SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Dehidrasyon vücutta su eksikliği

İnsan vücudu için suyun önemini hafife almak imkansızdır. Yaşamsal etkinliğinin tüm süreçleri içindeki sıvı varlığına bağlıdır. Dehidrasyon, vücudumuzda bir su eksikliği. Felaket sonuçları doğurabilir, Birçok hastalığın gelişiminde bir faktör. Ayrıca, dehidrasyon, bir hastalığın oluşumunu kendisinin gösterebileceği bir süreçtir. Bu nedenle, böyle bir patoloji ile nasıl başa çıkacağını anlamak için dehidrasyon hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gerekir.

Dehidrasyon Nedenleri

Dehidrasyona neden olan faktörler söz konusu olduğunda öncelikle her insanın sahip olabileceği en yaygın ve bariz nedenler aklımızdadır. Dehidrasyon, ana nedeni gündüz yetersiz sıvı alımı olan bir süreçtir. Dehidrasyona neden olan diğer yaygın faktörler arasında şiddetli ishal ve kusma ve aşırı terleme sayılabilir.

Vücudumuzun günlük doymamış miktarda sıvının bulunduğu doğal bir yolla boşaltılır. Bu işlem, neme, çevrenin sıcaklığına, belirli bir kişinin sağlığına, fiziksel aktivitenin seviyesine ve diğer faktörlere bağlıdır. Bilim adamları, bir yetişkinin normal yaşamı için vücudunu 24 saat içinde 2,5 litre sıvı ile doldurması gerektiğini buldu. Aynı zamanda, bu rakam, yukarıda listelenen faktörlerin bileşimine bağlı olarak hem bir hem diğer yönde dalgalanabilir.

Çocuklarda kurutulmanın semptomatik durumu

Dehidrasyon, küçük çocukların bildiremeyeceği bir durumdur. Bu durumda, onlar çok rahatsız. Patolojinin erken bir safhasında, dudakların çatlaması, ağız boşluğunda aşırı kuruluk hissi, sisli görünüm ve heyecanlı bir durum şeklinde belirtiler görülebilir. Bebeklerde dehidrasyon kaygı belirtileri zayıf ve sık nefes alma, nabzın güçlü bir şekilde yavaşlaması, cildin hafif bir mavimsi olması da aynı zamanda herhangi bir dokunuşa karşı çok hassas hale gelebilir.

Yetişkinlerde dehidrasyon belirtileri

Yetişkinlerde şiddetli dehidrasyon, çocuklarda olduğundan daha belirgindir. Bu durumda, genel bir güçsüzlük ve güçlü susuzluk var. Vücut ısısını yükseltmek mümkündür, ancak bu durumda cilt dokunduğunda serin kalır. Dehidrasyon belirtileri kas krampları ve mide bulantısı içerebilir.

Dehidrasyon: patolojinin tedavisi

Orta veya şiddetli dehidrasyon durumunda hastanın hastaneye kaldırılması gerekir. Eğer dehidrasyona kusma nedeniyse, doktor tarafından tavsiye edilmesi gereken uygun ilaçlar öngörülmüştür (örneğin, "Regidron" çözümü). Orta derecede dehidrasyon, sıvıyı hastaya ağız yoluyla uygulayarak durdurulabilir. Ağır dehidrasyonda, intravenöz yolla doldurulması gerekir.

Böbrek hastalığı veya diyabet nedeniyle vücudun kurutulması, altta yatan hastalığın ve dehidrasyonun tedavisini de gerektirir.

Hafif bir patoloji derecesine sahip yetişkinler, doktordan sıvıyı sözlü olarak doldurmak için gereken solüsyonları almak için öngörülen şekilde bol bol su içmelidirler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.