SağlıkTıp

Göğüs

Göğüs dış solunum aparatının bir parçasıdır. Temel, motorlu, koruyucu bir işlev görür.

Toraks. yapı

Bu bölge, bir kemik-kartilaginöz iskeletine sahip bir yapı ile temsil edilmektedir. Lenfatik ve kan damarları, iskeletin ilgili kasları, diğer yumuşak dokular, sinir lifleri geçer.

Kemik-kartilaginöz iskelet, oniki torakal omur, on iki kaburga çifti ve göğüs kafesinden oluşur. Bunlar arasında aralarında çeşitli bileşiklerle eklemlidirler.

Yapının boşluğunda iç organlar vardır: akciğerler, alt solunum yolu, özofagus, kalp ve diğerleri.

Göğüs düzensiz bir koni biçiminde temsil edilmekte ve tepe kısmı kesilmektedir. Dört duvarı tanımlıyor. Ön kostal kıkırdağı ve göğüs kafesi, kaburgaların arka kenarları tarafından arka kısmı ve göğüs vertebrası oluşur. Yanal (yanal) duvarlar, interkostal boşluklar (interkostal boşluklar) ile ayrılmış kaburgalar tarafından oluşturulur.

Göğüs, ilk göğüs vertebrası ile sınırlandırılmış bir üst açıklık (delik), göğüs kafesinin üst ucu, üzerindeki jugular çentik ve birinci kaburgaların iç uçlarıyla kapatılmıştır. Delik öne doğru eğiktir. Diyaframın ön kenarı, yivlerin konumu yönünde aşağı doğru indirilir. Böylece, sternumdaki juguler çentik, intervertebral disk seviyesindeki ikinci ve üçüncü torasik vertebra arasındadır.

Üstteki açıklık yoluyla kan damarları, özofagus, sinir lifleri, trakea geçer.

Alt açıklık, arkadan onikinci torakal vertebra gövdesi, ön taraftaki göğüs kremi prosedürü ve yanlar boyunca alt kostümler ile sınırlanır. Boyutu üst diyaframın boyutundan çok daha büyüktür.

Yedinci ile onuncu damar çifti arasındaki bağlantı, anterolateral bir marj (kostal kemer) oluşturur. Yan ve sağ kostal kemerler, alt tarafa açılan subhornalık açısını sınırlar. Dokuzuncu torasik omurga seviyesinde yer alan üst kısmında krisifik süreçtir.

Özofagus, aort, alt damar geçişi için bir delik bulunan bir diyafram, alt diyaframı kapatır.

Yanlardaki göğüs vertebrasında pulmoner kanallar vardır. Onlarda akciğerlerin arka bölgeleri göğüs duvarlarına yapışırlar.

Esnek kostal kemerler esneklik verir ve tüm yapı için güçlü bir mukavemet kazandırır.

Toraks farklı bir şekil ve boyuta sahip olabilir.

Bütün yapının hareketi ekshalasyon ve esinlenme (solunum hareketleri) süreçlerine göre ayarlanır. Kaburgaların ön uçlarının göğüs kafesine bağlı olduğu gerçeği göz önüne alındığında, ilham hem göğüs kafesinin hem de kaburgaların hareketi eşlik eder. Artışları anteroposterior (sagital) ve transvers hücre boyutlarında, interkostal boşlukların (interkostal boşlukların) genişlemesine neden olur. Tüm bu faktörler boşluğun hacmindeki artışı açıklar.

Ekshale, göğüs kafesinin ve kaburgaların uçlarının düşmesi, ön ön büyüklükte belirgin bir azalma, interkostal alanların daralması eşlik eder. Bütün bunlar boşluğun hacminde bir azalmaya yol açar.

Göğüs deformasyonu

Bu fenomen çocuklarda sık görülür. En yaygın olarak iki tür deformasyon vardır: huni şeklinde ve tavuk göğsü.

İlk durumda, durum sternumun anormal sternal batması nedeniyle ortaya çıkar. Tavuk göğsü - göğsün çıktığı zamandır. Bu tip deformasyonların pratikte nadiren tespit edildiği unutulmamalıdır.

Yapının anormallikleri tabii ki çocuğun sağlığını etkiler. Şişkinlik gösteren göğüslerde amfizem (akciğer hastalığı, solunumun ihlali ile kendini gösterir) gelişir.

Uygulamada görüldüğü gibi, çoğu durumda, bu tip deformasyonlarda cerrahi müdahale gereklidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.