FormasyonBilim

Biyoloji çekirdek nedir? Çekirdeğin Yapısı ve fonksiyonu

her canlı hücrede biyokimyasal reaksiyonların ve süreçlerin çok zaman alır. Onları kontrol etmek için, yanı sıra özel bir yapıya ihtiyaç pek çok yaşamsal faktörü düzenlemektir. biyoloji çekirdek nedir? etkili bu görev ile başa çıkmak için izin?

biyoloji çekirdek nedir. tanım

Çekirdek - herhangi bir vücut hücrelerin gerekli yapısı. Çekirdek nedir? Biyoloji, her organizmanın temel bir bileşenidir. Çekirdek tek hücreli protozoa bulundu ve son derece ökaryotik dünyasının temsilcileri organize edilebilir. Bu yapı ana işlevi - Depolama ve burada yer alan bir genetik bilgi iletimi.

sperm tarafından yumurta döllenmesi sonra iki haploid çekirdekçiğin füzyonuyla meydana gelir. gametlerin, zigotun birleşme oluşturulduktan sonra, çekirdek önceden kromozom diploid seti vardır. Bu karyotip (çekirdeğinin genetik bilgisi) zaten genler ve anne ve baba kopyalarını içerdiği anlamına gelir.

Diploid çekirdeği hemen hemen tüm mevcut olan ökaryotik hücreler. Haploid nukleus gametler, ancak aynı zamanda birçok üyesi sadece sahip en basit organizmalardan. Bunlar bazı tek hücreli parazitler, alg, tek hücreli serbest yaşayan formları sayılabilir. Bu temsilcilerin çoğu sadece yaşam döngüsünün belli bir aşamada bir haploit çekirdeğini olması dikkati çekiyor.

Kompozisyon çekirdeği

Çekirdek özelliği nedir? Biyoloji dikkatlice nükleer cihazın kompozisyonunu okuyan, o. To olduğunu. Bu genetik gelişmesine ivme, damızlık ve moleküler biyoloji verebilir.

Çekirdek - it dvumembrannaya yapısı. Membranlar bir uzantısı olan endoplazmik retikulum, oluşturulan hücrelerden maddelerin taşınması için gereklidir. çekirdeğin içeriği nükleolazma denir.

Kromatin - Ana madde nükleoplazmanın. Bileşim kromatin farklı: nükleik asitler (DNA ve RNA), hem de protein ve birçok metal iyonu esas vardır. çekirdek plazması içinde yer alan DNA, bir kromozomda verdi. Bu bölünme, iki katına de kromozom hangi kızı hücrelere anahtarların setlerinin her birinden sonra.

çekirdek plazması RNA mRNA ve rRNA en yaygın iki tür. DNA bilgileri okumaya - haberci RNA transkripsiyonu esnasında üretilen. Bir ribonükleik asit molekülü daha sonra çekirdeği bırakır ve daha sonra yeni proteinlerin oluşturulması için şablon olarak hizmet eder.

Ribozomal RNA çekirdekçikler adlandırılan özel yapılar oluşturulur. çekirdekçik ikincil boğumlar tarafından oluşturulan kromozom uç kısımları, inşa edilir. Bu yapı, sıkıştırılmış çekirdek üzerine bir nokta olarak ışık mikroskobu görülebilir. Ayrıca sitoplazma ve daha fazla protein butonu burada sentezlenen Ribozomal RNA ribozom ile birlikte oluştururlar.

çekirdeği sağlama fonksiyonunu direkt etki. transkripsiyonu ve hücre bölünmesi süreçlerinin daha iyi anlaşılması için kromatin özelliklerini inceleyen bilim olarak Biyoloji.

Çekirdek fonksiyonları. çekirdeğinde Biyolojik süreçler

Çekirdeğin ilk ve en önemli işlevi depolama ve genetik bilgilerin gönderilmesidir. Çekirdek - Hücrenin benzersiz yapısı, insan genlerinin büyük bir bölümünü içeriyor yani ... Karyotip vb haploit, diploit triploid olabilir ve. haploit gamet ve somatik diploit hücrelerden: Ploid zehir hücrenin işlevine bağlıdır. endosperm triploid angiospermlerde hücreleri ve son olarak tarımı yapılan birçok çeşidi kromozomların polyploid kümesidir.

çekirdekten sitoplazmaya genetik bilginin transferi mRNA oluşumu sırasında meydana gelir. karyotipin genlerin transkripsiyonu sürecinde oku ve en sonunda matris moleküllerini veya mesajcı RNA sentezlenir.

Kalıtım hücre mitoz, mayoz ve amitoz bölünmesi ile ortaya çıkar. Her bir durumda, çekirdek, belirli bir işlevi yerine getirir. Örneğin, mitoz çekirdek tahrip kabuk ve ağır kompaktizirovannye kromozom in ön fazı içinde sitoplazma içine düşmektedir. başarısızlık kromozomların çekirdek zarı crossover oluşmadan önce Ancak mayoz bölünme. Ve amitosis çekirdek tamamen çöker ve fizyon sürecine küçük bir katkıda bulunmaktadır.

Ek olarak, merkez nedeniyle dolaylı XPS ile membranın doğrudan bağlantı hücrelerden maddelerin taşınmasına katılan. Yani neyi biyoloji özü budur.

Form çekirdek

Çekirdek, yapısı ve işlevi zar şekline bağlıdır. Nükleer ünitesi her doku ve hücrelere özgü kanatların vb. D. Genellikle çekirdek biçimi şeklinde, ince uzun, yuvarlak olabilir. Açık hücreli organizmalar yiyeceğe, yaşam döngüsü açısından farklılık, ve aynı zamanda da farklıdır ve çekirdekler bir zar oluşturmaktadır.

şekil ve çekirdeğin büyüklüğü çeşitli lökositlerin örneğinde görülebilir.

  • nötrofil çekirdeği bölümlere edilebilir ve Dilimlenmemiş. İlk durumda biz at nalı şeklinde bir çekirdeğin konuşmak ve bu formun genç hücrelerin karakteristik özelliğidir. parçalı çekirdek - birbirine bağlanmış bir kaç parça halinde, elde edilen zarın içinde birden fazla bölme oluşumunun sonucudur.
  • eozinofillerin özünde bir dambıl karakteristik bir şekle sahiptir. Bu durumda, çekirdek birimi bölümü bağlı olan iki parçadan oluşur.
  • Neredeyse tüm hacim lenfositler büyük çekirdek tarafından işgal. Sadece sitoplazma küçük bir kısmı petek gözünün periferisinde kalır.
  • Böcekler çekirdeğin salgı hücreleri kollara ayrılmış bir yapıya sahip olabilir.

bir hücre içinde çekirdeklerin sayısı farklı olabilir

Her zaman değil vücudun hücrede tek çekirdek vardır. Bazen iki veya daha fazla nükleer cihazların varlığı aynı anda birden fazla işlevleri gerçekleştirmek için gereklidir. Bunun aksine, bazı hücreler tamamen çekirdeği olmayan yapabilir. İşte birden fazla çekirdekleri veya tamamen yok olduğu sıradışı hücrelerin bazı örneklerdir.

1. Kırmızı kan hücreleri ve trombositler. Bu kan hücreleri , sırasıyla, hemoglobin ve fibrinojen taşınmaktadır. Bir maddenin maksimum miktarı içerebilir bir hücre için, kendi çekirdek kaybetmiştir. Böyle bir özellik ile karakterize değil, hayvan dünyanın tüm üyeler: kanda kurbağalar güçlü çekirdekli boyutunda dev alyuvarlardır. Bu, daha ileri takson ile karşılaştırıldığında, bu ilk sınıf gösterir.

karaciğer 2. hepatositleri. Bu hücreler, iki çekirdek içerir. Bunlardan biri toksinlerin temizlenmiş kanı düzenler ve diğer sonradan hemoglobin parçası olacak heme oluşumunda, sorumludur.

3. miyositler iskelet dokusu, çizgili. Çok çekirdekli kas hücreleri. Bu aktif ATP sentezi ve arıza, hem de proteinlerin bir araya geçer olmasından kaynaklanmaktadır.

En basit özellikle nükleer cihaz

amip ve kirpikliler: Örneğin, protozoa iki tür düşünün.

1. siliatlar terlik. bitkisel ve nesli devam: Bu örnek tek hücreli organizma, iki çekirdek bulunmaktadır. T. için. Onlar özellikleri ve boyut olarak, bu özellik nükleer ikiciliğin denir farklıdır.

Bitkisel çekirdeği günlük hücresel aktivite sorumludur. Onun metabolizma süreçlerini düzenler. Üretken çekirdekli hücre bölünmesi ve konjugasyon dahil olduğu - cinsel yöntem olup, aynı türün bireylerin genetik bilgi alışverişi vardır.

2. Amoebas. Parlak temsilcileri - dizanteri ve bağırsak amip. Her zamanki symbiont, bağırsaklarda yaşayan ve herhangi bir zarar vermez - İlk agresif insan parazitler, ikincisi de ilgilidir. sindirim T. k. Dizanteri amip parazit de o arada bu iki tür arasında ayırt etmek önemlidir. Bu amaçla, nükleer cihaz özelliği: dizanterik ameba en fazla 4 çekirdeklere ve 0'dan 8'e bağırsak amip olabilir.

hastalık

Bir çok genetik hastalıklar kromozom setindeki bozuklukları ile ilişkilidir. İşte genetik çekirdek biriminde en belirgin anormallikler listesi aşağıdadır:

  • Down sendromu;
  • siddrom Patau;
  • Edward sendromu ;
  • Klinefelter sendromu;
  • Turner sendromu.

liste gider ve kromozom sıra numarası, bir çift ile karakterize edilen hastalıkların her biri. Ayrıca bu gibi hastalıklar genellikle cinsiyet kromozomları X ve Y etkileyen

Sonuç

çekirdeği önemli bir rol oynar hücre aktivitesinin süreci. Bu, biyokimyasal süreçleri düzenleyen genetik bilgilerin deposudur. hücrelerinden maddelerin nakliyesi, proteinlerin sentezi, aynı zamanda, merkezi bir hücre yapısına işleyişi ile ilişkilidir. Yani neyi biyoloji özü budur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.