar hücrede çekirdekçik fonksiyonlarının neler yapısı ve hakkında bilgi depolamak genleri içerir. Nükleolar organizatörü ve organellerin kendileri miktarı arasında bir ilişki vardır. Örneğin, Afrika kurbağası pençeli onun karyotype iki çekirdekçik kromozomda içerir ve bu somatik hücrelerin çekirdeklerinde iki çekirdekçikler olup.

Çekirdekçik fonksiyonlar hem de varlığı ile yakından ilişkili olduğu için , hücre bölünmesi ve ribozom oluşumu, kendi son derece özel beyin doku, kan eksik organeller ve zigot blastomerlere Mace.

nukleoli amplifikasyonu

DNA replikasyon kendiliğinden ikiye katlanması ile birlikte, fazlar arası sentetik adım rRNA genlerinin aşırı oluşur. çekirdekçik ana işlevi yana - ribozom üretimi, RNA ile ilgili bilgi taşıyan lokuslar DNA aşırı ekspresyonu ile bağlantılı olarak büyük ölçüde bu organellere sayısı arttı. değil kromozomları ile ilişkili Nükleoproteinler, otonom çalışmaya başlar. Sonuç olarak - çekirdekte birden fazla çekirdekçikler nukleolar kromozom arasına mesafe, oluşan. Bu olgu, rRNA gen amplifikasyonu olarak adlandırılır. hücrede çekirdekçik fonksiyonu çalışma devam edecek olursak, sentez en aktif birinci dereceden oosit, birkaç yüz nükleol içerebilir, burada bu mayoz mayoz in ön fazı içinde oluştuğunu not edin.

O Embriyogenez erken dönemlerinde düşünüldüğünde bu fenomenin biyolojik önemi açık olur: kırma ve blastula, ana yapı malzemesi sentezleme ribozomların büyük miktarda ihtiyaç - Protein. Amplifikasyon - oldukça yaygın prosedür, bu bitkiler, böcekler, amfibiler, maya ve bazı protistler Oogenezinde gerçekleşir.

Histokimyasal bileşim organeller

Biz çalışmaya devam ökaryotik hücrelerin ve bunların yapıları ve birbiriyle çekirdekçiktir yapı ve işlevleri göz önünde bulundurun. O elemanlarının üç tür içerdiğini bulunur:

  1. Nukleonemy (bıyık oluşumu). Onlar heterojen ve fibriller ve yumrular içerirler. Bitki ve her ikisi de bir parçası olarak hayvan hücreleri, nukleonemy şekilde fibriler merkezleri. moleküllerin bir referans proteinin tersiyer yapısının belirgin bir ağ - Sitokimyasal yapısı ve çekirdekçik fonksiyonu da matrisin varlığı, bu belgede bağlıdır.
  2. Vakuoller (vurgular).
  3. Granül peletler (Nucleolin).

Kimyasal analiz açısından, Organoid neredeyse tamamen RNA ve protein içerir ve DNA, halka şeklinde bir yapı oluşturan, sadece kendi çevresinde ise - okoloyadryshkovy kromatin.

taneli ve fibriler merkezleri, kromatin protein retikulum ve yoğun fibriler bileşeni: Bu yüzden Çekirdekçiğin yapısı beş kişilikten oluşan geldiğini belirledi.

nukleoli türleri

bu organellere biyokimyasal yapısı bağlıdır hücre tipinde de mevcut olduğu, ve aynı zamanda bunların metabolizmanın özellikleri. yapı ana nukleoli 5 türlerini ayırt. Kökeni - ağ, en yaygın ve yoğun fibriler madde kümeleri ve nükleoproteinler nükleonların bolluğu ile karakterize edilir. Bilgi Nükleolar düzenleyen yeniden işlem çok aktiftir, yani fibril merkezleri kötü mikroskop altında görünür.

Protein sentezlenmesi organeller, bitki ve hayvan hücrelerinde doğal organizasyon retiküler türü oluşturan ribozomal alt ünitelerle birlikte, sentez - hücrede çekirdekçik ana işlevi beri. lenfositler ve genleri pratik rRNA transkripsiyonu endotel hücreleri,: nükleol dairesel tipi birleştirici doku hücrelerinde meydana gelir. Artık nükleol tamamen örnek, normoblast ve mukus oluşumu, transkripsiyon yeteneğini kaybetti hücrelerde bulunur.

doğasında hücrelerin Ayrılmış tür antibiyotik zehirlenme kanserojen yaşadım. Son olarak, nükleolar fibril merkezlerinin kompakt tip bir set ve nükleonların az sayıda ile karakterize edilir.

Nükleolar protein matrisi

Biz çekirdek yapılarının iç yapısının çalışması devam ve hücre metabolizmasında Çekirdekçiğin fonksiyonları belirlemek. Kuru ağırlığına göre yaklaşık% 60 kromatin, ribozomal parçacıklar, aynı zamanda, uygun nükleolar proteinleri oluşturan bu organel proteinleri üzerindeki düştüğü bilinmektedir. Bize ayrıntılı olarak inceleyelim. proteidler kısmı işlenmesinde biçimde - olgun ribozomal RNA oluşumu. Bunlar rRNA moleküllerinin ile fazla tripletler kaldırmak RNA polimeraz 1 ve nükleazı bulunmaktadır. Protein Fibrillarin yoğun fibriler bileşeninde bulunan ve, nükleaz gibi ve işleme gerçekleştirir. Başka bir protein - Nucleolin. Birlikte fibrillarin ile o PFC ve FC çekirdekçik ve mitozun nükleoler organize kromozom profaz olduğunu.

zerre bölgesinde bulunan nukleofozin ve yoğun bir fibril bileşeni Bu polipeptid, bu ribozomal 40 S ve 60 alt-birimler oluşumuna katılmaktadır.

Ne nükleolusa yapar

Ribozomal RNA sentezi - nükleol gerçekleştirmek için olan ana görevi olan. Bu zamanda, kendi yüzeyi (yani fibril merkezlerinde) enzim RNA polimeraz tarafından transkripsiyon meydana gelir. Bu Nükleolar düzenleyen başta öncesi ribozomları ribonukleoprotein denilen globülünün yüzlerce sentezlenen. Nükleer gözenekler aracılığıyla ve ayrılmak kendilerini karyoplasm olanlar oluşan ribozomal alt birimlerinin hücre sitoplazma. küçük alt-40S ve 40S büyük alt ünite onlara bağlı sonra, haberci RNA bağlanır. hücresel proteinlerin sentezi - yayın sahip olgun bir ribozom görüntüsü.

Bu yazıda nükleolar yapısı ve işlevi bitki ve hayvan hücrelerinde incelendi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.