Haber ve ToplumÇevre

Dünyada ve faaliyetleri salih

İkinci Dünya Savaşı dünyayı sadece sefalet ve ıstırap getirdi. Ölüm çocuklar, yetişkinler ve yaşlıların onun siyah ellerinde alarak ülke genelinde süpürüldü. Politika topraklarında mücadelesinde kendi halkları götürmek gerekir. dönmek etmemek için genç erkeklerin yüz binlerce, cepheye gitti.

Ama bu sadece savaş alanında, aynı zamanda etkilenen siviller olduğunu savaş üretti ölümün ortaya çıktı. Dışında Sovyet halkının sonsuz baskıdan, büyük kayıplar Avrupa Yahudilerdi. Protect dünyada yapabilecektek erdemli adam ikincisi.

çağrı

Holokost sonra, Yahudi halkının dramına kayıtsız değildi olanlar ödül karar verildi. Bu Holokost ve Kahramanlık İsrail Enstitüsü aldı. Bu anıt 1953 yılında kurulmuş ve Yahudilerin bellek koruması gerektiğini asıl kurum atandı.

örgütün işi

Kurum Vashem İsrail Shoah Anısına özel bir yasa üzerinde çalışır. Yani Yahudi soykırımını denir budur. Organizasyon nominal madalya ve Nazi işgali sırasında Yahudi halkının kayıtsız kalamadı verilen "Righteous Gentile" başlığını sunuyor. Ödül planlı imha o insanları kurtarmak için kendi hayatlarını tehlikeye Yahudi olmayanların verilir.

terminoloji

anlamıyla tercüme eğer "Hasidim umot On-olam", "Milletler İçinde Adil" anlamına gelir. Bu terim Rabbinites kuruldu. O Nuh oğullarının yasalarını gözlemlemek Yahudi olmayanların ifade eder. Yahudiler insanların gelecekteki dünyada olmak içindir sadece onlarla inanıyordu.

İlk defa terim Maimonides çıktı. O dindarlığı çağırabilir inanıyordu. Yani Gentile onlar ilahi kaderi tanıdı çünkü yedi emir hizmet, bu yüzden gerçekleştirmek için gereklidir. terimle Maimonides birçok haham yetkilileri istihdam sonra.

"On-Olam Chassidim umot" için başka bir açıklaması kitabı Zohar verdi. saygıyla Yahudileri tedavi edilenlerden olmayan Yahudiler kendileri için iğrenme hissediyorum ve onlarla adil hareket etmedi - O salih söylüyor.

Modern yorumu, dünyanın o salih anlaşılacağı - Soykırım ve diğer zulüm bir Yahudi'nin destekleyici bir yahudi.

etkinlik

o Soykırımına geldiğinde genellikle birçok sadece iki karşıt tarafı hatırlayın. Ancak üçüncü bir yoktur. Tarihçi Francois Sihirbazın göre bu grup onları Yahudileri kurtaran ve yardım edenlerin oluşuyordu.

Bu tür faaliyetlerini genişletmek için, cesaret değil, aynı zamanda kendini feda sadece olması gerekliydi. Bu Yahudiler sakladı insanlar şiddet tehdit olmasından kaynaklanmaktadır oldu. Ve sadece onlara değil, aynı zamanda onların aileleri. Özellikle kötü muamele salih Doğu Avrupa ile olmuştur.

Ayrıca Nazi kin mağdurlarına orada bilinmesine rağmen Batı, bu yüzden ağır hasar değil. Bazı azizler bazı kamplarında öldü, öldürüldü. Yahudilere yardım yer almıştır herkes korku içinde yaşadı. Ve o korktu, sadece Alman makamlarının, aynı zamanda bir komşu, anti-semitik duygular.

Kanıtı - Bir Litvanyalı Mykolas Shimelisa ölümü. O onun saklandı Yahudileri, yardım için yerel milliyetçiler tarafından öldürüldü. İsviçre'de böyle bir kişinin polis Paul Grüninger oldu. O ateş ve onun yasadışı olarak Yahudilere sınırını geçmeye yardımcı ne yargılanmıştır.

Genel olarak, herhangi bir adam bu milleti korumaya oldu. Bu okuma yazma bilmeyen köylüler ve kraliyet ailelerinin üyeleri ya olabilir. Yahudiler askeri, öğretmenler, rahipleri, çiftçiler, hükümet yetkilileri ve diğerlerini yardımcı oldu.

özgürlük insanlar

dünyanın salih herhangi bir ülkede olabilir. Polonya'da kez 120.000'den fazla Yahudiyi kurtardı. Sıradan insanlardan devletin önemli şahsiyetler hem yardım etti. Bu gücün içinde bile işgal topraklarında Yahudilerin yardımıyla uğraşan bir kuruluş "Zegota" idi. Bu tavsiye Zofia Kozak-Schutska dayanır ve onu yardım edilir Irena Sendler.

Bunlar Holokost ve Hollanda, Norveç, Belçika protesto etti. Yahudilerin zulüm Danimarka'ya geldiğinde, ülkenin nüfusun tamamı bu milletin savunmasında ayağa çalışıyordu. savunduğu bu tür politika ve kraliyet ailesinin karşı. Bu feribot tarafından organize edildi: 7000 Danimarkalı Yahudiler tekne İsveç ulaştı. Bu tüm Yahudi 7/8 olan Danimarka'nın nüfusu. Savaş devletin insanların bu birlik sayesinde orada sadece 60 Yahudileri öldü.

Bulgaristan da Holokost kurbanlarına yardım başlatmıştır. insanlar 50 binden fazla Yahudiler için ayağa kalktı. Çar Boris Iii o Almanya'yı Ignore yer alabilir. 50 000 hayatları kurtuldu, böylece illere kurbanları almak başardı. Ama ne yazık ki fazla 11.000 öldürüldü. Bu Yahudiler Auschwitz'e geldi.

Almanya'da rağmen Soykırım bir mevzisiydi henüz Nazilerin politikası memnun araya geldi. 1943 yılında Etnik Almanlar Yahudi düşmanlığına karşı büyük gösteri ulaştı. Onlar, ışık kamplarına gönderilmesi sevdiklerini korumak için çalışıyorlardı. olan akrabaları Ücretsiz Alman Yahudileri toplantıya geldi ve gerekli çalışmaları yolladı: Sonra Goebbels verdi. Böylece, en fazla 2 bin kişi kurtuldu.

layık olmak?

Milletler İçinde Adil çeşitli kriterleri değerlendirmek gerekir:

  • kritik bir durumda bir / birkaç Yahudileri yardım edin.
  • salih kavramak ve özellikle Yahudi kurtuluşu kabul gerekir.
  • Hareketleri para veya diğer ödeme yoluyla motive edilmemelidir, kendini övücü bağlamı içermemelidir.
  • Yardımcısı hayatlarını tehdit ve sevdiklerinin hayatlarını rağmen bu konuda gitti.
  • Tüm eylemler kurtuluş gerçeğini gösteren herhangi bir belge ve malzemelerin salih kurbanlarının kelimelerin tarafından teyit edilmektedir.

Bu kriterler ödül Milletler İçinde Adil unvanı Enstitüsü yardım eder. temel koşulu kurtuluş kanıtıdır. Çoğu zaman, bu bir kişiyi onurlandırmak bu kritere üzerindedir. sadece birkaç vaka gerekli belgesel kanıt iken tarihinin vardır.

İstatistik ve ünlüler

2016 yılı başında dünyada salih toplam 26.119 olduğu biliniyordu. tüm bilgileri elde etmek mümkündür, çünkü, bu veriler üzerinde herhangi bir çıkış yapılamaz kurum iddiaları. Ama organizatörleri, Doğu Avrupa'da daha kurtarıcıları bulabileceği eminiz birçok ülkeyi bloke komünist değil rejimlerin eğer.

Şimdi bu onurlu ünvanı giymek mümkün olacaktır herkesi hesaplamak zordur. Bununla birlikte, dünyanın 51 ülkesinde artık salih yaşar. Liste ezberden çok uzun olabilir. 6 binden fazla kişi - Polonyalıların büyük bir sayı vardır. İki ve Ukrayna buçuk bin, yaklaşık 4.000 Fransız, 5,500 Hollandalılar, 1700 Belçikalılar.

durumu vardır ki tek doğru .. Gürcistan, Mısır, Vietnam, İrlanda, Küba, Peru, Lüksemburg, Japonya, vb Rusya'da, 197 kişiye verilen bu fahri başlık. En önemli kurtarıcı ilgili birkaç detay.

Polonya yeraltı

1914 yılında Yan Karsky Lodz doğdu. Gelecekte dünyanın salih, o Yahudiler ile yan genç bir tarafı ile yaşadı. Savaşın arifesinde o konsolosluk bölümünün teğmen müdürüydü. Ağustos 1939 yılında gizli bir seferberlik emri aldı. değişimi Alman işgal bölgesinde olduğu sonra Birincisi, Karski Sovyet Ordusu'nun bir mahkum, oldu. Oradan, 1940'ların başındaki öldürüldü hangi sayesinde kaçmayı başardı.

Varşova yılında direncini katıldı ve Polonya Yeraltı Devletin kurye oldu. Birkaç kez gizlice gizli talimatlar iletmek için, Fransa ve İngiltere olsun. O yakalanıp Gestapo'ya gönderince. İşte, o işkence gördü, ama onun intihar girişiminden sonra o Kara'yı kurtarmak için özel bir operasyon geliştirdi Polonya yeraltı örgütü, kurtarmıştı.

İyileştikten sonra o defalarca esir Yahudileri izledi Ukrayna asker gibi davranarak Varşova Ghetto, içine nüfuz etti. gördüklerini, her zaman onun kalbinde kalmıştır. O Jan Karski son bir misyon olduğunu. Righteous Gentile Londra'ya elde edebildi.

İngiliz hükümeti, o Polonya Yeraltı Devleti çalışmaları için rapor ve Yahudi halkının acıları anlattı. Daha sonra ABD'ye var ve Holokost Roosevelt söyledi. Müttefik kuvvetlerden tepkiler takip edilmedi. Ama Kara Yahudileri kurtarmak için çalışır, hem de Polonya'da arasındaki yardım 1982 yılında haklı bir ödül getirdi.

Alman savaşçıları

2016 yılına kadar, Holokost ve Kahramanlık İsrail Enstitüsü neredeyse 600 dünya doğruların, Almanya'da sayılır. Bu isnat edilebilir ve 1000'den fazla Yahudileri kurtaran Oskar Schindler, eserinde götürmekte. Hemen - hareketi "Belaya Roza" Hans ve Sofi Sholl üyeleri. Aynı azından Dietrich Bonhoeffer içerir. "Righteous Gentile Üçüncü Reich vs" - yani adında papaz yazar Eric Metaxas. Bu adamın öyküsü trajik sona erdi. 1945 yılında, Hitler'e karşı komploya katıldığı için idam edildi.

operasyon diktatörü öldürme ihtimalini ima rağmen, Boheffer hala siyasi rejim ve yüksek motivasyon direnç yöneliktir eğer Mesih, günahları bağışlayabilir ikna oldu. Abwehr çalışarak, o İsviçre'ye kaçmak için yedi Yahudilere yardım. Onların görüş ve eylemler için ölümünden sonra "Milletler İçinde Adil." verildi

Apart Bonhoeffer kiliselerin bir sürü çağrıldıktan sonra da bir posta pulu yapılan olmasından, kitap 2012 yılında serbest bırakıldı. Eric Metaxas ünlü papaz hikayesini anlatmak başardı. kitap "Üçüncü Reich vs Righteous Gentile" bir teolog, onun düşünce ve inançların yaşama hakkındadır. cesaretle diktatörlüğüne karşı ayağa başardı bir adamın bu dokunaklı hikayesi.

diğer kahramanlar

kazananlar arasında bütün yerleşim vardır. Örneğin, 117 sakinleri Nieuwlande da ünlü ödülünü aldı. Dünya Savaşı köye sırasında her evde Yahudileri saklamaya karar verdi. Shoneville ailesi 1940 yılında yerleşim kaydedilir, hangi ilk oldu. Daha sonra sonra başarılı Katliam'dan sağ başardı Yahudilerin yüzlerce sakladı.

Le Chambon-sur-Lignon - ayrıca Yahudilerin kurtuluşu katkıda bulunan Fransız yerleşim. kurbanları binlerce 5 kaydedilmiş hayatlarını vardı. Onlar tüm belediye sınırları saklandı. Yerel papaz ve eşi eylemlerine sayesinde 40 köylünün "Uluslararası Dürüstler." unvanını verildi

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.