Haber ve ToplumDoğa

Highland Dağıstan: doğa, kabartma, çevresel konular

Rusya Federasyonu'nun en güzel cumhuriyetleri biri - Dağıstan. Bu isim On yedinci yüzyılda ortaya çıktı ve "dağ toprağı" anlamına gelmiştir. Bu topraklar rezervleri, şaşırtıcı doğa alanıdır.

çeşitli Dağıstan

Coğrafi konumun yayla Dağıstan - Kafkasya kuzey-doğu yamacı ve güney-batı Hazar depresyon. Bu en güney olan Rusya'nın Avrupa kısmı. kuzeyden güneye 400 km - en fazla uzunluğa sahiptir. Enlem - yaklaşık 200 km. Hazar kıyı çizgileri 530 km'ye uzanır. Cumhuriyeti sınır - iki nehir Kuma (kuzeyde) ve Samur (güneyde). Nüfus heterojenliği ve birçok milletlerden oluşmaktadır.

bölge, üç bölüme ayrılmıştır, doğal özellikleri birbirinden oldukça farklıdır. Cumhuriyeti'nin% 51 ovalarınızı kaplar. vadiler ve vadilerle ayrılmış kuzey-batı ve güney-doğu sırtları,% 12 işgal ve foothill parçası aradı. Highland Dağıstan - bu ülkenin% 37'dir. Dağlık alan - 2500 metre ulaşmak dar üstleri büyük plato geçiş.

Dağıstan ark

Cumhuriyetin neredeyse yarısı - dağlık arazi. yayla çayır türü - Büyük bir kısmı dikkati çekiyor. 4000 metre bariyer geçti 30'dan fazla zirveleri vardır. Ve görüntüleri sadece bu seviyeye ulaşmak vermez dağlar, onlarca. Genel dağ alanı - 25.500 km² .. Bu nedenle, cumhuriyetin ortalama yüksekliği - Deniz seviyesinden 960 metre mesafededir. Mı yüksek dağı - Bazardyuzyu, yüksekliği - 4466 m.

Irk, dağlar temeli açıkça bölgelere bölünür. en yaygın ve siyah şist ve alkali dolomitli kireçtaşı, kumtaşı. Kar sırt katılan Bogos ve Shalib - bu barut.

225 km etekleri uzunluğu bu nedenle, bir iç alpine Dağıstan çevreleyen bir taş duvar oluşturan, enine sırt halinde kesilir. O orada ziyaretçilerin-gezginler büyük akını olduğunu.

Turist yolu Dağıstan bölgenin süsleme dağlar, geçer. Ateşli köşe, doğal sırtlar dağ akışları örgü ve karmaşıklığı tüm seviye üzerinden geçen - maceraperestler için temel hac.

Dağ hava zonu

Cumhuriyeti İklim toprak bölgesi bağlıdır. Alan irtifa 1000'den fazla metredir - dağlık. Bu alan cumhuriyetin tüm topraklarının yaklaşık% 40'ını kapsar. yüzey arasındaki farklılığa rağmen, iklim orta karasal olarak sınıflandırılabilir.

Highland Dağıstan alçak ile karşılaştırıldığında sıcaklık göstergeleri açısından şaşırtıcı farklılıklar görülmektedir ile karakterize edilir. 3000 metre bir irtifada yıl boyunca sıcaklık 0 ° C üzerine çıkmamasına soğuk ay - Ocak bu -4 ° C arasında değişmektedir -7 ° C ' kar Biraz ama yıl boyunca alana bakabiliriz. En sıcak ay - Ağustos. soğuk üstleri Yaz ancak vadilerde ılık.

Düzensiz yağış. Mayıstan Temmuz, yağmur dökme düşer. Genellikle fırtına bulutları bulunmaktadır. Livni haftalarca gecikebilir. Yağış nehir doldurun ve köprüleri yıkmak ve aşındırıyor rotaları.

nehir sistemi

Rölyef dağlık Dağıstan nehirler yoğun bir ağ ortaya çıkmasına katkıda bulunmuştur. 50.270 kilometrekarelik bir alan üzerinde yaklaşık 6255 nehirler vardır. Ama burada çoğu üzerinde 10 km'lik bir uzunluğa sahip olması kayda değerdir. Highland Dağıstan ülkenin iki büyük nehirler meydana getirmiştir. Sulak kuzeye dağlardan çıkardı ve Samur edilir - güneyde.

Farklı milletler Sulak eskiden "Koyun Su" ya da "Car" çağrısında bulundu. Onun uzunluğu - 169 km. Rusya'daki en büyük kanyonu sahibidir. Onun uzunluğu - 50 km. Maksimum derinlik - 1920 metre. Samur önce "nehir Chveher" olarak biliniyordu. Bu Dağıstan'da ikinci nehirdir. Bunun uzunluğu - 213 km.

Genel olarak, tüm nehirlerin% 92 - dağ, kalan% 8 ovalarda ve eteklerinde meydana gelir. ortalama akış hızı, 1-2 m / s arasındadır. sel geliştirilmiş hızı. Doldurulan River, avantajlı su eritebilir. İstisna nehir Gyulgerychay olduğunu.

nehirlerin Her Hazar havzasına ait, ancak yalnızca 20 tanesi denize düşer. Delta yılda Hazar Denizi önünde yönlerini değiştirerek Oluşan.

dağlık bölgenin zenginliği

Dağıstan kendine has özellikleri vardır, her biri, üç coğrafi bölgelere ayrılmıştır.

Foothills - kestane ve dağ-orman toprakların bir yer. Geniş plato ve dağ yamaçlarında siyah toprak buldum. orman ve dağ çayır arazi vardır steppe.

ovalar tarımsal uygulamalarda kullanılmaktadır. Dağlık arazi dolu orman standları (% 10'dan daha fazla bir toplam). Orman meşe oluşturmaktadır. güney bölgelerde özellikle kayın ve gürgen ormanı. İç alanda huş ve çam vardır. Yayla - sürüleri için otlak. Sıcak yoksul kısmı - köşe noktası. Sadece soğuk cesur yosunlar ve likenler vardır hayatta.

Vahşi dağlık Dağıstan benzersiz. Bu alanda Dağıstan keçi, canlı koyu kahverengi ayılar, asil Kafkas geyik, karaca, bezoar keçi, leoparlar. Birçok araştırmacı, kuşların dünyayı etkilemiştir. Ular, chukar, sarı gagalı dağ kargası ve Eagles yaylaları yaşamak için daha iyi bir yer inanıyoruz.

Ekoloji ve Korunması

Bölgenin gururu - rezervleri ve doğal parklar. Her yıl daha fazla bölge devlet koruması altındadır. Arazinin zenginliği korunmuş ve bakım gerekir. Mevcut hükümet ana görevi - flora ve fauna benzersizliğini koruyun.

Ama bugün ciddi çevre sorunları dağlık Dağıstan vardır. En büyük - kirli içme suyu kaynakları. insan kaynaklı zarar vermektedir. Bir kez temiz nehirler üzüntü atık boğulmak. mineral ve ormansızlaşma çalınmasına az zarar getirme. Hava tesis ve fabrikalar kirletici. fakir atık bertaraf sistemi yoktur.

Bu büyük yerler için en büyük tehlike - doğaya yerel halkın ihmal. Tüm Dağıstan dağlık alanda yer aldığını unutmayın. Gelişigüzel ormansızlaşma yamaçlar yok edilir gerçeğine yol açar. erozyon süreci her yıl güçlendirilmiştir. Bu nedenle, ülkenin çok yakında tamamen görünümünü değiştirebilir veya tamamen kaybolur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.