SeyahatEgzotik yerler

Heyerdahl Tour: kitaplar, seyahat ve biyografi. Tur Heyerdahl kimdir?

Bugün XX yüzyılın en ünlü insanlarından biri olan Thur Heyerdahl'ı tanımak için öneriyoruz. Bu Norveçli antropolog, egzotik yerlere yaptığı gezi ve seyahatlerine ve bilimsel araştırmalarına ayrılmış sayısız kitaptan dolayı dünyaca ünlüdür. Ve vatandaşlarımızın çoğu Tour Heyerdahl'ın kim olduğu sorusunun cevabını biliyorsa, o zaman kimliği kişisel hayatının ve mesleki faaliyetlerinin ayrıntılarının farkındadır. Bu nedenle, bu büyük adam yakınıyla tanışacağız.

Heyerdahl Turu: fotoğraf, çocukluk

Gelecek dünyaca ünlü bilim adamı ve gezgin 6 Ekim 1914'te Larvik adlı küçük bir Norveç kasabasında dünyaya geldi. Heyerdahl ailesinde oğulları Tur olarak anmak ilginçti. Bununla birlikte, ailenin başı - bira fabrikasının sahibi ve annesi için - antropolojik müzede çalışan evliliklerine rağmen, evlilikleri sıralamada üçüncü sırada ve zaten yedi çocuğu yetiştirmişlerdi, en küçük oğlu da aile adı Tur adı verilmesine karar verildi. Baba, orta yaşlı bir insandı (oğlunun doğumunun 50 yaşındaydı), yeterli parası vardı ve Avrupa'da büyük bir zevkle dolaştı. Yolculuklarında kesinlikle çocuğu aldı. Anne ayrıca Tours'u severdi ve onu sadece okşamak ve ilhamla değil, aynı zamanda eğitime kattı. Çocuğun çok erken saatlerde zoolojiyle ilgilendiğinden dolayı onun sayesinde oldu. Anne ve babadan gelen bu heyecan ve cesaret Heyerdahl Tour'un evde küçük bir hayvanat bahçesi müzesi yarattığı gerçeğine yol açtı, en muhteşem sergisi bitki dikenleri kereviziydi. Uzak ülkelerden getirilen çok ilginç şeyler vardı. Misafirlerin Heyerdahl ailesine yalnızca bir fincan çaya değil, kısa bir gezi için geldiği de şaşırtıcı değil.

gençlik

Heyerdahl Tur, 1933'te okuldan ayrıldıktan sonra, Zooloji Fakültesi Oslo Üniversitesi'ne kaydoldu; akrabalarının hiçbirinin şaşırmadığını söyledi. Üniversitede eğitim görürken, sevdiği hayvanatolojisine zaman ayırdı, ancak giderek eski kültürler ve medeniyetlerden hoşlandı. Bu dönemde, çağdaş insanın yüzyıllarca süren eski gelenek ve emirleri tamamen unuttuğu ve sonunda bir dizi kardeş savaşı başlattığı sonucuna vardı. Bu arada Tur, hayatının son anlarına kadar bu konuda kendine güvenini korudu.

Dolaşmak için bir özlem

Yedi yarıyıl sonunda Heyerdahlu üniversitede sıkılıyor. Sonuçta, o zamanlar zaten bazıları ebeveynlerinden aldığı gerçekten bir ansiklopedik bilgi vardı ve bunun bir kısmı çeşitli konularda kendi bağımsız çalışmasıyla kavranmıştı. Kendi araştırmalarını yapmak ve uzak egzotik adalara yolculuk yapmak istiyor. Ayrıca, Berlin gezisinde tanıştığı arkadaşları ve müşterileri Yalmar Broch ve Kristin Bonnevi, bu yerlerde yaşayan faunanın bugün orada olabildiğini öğrenmek için Polinezya Adaları seferi düzenlemeye yardımcı olmaya hazırdı. Bu gezinin genç bilim adamları için sadece heyecan verici bir macera değil, aynı zamanda bir düğün gezisi olması ilginçtir . Sonuçta, yelken yapmadan önce Heyerdal Tour, Ekonomi Fakültesi - güzel Liv Kusheron-Thorpe öğrencisi ile evlendi. Liv de kocası kadar maceracıydı. Aynı zamanda, Tours'a yaptığı seferde eşlik etmedi, aynı zamanda ona sadık bir asistandı çünkü daha önce hayvanat bahçesi ve Polinezyuma adanmış bir sürü kitap okudu.

Fatou-Khiva'ya Yolculuk

Sonuç olarak, 1937 yılında Heyerdahl Turu ve karısı Liv, Polinezya'nın Fatu-Khiva adasının kıyılarına çıktı. Burada vahşi hayatta kalmayı öğrendi, yerel halkla bir araya geldi ve bilimsel araştırmalar yaptı. Bununla birlikte, bir yıl sonra çift çiftliklerini durdurmak zorunda kaldı. Aslında Tur oldukça tehlikeli bir hastalık yakaladı ve Liv hamile kaldı. Bu nedenle, 1938'de genç araştırmacılar Norveç'e döndüler. Böylece efsanevi Heyerdahl'ın ilk yolculuğu sona erdi. 1938'de çıkardığı "Cennet Araştırmasında" adlı kitabında bu sefer hakkında bilgi verdi. Tur, 1974'te "Fatu-Khiva" adlı bu çalışmanın genişletilmiş bir sürümünü yayımladı.

Kanada'ya Seyahat

Fatu-Khiva'dan döndükten birkaç ay sonra Liv aile geleneğine göre Tur adı altındaki bir oğul doğurdu. Bir yıl sonra ikinci oğlu Björn doğdu. Ailenin başı bilimsel faaliyetine devam etti, ancak yavaş yavaş insanlar hayvanları değil, onu işgal etmeye başladı. Böylece, Polinezyalı için ayrılan bilim adamı-zoolog, vatanına bir antropolog olarak geri döndü. Yeni amacı, eski İnkaların Amerika'dan Polinezyaya nasıl ulaşabileceği sorusuna cevap aramaktı. Ya da belki de tam tersi oldu mu? Heyerdahl, Kanada'ya, Kızılderililerin yaşadığı yerlere gitmeye karar verir. Navigatörler hakkındaki eski efsanelerin burada korunabileceğini umuyordu. Bununla birlikte, Turun Kanada'nın her yerinde seyahat ettiği gerçeğine rağmen, gerekli bilgileri bulamadı.

II. Dünya Savaşı

Kanada'daki Heyerdahl seferi sırasında 2. Dünya Savaşı başladı. Gerçek vatansever olmak Tur, anavatanını düşmanından korumak istiyordu. Bunu yapmak için Amerika'ya taşındı ve ordu hizmetine girdi. Savaş sırasında Heyerdahl ailesi Birleşik Devletlerde ilk önce yaşıyor ve sonra Birleşik Krallık'a taşındı.

Heyerdahl gezileri: "Kon-Tiki" seferi

1946'da bilim adamı yeni bir düşünceye merak ediyor: Antik çağlarda Amerikan Kızılderililerinin sallar üzerinde Pasifik Okyanusundaki adalara yüzebileceklerine inanıyor. Tarihçilerden gelen olumsuz tepkilere rağmen, Tur "Kon-Tiki" adlı bir sefer düzenliyor ve doğruluğunu kanıtlıyor. Sonuçta, ekibi ve ekibi Peru'dan Taumotu takımadalarının adalarına bir sal atabildiler. İlginçtir ki, pek çok bilim adamı, belgeselin keşif sırasında filme çekilene kadar, bu yolculuğun gerçeğine inanmayı genellikle reddetti. Heyerdahl evine döndükten sonra, zengin bir Amerikalıyla evli olan eşi Liv'den ayrıldı. Birkaç ay sonra, Ivonne Dedekam-Simonsen ile evlilik, daha sonra ona üç kızı verdi.

Paskalya Adası Seyahat

Heyerdahl uzun süre tek bir yerde oturamazdı. 1955'te Paskalya Adası'na arkeolojik bir keşif gezisi düzenledi. Norveç'ten profesyonel arkeologlar da dahil edildi. Gezi sırasında Tour ve meslektaşları, önemli arkeolojik alanları keşfederek birkaç ay boyunca adaya geçti. Çalışmalarındaki en önemli dikkat meşhur moai heykellerini oyma, hareket ettirme ve yükleme deneylerine verildi. Buna ek olarak, araştırmacılar Poike ve Orongo'nun yüksekliklerini araştırıyorlardı. Çalışmalarının sonuçlarına göre, sefer üyeleri, bugüne kadar devam eden Paskalya Adası'nı başlatan bir dizi bilimsel makale yayınladılar. Kitapları her zaman büyük beğeni toplayan Tur Heyerdahl, "Aku-Aku" adlı bir çok satan kitap yazdı.

"Ra" ve "Ra II"

60'ların sonlarında, Tour Heyerdahl, papirüsden yapılmış bir tekne üzerinde deniz yolu fikriyle götürüldü. 1969'da, huzursuz gezici, Atlantik Okyanusu boyunca seyretmek üzere "Ra" olarak adlandırılan eski Mısır çizimlerine göre tasarlanan bir teknede bir yolculuk yapmıştır. Bununla birlikte, teknenin Etiyopyalı sazlardan yapılmış olması nedeniyle hızla ıslanmıştı, bunun sonucunda sefer üyeleri geri dönmek zorunda kaldılar.

Ertesi yıl, suya Ra II adı verilen ikinci bir tekne fırlatıldı. Daha önceki hataları dikkate alarak sonuçlandırıldı. Heyerdahl turu bir kez daha başardı, Fas'tan Barbados'a ulaştı. Böylece, dünya bilim camiasına, eski seyirci, Canary Current'i kullanarak yelkenle okyanustan yüzebilirdi. Expedition "Ra II", ünlü Sovyet gezgin Yuri Senkevich'in de aralarında yer aldığı farklı ülkelerin temsilcilerini içeriyordu.

"Dicle"

Bilinen diğer bir tekne Tur Heyerdahl "Dicle" dir. Araştırmacı bu tekneyi 1977'de bir kamıştan yapmıştı. Keşif yolunun Irak'tan Pakistan kıyılarına, ardından Kızıldeniz'e kadar uzanıyordu. Bu deniz yolculuğu sayesinde Tour Heyerdahl , Mezopotamya ile Hint medeniyeti arasındaki ticaret ve göç temaslarının var olma ihtimalini kanıtladı. Keşif seferi tamamlandıktan sonra, tekneyi düşmanlıklara karşı protesto amacıyla yaktı.

Kayıtsız araştırmacı

Tur Heyerdahl her zaman macera istedi. 80 yaşındayken kendini değiştirmedi. Böylece, 1997 yılında yurttaşımız ve "Ra II" seferi katılımcısı - Yuri Senkevich - eski bir arkadaşıyla görüşmeye gitti. "The Travellers Club" programının bir parçası olarak, Tour Heyerdahl'ın yaşadığı izleyici kitlesini gösterdi. Hikayenin kahramanı, aralarında Paskalya Adası'na yapılan bir başka gezi de dahil olmak üzere sayısız planını anlattı.

Son yıllar

Biyografisi çok çeşitli olaylarla zengin olan Tur Heyerdahl, çok yaşlı bir yaşta bile aktif ve hayat dolu bir tutum sergiledi. Bu onun kişisel yaşamı için de geçerlidir. Böylece, 1996'da 82 yaşındayken ünlü bir bilim adamı ve araştırmacı ikinci eşinden boşandıktan sonra Fransız aktris Jacqueline Beer ile evlendi. Karısıyla birlikte Tenerife'ye taşındı; burada üç yüzyıl öncesinden önce inşa edilmiş dev bir konak satın aldı. Burada bahçede bulunmaktan mutluluk duyuyordu ve kendisine iyi bir biyolog olduğu ortaya çıktı.

Büyük Tur Heyerdahl, 2002'de 87 yaşında beyin tümöründen öldü. Hayatının son anlarında üçüncü eşi ve beş çocuğu vardı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.