FormasyonBilim

Değer ve fayda teorisi emek teorisi - bir bütün iki uç

Hiç bunları belirli bir fiyat belirleyerek malların üreticileri tarafından yönlendirilen ne üzerinde düşündünüz mü? Onların hesaba rakiplerinin ürünlerin maliyetini almak, ama sonra rakip gezinmek için bir şey var olduğu açıktır. Biz onların söyleyebiliriz fiyatlandırma politikası tüketicilerin reaksiyonu bağlıdır. Peki, hangi alıcı kararını etkiler?

emek-değer teorisi

İlk bazı malların değerini belirler anlatmaya teşebbüs, Adam Smith başkası değildi. O başlangıçta dünyanın bütün zenginliklerini elde edildi, ancak yalnızca çalışmak için gümüş ve altın için vermedi söyledi. Bu buna kabul etmek değil çok zordur. emek değer teorisi ayrıca, tabii ki, Karl Marx V.Petti, Ricardo yazılarında geliştirilen ve edilmiştir.

Bu ekonomistler piyasa değişimi için oluşturulan herhangi bir ürünün maliyeti onun üretimi için gerekli emek giriş bağlıdır inanıyordu. Bu değişim oranlarını belirlendi budur. Aynı zamanda işin kendisi farklı olabilir. Öte yandan, hiçbir nitelik Gerektiren ve gerektirir. İkincisi daha önce eğitim, belli bir bilgi ve beceri gerektirir gelince, o biraz daha yüksek değerlidir. Bu profesyonel çalışma bir saat birkaç saat basit bir işçi eşit sayılır anlamına gelir. Böylece, emek değer teorisi malların fiyatı en sonunda toplumsal olarak gerekli tarafından belirlenecektir söylüyor (ortalama) maliyet zaman. Bu ayrıntılı bir açıklama var mı? Hiçbir olduğunu çıkıyor!

marjinal fayda teorisi

Eğer çölde biraz zaman geçirdim ve hayatınızı hayat veren su birkaç yudum bağlı olduğunu düşünün. Aynı zamanda nakit olarak bir milyon dolar ile var. Bu fiyat, tüccar ona temiz soğuk bir sürahi su satın almak için teklifler araya geldi. Eğer böyle bir değişim yapmak Katılıyor? Cevap açıktır. değerin Sigara emek teorisi, kurucuları D. Böhm-Bawerk ve Wieser F. idi Menger, mal ve hizmetlerin değeri emek maliyeti ve tüketicinin ekonomik psikolojisi, müşteri yararlı şeyler tarafından belirlenmez söylüyor. Bunu düşünmek, bu deyimi bazı gerçekleri içeriyor. Gerçekten de, kişinin kendi yaşam koşullara bağlı olarak, bazı yararları tahmin ediyor. Ve onun edinimi ile aynı ürünün sübjektif değer azalır. Örneğin, ısı, biz memnuniyetle yeme, bir ikinci ve hatta üçüncü bir satın isteyebilirsiniz, kendilerini dondurma satın. Ancak dördüncü, beşinci ve altıncı ilk olarak böyle bir değere sahip olmayacaktır. Böyle davranışlarını açıklamak için emek-değer teorisi kolayca baş etmek değil ve fayda teorisi olabilir.

Talep ve arz teorisi (neoklasik okul)

Bu eğilimin temsilcileri, büyük ekonomist olduğu kurucusu Alfred Marshall, önceki tekyanlılıktan içinde açıklamaların değerini gördü ve iki önce açıklanan yaklaşım katılmaya karar verdi. malların değerinin kendi teorisinde açıkça girişimlerine karşı çıkılmış ürün fiyatlarının tek bir kaynak bulmak için izlenebilir. A. Marshall bakış açısından, maliyet düzenlenir olduğu hakkında tartışma - maliyetler veya yarar - yaklaşık bir anlaşmazlık eşdeğer tam olarak nasıl bıçak (alt veya üst), makas kağıdı keser. Neoklasizm malların değeri alıcı ve satıcı ilişkisi ile belirlenir inanıyoruz. Bu nedenle, ilk etapta var arz ve talep faktörlerdir. Başka bir deyişle, değerin büyüklüğü maliyetlerinin oranı üreticisi (satıcı) ve tüketici geliri (alıcı) bağlıdır. Bu oran eşittir ve her tarafı dikkate birbirlerine mümkün olan maksimum atama alarak kendi yolunu bu değeri tahmin etmektedir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.