SağlıkTıp

İnsan göğüs formları. Göğüslerin şekilleri

Göğüs, hayati organları hasar, çürük veya yaralanmadan korumak için tasarlanmış doğal bir iç kabuktur. Göğüs boşluğunda kalp, akciğerler, pulmoner arterler ve damarlar, timus, bronş, özofagus, karaciğer gizlidir. Üst ekstremitelerin solunum kasları ve kaslarına bağlanır.

Insan göğüs yapısı

Göğüs aşağıdakilerden oluşur:

 • Arkaya torasik omurga ile bağlanan ve önünde kostal kıkırdak yardımı ile göğüs kemiğine bağlanan 12 çift kemerli kaburga.
 • Göğüs kafesi, uzatılmış bir şekle sahip eşleştirilmemiş bir kemiktir. Ön yüzünde bir çıkıntı ve arkadaki içbükeylik ile karakterizedir. Üç bölümden oluşur: tutamak, gövde ve kreif süreç.
 • Kaslar.

Toraksın esnekliği vardır, yani nefes alma sürecinde genişler ve daralır.

Göğüs çeşitleri

Göğüsün boyutu ve şekli değişkendir ve kasların ve akciğer gelişiminin derecesine bağlı olarak değişebilir. Ve ikincisinin gelişme derecesi bir kişinin yaşam faaliyeti, faaliyeti ve mesleği ile yakından ilişkilidir. Göğüs şeklinin üç şekilde normaldir:

 • düz;
 • silindir;
 • konik.

Düz göğüs şekli

Sıklıkla zayıf kasları olan ve pasif bir yaşam tarzına sahip insanlarda bulunur. Anteroposterior çapta uzun ve yassıdır, ön duvar pratik olarak dikeydir, klavikül belirgin şekilde ortaya çıkar, interkostal boşluklar geniştir.

Konik şekli toraks

Göğüsün bu geniş ve kısa formu, omuz kemerinin kaslarının iyi gelişmiş bir gruba sahip kişilere özgüdür. Alt kısmı üstten daha geniş. Kaburgaların eğimleri ve interkostal alanlar küçüktür.

Göğüs silindirik formu

Düşük göğüslü bu yalın insanlar normaldir. Yuvarlaktır, tüm uzunluk boyunca aynıdır. Kaburgaların yatay düzeni bulanık interkostal boşlukları açıklar. Göğüs kenarı köşe kısadır. Profesyonel olarak sporla uğraşan insanlarda göğüs biçimi budur.

Yaş ve fizyolojik özellikler

İnsan göğüs formları yaşla birlikte önemli derecede değişir. Çocuklar için yenidoğanlar, kesik piramidin dar ve kesik şekli ile karakterizedir. Yanal sıkıştırılmış. Enine boyut anteroposteriordan daha azdır. Çocuğun büyümesi, taranması ve kalkması için eğitim, kas iskelet sisteminin gelişimi ve iç organların büyümesi göğüsün hızla büyümesine neden olur. Yaşamın üçüncü yılında çocuklarda göğüs şekli konik olur. 6-7 yaşlarında, büyüme biraz yavaşlar, kaburgaların eğim açısında bir artış gözlenir. Okul çağındaki çocuklar, yetişkinlerden ziyade toraksın daha dışbükey formlarına sahiptir, kaburgaların eğimi de daha küçüktür. Bu, küçük öğrencilerin daha sık ve sığ solunumuyla ilişkilidir. Erkeklerde, toraks 12, kızlar - 11 yıl içinde güçlü bir şekilde büyümeye başlar. 18 yıla kadar olan dönemde göğün orta kısmı en çok değişir.

Çocuk göğüs şekli büyük oranda fiziksel egzersizlere ve dikim sırasında vücudun konumuna bağlıdır. Fiziksel egzersiz ve düzenli egzersiz göğüs hacmini ve genişliğini artıracaktır. Ekspiratuvar form, zayıf bir kas yapısının ve kötü gelişmiş akciğerlerin bir sonucu olacaktır. Tablonun kenarıyla desteklenen yanlış oturma, göğüs şeklindeki değişikliklere neden olabilir ve kalp, akciğerler ve büyük damarların gelişimini ve çalışmasını olumsuz yönde etkileyebilir.

Yaşlı insanlarda göğüs şeklinin azaltılması, azaltılması ve değiştirilmesi, kıkırdak elastikiyetinde, sıklıkla solunum yolu hastalıklarında ve kifozda azalmayla ilişkilidir.

Erkek toraks dişi cisimden daha büyüktür ve açının dişinde daha belirgin bir eğilme gösterir. Kadınlarda kaburgaların spiral bükümü daha belirgindir. Bu, daha düz bir şekil ve göğüs solunumunda üstünlük sağlar. Erkeklerde ventral tip diyaframın yer değiştirmesi eşliğinde solunumdur.

Göğüs ve hareketleri


Solunum kasları, inspirasyon ve nefes verme sürecinde aktif bir rol oynamaktadır.
Nefes alma, diyaframı ve kaburgaları kaldırarak diğerlerine hafifçe kenardan çekerek göğsün hacmini arttıran dışsal interkostal kasları kasılarak yapılır. Hava solunumunda, solunum kaslarının gevşemesi, kaburgaların düşürülmesi, diyaframın kubbesinin kaldırılması eşlik eder. Akciğerler hareket eden duvarları izleyerek pasif bir işlev görürler.

Nefes alma türleri

Göğüs yaşına ve gelişimine bağlı olarak şunlar vardır:

 • Diyaframlı nefes alma. Buna, henüz iyi bir kaburga bükümü olmayan yenidoğanların solunması denir ve yatay konumdadır, interkostal kaslar zayıftır.
 • Hayatın ilk yılının ikinci yarısında çocuklarda, interkostal kaslar güçlenmeye başladığında, cevher kafesi aşağı inmeye başlarken, diyafragma baskınlığı olan şiddetli solunum gözlemlenir.
 • Omuz kemeri aktif olarak geliştiğinde göğüs türünün 3 ila 7 yaş arasındaki çocuklarda baskın olmaya başlar.
 • Yedi yıl sonra nefes türlerinde cinsiyet farklılıkları ortaya çıkıyor. Karın erkeklerde, göğüste - kızlarda üstün olacaktır.

Göğüs patolojik formları

Patolojiler çoğunlukla hastalar tarafından görülür. Konjenital (gebelik sırasında kemik gelişimine bağlı) ve edinsel sonuçlar (yaralanmalar ve akciğer hastalıkları, kemikler, omurganın sonuçları) olabilir. Deformasyon ve bozulma, kural olarak göğüs için basit bir muayene yapar. Form ve değişiklikleri, asimetri, nefes ritiminin ihlali, deneyimli bir doktorun bir ön tanılama yapmasına izin verir. Göğüsün şekli, torasik boşluğun organlarındaki ve omurganın kavisindeki patolojik süreçlerin etkisi altında düzensizleşir. Göğüs patolojik formları:

 • Namlu şekillendirilmiş. Bu sapma, akciğer dokusu artmış hava şartlarına sahip olan insanlarda bulunur, yani esnekliği ve gücü zayıflar. Buna alveollerde artmış hava içeriği de eşlik eder. Göğüs kafesinin şekli, yatay olarak yerleştirilmiş kaburgalar ve geniş interkostal boşluklar ile, genişleyen bir transvers ve özellikle ön-arka çaplıdır.
 • Felçli. Bu göğüs düz ve dar görünüyor. Clavicles telaffuz edilir ve asimetrik olarak düzenlenir. Bıçaklar açıkça toraksın gerisindedir, düzenlemeleri farklı bir seviyededir ve nefes alma sürecinde zaman uyumsuz olarak değişirler. Kaburgaların konumu eğiktir. Göğüs paralitik şekilleri, zayıf anayasal gelişim gösteren, şiddetli kronik hastalıkları olan tüberküloz hastalarında, tükenmiş insanlarda bulunur.
 • Raşitik. Bu forma kyle ya da tavuk denir. Çocukluk çağında doğan raşitizmin sonucu olan anteroposterior boyutta belirgin bir artış ile karakterizedir. Omurga şekli de kemik sisteminin gelişiminde genetik sapmanın bir sonucu olarak ortaya çıkar. Kemiklerin şişmesi anlamlı olabilir veya olmayabilir. Patolojinin şiddeti, hastalığın kalp ve akciğer sıkışmasından kaynaklanan sekonder semptomlarını etkiler.

 • Huni şekli. Bu tip patoloji, bölünmüş bölgelerde belirgin bir batma ile ifade edilir: kaburgalar, kıkırdak, göğüs kafesi. Huni derinliği 8 cm'e kadar çıkabilir.Özel olarak huni şeklindeki bir deformasyon, kalbin yer değiştirmesi, omurganın eğriliği, akciğerlerdeki problemler, arteryel ve venöz basınçtaki değişiklikler eşlik eder. Bebekler, patolojiyi pek fark etmez, sadece ilhamla göğüs bölgesinde önemsiz bir batma olur. Büyüyünce daha belirginleşir.
 • Skafoid. Bu patoloji için karakteristik olarak göğüs kafesinin orta ve üst kısmında uzamış bir depresyon varlığıdır. Sinir sisteminin hastalıklarından muzdarip, motor fonksiyonların ve duyarlılığın bozulduğu çocuklarda gelişir. Deforme deformiteye eşlik eden nefes darlığı, hızlı yorgunluk, fiziksel zorlamalara karşı tolere edilemezlik, sık çarpıntılar.
 • Kifoskolioticheskimi. Omurganın, yani göğüs hastalıklarının arka planında gelişir veya travmatik hasarın bir sonucudur.

Evrim, insan vücudundaki en önemli organları göğüs yoluyla korumayı sağlamıştır. Göğüs boşluğunda organlar bulunur, bunlar olmadan birkaç dakika hayatta kalamayız. Sert kemik iskeleti sadece korur, aynı zamanda onları sabit bir konumda sabitleyerek kararlı çalışmayı ve tatmin edici durumumuzu garanti eder.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.