Sanat ve EğlenceLiteratür

Hikayedeki Petersburg imgesi "Palto". NV Gogol'un "Palto"

N. V. Gogol, belki de 19. yüzyılın en gizemli yazar. Çalışmaları ilgi, bazen korkutucu emici genellikle mistik içeriğidir. Hatta gerçekçi roman ve kısa öykü yazar ustaca fantastik eleman örgüleri. Bu gibi bir kombinasyonun çarpıcı bir örnek Peterburgskie yenidir. Merkez St. Petersburg imgesi olduğunu söylemek yanlış olmaz. Hikâyede "Palto" yazar detaylı olarak bu şehrin ve halkının sokaklarını anlatır. Bu şehrin kendi yorumunda St. Petersburg olumsuz tarafının tüm teşhir, daha yakın Dostoyevski, Gogol geleneğine taşınıyor.

N. V. Gogol'un "Palto": Ana karakter, içerik

Akakiy Akakievich Bashmachkin - Hikayenin kahramanı. O attı ve zashugannyh üstlerine ve arkadaşları itibari danışmanı. Gogol o ismi seçti nasıl Bashmachkin, nasıl doğduğunu üzerinde de durulmuştur. baba Akaki Bir zamanlar, evlat öyle. Ebeveynler itibari danışman bunun dışında gelecek önceden biliyorlardı. Böyle önceden belirleme vurgulayan Akakiy Akakievich - yaşamları üzerinde ya da diğer insanlar üzerinde ne etkisi olamaz bir küçük adam. Onu ciddi zorbalık meslektaşları Üstü, başı kağıda dökmek ve o şey söyleyemem.

hikaye "Palto" ana teması - Malzeme insanda manevi tüm değiştirilmesidir. Buna kahraman noktalarının bile ismi. Akakiy Akakievich ceketini onarmak amacıyla sahipti, ama uyarlamak reddediyor. Sonra yeni bir biri için tasarruf etmeye karar verir. Ve şimdi onun rüya gerçek oldu. Sonunda fark edildi yeni pelerin, hatta bir baş katip ziyarete davet etti. Nihayet Akakiy Akakievich Ben tam hissettim. Ama yolda geri ondan onun yeni giysiyi yırttı. hiçbir giysi kaldırıldı sanki gibiydi bu anda O ve bir parçası o. Heartbroken, o bir "önemli kişi" gitmeye karar verir, ama ona bağırıyor. Bu olaydan sonra, Bashmachkin sağlığı bozulan var, o garip vizyonları mereschatsya. Sonuç olarak, kahraman ölür. Ve yayaları ile palto kırar bir hayalet dolaşıyor sokaklarda.

Hikayedeki Petersburg

hikaye "Palto" St. Petersburg görüntü işlemlerini kendi anlayış, aynı zamanda "Petersburg hikayeleri" bütün döngüsünün anlayışını anlamak için sadece çok önemlidir. roman fantasmagorichen ve doğal olmayan sayfalarında şehir. Bir hayalet kasaba benzer. Böyle bir durumda sadece amaçsız ve yararsız varlığı mümkündür, tam insan yaşamı olamaz. Gogol özellikle, sundurmalar ve St. Petersburg evlerini tarif eder garip, kostik koku üzerinde de durulmuştur. hikaye "Palto" St. Petersburg görüntü o roman sunulmuştur nasıl yakındır "Suç ve Ceza". Dostoyevski de Peter "kıyameti" karakteristiği konusunda yazdı. Ancak, Dostoyevski açıklamasında hiçbir mistik unsur tarafından.

şehir düşmanlık motifi

Başından onları reddeder, şehir insanları tekme istiyor gibi görünüyor. Ama hepsi değil. İlk örneğin Akakiy Akakievich olarak zarar görmeye. Petersburg don - yavan maaş ile tüm görevlilerin Düşman. Hikayedeki Chill da özellikle ruhsal, uzayın ölümü sembolize eder. Sonuçta, Bashmachkin etrafında insanların hiçbiri ne de kendisi şeyler etmekten başka ilgilenmiyor.

Bashmachkin palto düzeltmek için uyarlamak için yönlendirilmiş zaman Detaylar silüetine tanımladı. Tören verandalar yoksul evlerin kokuşmuş, kirli siyah aşamaları ile zengin kontrast. kahraman kalabalık St. Petersburg kaybolur, yüzünü yoktu. Bu açıdan bakıldığında, hikayenin başında verildi kahraman, bir portrenin açıklaması önemlidir. O değil yüksek değil düşük, kişi kötülük ve kalın değil değil, o zaman hiçbir şey belli yazar böylece kahraman herhangi bir ayırt edici özelliklere sahip olmadığını gösteren bahsetmeyen yoktur, bu bu nedenle, pratikte sempati neden olmaz, meçhul olduğunu.

Petersburg Canlı

Bürünme - N.V. Gogol kullanan başka bir teknik. Bir şehir kahramanı haline gelir gibi "Palto" döngüsünde merkez hikayenin sağ tarafından kabul edilir, bu ( "Nevsky Prospect" olduğu gibi) burada. kahraman ölümünden sonra "Petersburg Akakievich yoksun kalması". Ama şaşırtıcı bir şekilde, hiç kimse fark ettim. hiç kimse gerek yoktu yaratık kaybetti.

Ama şehirde, ilgili Gogol yaşayan bir varlık olarak aynı kelimeleri kullanan insanların ve yakaları, kaban, palto gitmez. önemlilik motifi bu serideki tüm hikayeleri için önemlidir.

fonksiyon kentsel peyzaj hikaye

İlk kez St. Petersburg imajı bile hikayede Gogol'un nesir sayfalarında görünen "Before Christmas Night". Başından itibaren, şehir bir boşluk, tam Dikanka olmak, Ukrayna tezat oldu. Petersburg zaten burada - bu kahraman ev ateşli gözlerle bakarak, yaşayan bir şehir. Petersburg Gogol hayatının Yıllar boyunca insanlık dışı, açgözlülük ve onu yaşayan insanların yırtıcı doğa saraylarının ihtişamı ve güzellik için daha net ayırt etmeye başladı.

yakından bir kent siluetinin açıklaması ile romanı "Palto" temel fikir ilgili. Gogol, bu kentin sosyal tezat ortaya acı ezilen, haklarından mahrum edilmiş kişilerin konusunu gündeme getirdi. onun arkadaşlarından duymuş fakir memuru hakkında fıkra, hikaye çok yazarın ruhuna batmış ve o tür Bashmachkin olarak küçük adam, evine götürüyor şefkat yansıyan olduğu bir çalışmayı yaratmaya karar verdi.

Hikayedeki Yazarın değerlendirmesi

Tüm mercies rağmen, Gogol'un hikayesi "Palto" ironik. Yazar, onun kahraman kötü hale getirir. Sonuçta, o sadece olmayan bir acıklı, iyi, sessiz, yumuşak ve omurgasız. Onun meslektaşları karşı değil, o üstlerinin korkar. Buna ek olarak, aynı zamanda yeniden yazmak ama bir şey yapamaz. Daha yüksek pozisyon - yeniden yazma, düzeltme yapma - Akaki Akakiyevich onu reddeder, beğenmedin. Gogol Bu kahraman kendisi özellikle onların alçalmış durumda çıkmak aramak olmadığını gösterir. belirgin alay ile Bashmachkin bir şey değilse, palto edinme saplantı nasıl bahsetmektedir ve hayatının hedefi. Ne biçim hayat hangi ana fikir de - bir palto satın alınır?

Hikayedeki maneviyat eksikliği

Belki de bu St. Petersburg imajına dahil tüm anlatı konuları, aşağı kaynamaya ana güdü. hikayesi "Palto" de açık ve seçik inspirituality kahramanı ortaya çıkar. Hatta o zihin ve ruh bunun eksikliğini vurgular bazı edat ve Ünlemleri, konuşur, konuşamıyor. O yüzden onun idolü haline gelir düşüncesi palto kazanılmasında emilir. Akaky zalim Meslektaşlarım, yakınlık duyamayan. Patron elinden Revels ve herhangi itaatsizlikten kırmaya hazır. Ve yerinde Bashmachkin Gogol Onun yazısı daha yüksek ve daha eğilimli olduğunu sadece söyler hangi yeni itibari danışman düzenlenmiş.

bulgular

Böylece, Gogol hikayesi "Palto" fantastik eleman ile grotesk fantazmagorik eserlerin bir örnektir. Ve mistisizmi bir hayalet sonu ürünün görünümü ile sadece ilişkilendirilir ancak insanları reddeder şehir kendisi, o düşman. hikaye "Palto" Petersburg işin temel kavramını anlamaya yardımcı olmanın yanı sıra, yazarın değerlendirmesini göstermek için tasarlanmıştır. Bu kentsel peyzaj açıklamasına, okuyucu Akaki Akievich Bashmachkin gibi böyle sefil insanlar var ki zulüm, vahşet, vurdumduymazlık ortamının farkında kaynaklanmaktadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.