FormasyonBilim

İnsan basıncı norm ve değişkenliklerdir

Son yıllarda, bazı hastalıklar hızla gençleştikçe doktorlar alarm çalıyor. Daha önceki nesiller tarafından kalp ve baskıyla ilgili daha önce karşılaşılan sorunlar geleneksel olarak endişeleniyorsa, bugün gençler doktorlara yönelik bu tür şikayetleri ele alıyor. Bu durumda, hastalık halihazırda hayatın bir parçası haline geldiğinde, tıbbi yardım için genellikle bir kişi gelir. Böyle kritik bir durumdan kaçınmak için, standart insan basıncını bilmeniz gerekir.

İnsan basıncı, norm ve sapmalar bazen hesaplamak zor olan bireysel endekslerdir. Önleyici muayenede, doktor mutlaka zayıf 120/80 görmeyi umarak baskıyı ölçer. Bu göstergeler geleneksel olarak norm olarak kabul edilir, ancak kişinin yaşına, fiziksel aktivitesine ve eşlik eden hastalıklara dikkat etmek istenir. Aslında, yaşla birlikte basınç artar, bu nedenle bazı insanlar için oran biraz daha büyük olabilir. Çocuklarda, endeksler yetişkinlerden çok daha küçük olmalıdır, ancak ergenlik döneminde basınç atlamalarına sıklıkla rastlanmaktadır. Sadece bu tür dalgalanmalar genellikle on sekiz yaşına kadar sürer. Basınç dörtnala devam ederse, bir doktora danışmalısınız.

Doktor insan basıncını belirli bir süre ölçer. Norm, kabaca 120/80'e eşittir, ancak orta yaşlı insanlar için izin verilen değerler -130/80'dir. Oranlar 140/90'ın üzerine çıkarsa hipertansiyon hakkında konuşurlar. Tanı konduktan sonra uzman ek testler yapar, çünkü bazen yüksek tansiyon ikincil bir semptomdur. Bu semptom böbrek hastalığına, ateroskleroza ve şeker hastalığına eşlik eder, bu nedenle kapsamlı bir muayene yapmadan yapamazsınız.

Yüksek kan basıncının bağımsız bir hastalık olduğu ortaya çıktığında buna hipertansiyon denir. Bu gibi durumlarda, kilonuzu kontrol etmeniz, kan kolesterol düzeylerinizi izlemeniz ve aktif bir yaşam tarzı sağlamanız gerekir. Yaşa bağlı fiziksel yük bir kişiye tabi olmazsa, kendinizi basit egzersizlerden oluşan küçük bir kompleks ile ve sessiz yürüyüş turlarıyla sınırlayabilirsiniz. Egzersizlere ilaveten, tuzlu, yağlı ve füme dumanı tamamen dışlayan bir diyet eklemeye değer. Sadece bu gıdalardaki vücuda sıvı durgunluğuna neden olan bir sürü tuz var. Sonuç olarak, aşırılık ve uygunsuzluk için bir ücret, 140/90'ın üstünde bir baskı yaratacaktır.

İnsanlar refahlarını çok fazla izlemediği zamanlar vardır. Norm insan basıncının ne olduğunu bilmiyorlar. Bu yoldaşlara hipertansiyon oldukları söylendiğinde çok şaşırırlar. Bir kişinin, normal hissettiği kötü bir çalışma baskısı olduğunu iddia etmeye başlarız. Bir kişi çalışıyor, ev işlerini yapıyor ve sonra doktorlarla çevrili bir hastanede aniden uyanıyor. Yaklaşık bu, çalışma basıncı ile ilgili gerekçelerin çoğunu sona erdirir.

Normdan sapma tehlikeli kabul edilir. Yüksek tansiyonun bir şekilde teşhis edilmesi daha kolay ise, indirilen değerler normal yorgunluk için maskelenir. Bir kişi basıncı 90/60 ya da daha düşük bir seviyede tuttuğunda hipotansiyon hakkında konuşurlar. Sık sık atletler, sert fiziksel emekçileri ve entelektüel faaliyette bulunan kişilerce sıkıntı çekiliyor. Beyinde büyük bir yük olduğu zaman kendini savunmaya çalışır ve baskıyı azaltır. Performansı artırmak için, hipotansiyonu olan insanlar, durumlarını iyileştirmek için daha fazla hareket etmelidir. Ayrıca normu 120/80 olan bir kişinin baskısının tam bir uyku yardımı ile arttırılabileceğini hatırlamaya değer.

Kendi sağlığınızla ilgileniyorsanız, baskıyı düzenli olarak ölçün, sapmalara dikkat edin - ve bir uzmanla zamanında irtibata geçin. Durumunuza ancak mantıklı ve özenli bir tutum, yıllarca sağlığı korumanıza yardımcı olacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.