Haber ve ToplumDoğa

Güneş sistemindeki en küçük gezegen. Soğuk ve sıcak değildir ...

Popüler bir yanlış anlaşılma - En küçük gezegen Merkür kabul çok sıcaktır , güneş ışınları gezegenin yakın. soğuk ve uzak Pluto - Aslında, en küçük gezegen olarak. Bazıları hiç ona bir gezegen statüsünü inkar, ama soru Plüton'un statüsü ispat edilmemiştir, tartışma götürür ve neplanetny durumu - daha fazla "bir gazetecilik aslında." İkinci artan gezegen boyutu - gerçekten Merkür. Plüton yeraltı dünyasının Roma tanrısı almıştır ve bu isim oldukça mantıklı olarak kabul edilmelidir edildi. Plüton Dünya'dan çok daha az güneş ışığı alır.

Dünya gizemler

sadece son birkaç on adam kullanılabilen güçlü teleskoplar, gezegen Plüton resmen 1930 yılında açtı. 1915 yılında, resmen dış Güneş Sistemi'nin dokuzuncu gezegeni olduğu açıklandı. De biz bu küçük gök cismi düşündüm? Vücut kitle karşılaştırılabilir , Ay'ın kütlesi kaçınılmaz komşularına bir yerçekimsel etkisi vardır. Gözlemciler Uranüs ve Neptün hafifçe hesaplanan yörüngesinden sapma olduğunu kaydetti ve bu gözlenen gezegenin en gizemli varlığını varsaymak yaptı.

buz altında

Plüton - inhospitable gezegen. Onun atmosferi metan gazının oluştuğu varsayılır ve metan buz yüzeyini kaplı. soğuk (- sıfır santigrat altında en az 200 derece, normal sıcaklık) hüküm sürmektedir. Bu arada, teorik olarak, o (kendi yörüngeleri üst üste) Neptün maruz kalabileceği, ancak böyle bir olayın olasılığı uzak gezegenlerin çok küçük, çok büyük yörünge.

İki tek

Bununla birlikte, (ayrı bir gezegen olarak) Pluton'nun konumu belirsizdir. Güneş sistemindeki en küçük gezegen boyutu uydusu için çok büyük bir gerçektir. Ve kendi ekseni etrafında dönme hızı plütonyum etrafında Charon dönme hızından ile çakışmaktadır. İddiaya gezegenin bir noktada üzerinde durdu. Plüton yaşamdı nedenle, sadece tek yarımkürede sakinleri Charon denen uyduyu görecekti. Çifte gezegen bile birkaç yüzden büyük kırmızı ayı varsaymak mantıklıdır. Bilim adamları Charon kayalardan oluşur inanıyoruz. Ama kimse gerçekten sürece yüzeyinden malzeme örneklenmiş olmayacak şekilde mümkün olmayacaktır söylemek.

Nerede gezegen?

Plüton keşfedildi kez güneş sisteminin en küçük gezegeni yaptığım yerde, bilim adamları, varsaydım. Ve Neptün gezegeni-bebek eski uyduyu dikkat edilmesi gereken en mantıklı ortaya çıktı. Plüton kendisi yoldaşı ve buz her üyesi olarak, metal türlerinin bir parçası değilmiş. yörüngesinden Sırları henüz gökbilimciler (ve bazı buzlu sırlarını ifşa edilmemiştir Neptün uydularından), ancak belirli bir benzerlik izlenebilir. Ama neden böyle oldu? Belki Plüton yörüngeyi uçuyor çok büyük asteroid veya kuyruklu yıldız çaldı. Ancak, Charon ardından gelen? Bazıları Plüton'un son kısmında olduğuna inanıyoruz. gezegen ve uydu bileşimi çok farklıdır çünkü Ama bu, mümkün değildir.

O bu şekilde belli söylemek zordur bir gök cismi, şimdiye kadar bizden uzak olduğunu. Güneş sistemindeki en küçük gezegen sırlarını tutar. Ve bu temel nedeni yeryüzünde ayıran büyük mesafe, uzun süre saklanacaktır.

2006 yılında, raporlar bulunduğunu Plüton - gezegen parçası olarak değil, asteroid kuşağından. Ama kitap ve Pluto çalışmalarında - Güneş sisteminin dokuzuncu gezegen. Bu nedenle, en küçük gezegen olarak hepsi aynı durumu, Plüton ziyade Merkür'den daha olmalıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.