FormasyonOkullar ve üniversiteler

En yakın Güneşe gezegen: Tanım ve özellikler

Pratik olarak güneş gezegenlerin yanında ve onların uyduları kuyruklu yıldızlar, asteroitler ve diğer parçacıklar arasında, gök cisimlerinin sayıda, etrafında döner bir sır değil. Modern bilim adamları probların kullanımı ile elde edilen numunelerin çalışmalarını yürütmek için bile teleskoplar ve diğer cihazlar aracılığıyla onları izlemek sadece mümkün ama idi. Bütün bunlar artık güvenle Güneş, gezegenler, aylar ve diğer gök cisimlerine yakınlığı hakkında birçok soru cevap verebilir.

güneş sistemi gezegenlerinin genel tanımı

Toplamda, güneş sistemimizin bir parçası olarak dokuz gezegen vardır. Bunların her biri kendi astronomik ve yapısal özelliklere sahiptir. Benzer şekilde, Dünya, hepsi kendi ekseni etrafında, aynı zamanda ortak göksel vücudunun etrafında sadece döner. Güneş'e en yakın gezegen - Merkür, Venüs, Dünya ve Mars. Onlar da "karasal gezegenler" denir. Bunların ortak özellikleri boyutu nispeten küçük olduğu, yapısında katı elemanlar arasında görülme sıklığı, halkaların olmaması, aynı zamanda bir uydu az sayıda. Bunlardan sonra Jüpiter kendisi ve Satürn, Uranüs ve Neptün dahil Jüpiter gezegenleri, gel. Bunlar oldukça yoğun bir atmosfer yanı sıra, çekirdeği çevreleyen hafif yapı ile karakterize edilir. bunların her biri yaklaşık ezilmiş maddelerden oluşan bir halka vardır ve çok sayıda uydu döndürün. Pluto gelince, o karanlıkta her zaman ve bazı bilim adamları bir gezegen düşünmüyoruz.

Merkür

Hemen hemen her okul çocuğu güneşe ne yakın gezegen biliyor. Bu Merkür. sisteminin tüm temsilcilerinin büyüklüğü yılında sekizinci sırada yer alıyor. İlginç bir gerçektir ki Satürn uyduları ve Jüpiter (sırasıyla Ganymede ve Titan) boyutu daha büyüktür. Merkür'ün çapı 4880 kilometredir ve bunun yörünge güneşten neredeyse 58 milyon kilometre eşit bir mesafede yer almaktadır. Bu gezegenin geçmişinde nedenle şimdi bilgi yüzeyinin sadece yüzde 45 olduğunu, yalnızca bir gemiyi (1974-1975 yılında "Mariner-10") uçtu. Araştırma bilim adamlarına göre, sıcaklık dalgalanmaları burada 90 K. 700 aralığında olan

Güneş'e en yakın gezegen Ay'a biraz benzer. Aslında bu bir yoksun olduğunu tektonik plaka, ancak yüzeyde kraterler ve büyük yarıkları çok sayıda vardır. Böyle bir yoğunluğa gibi bir parametre, sistem içinde Cıva Dünya sonra ikinci sırada yer almaktadır. Zayıf Planet'de manyetik alan. Earth karşılaştırması Onun kapasitesi yüz kat daha küçüktür. Merkür hiçbir uyduları vardır ve hatta çıplak gözle görülebilir.

Venüs

güneşten uzaklığına bakılırsa ikinci gezegen Venüs. durumda, örneğin büyüklük olarak bir kriter temeli, altıncı pozisyonda olduğu. Onun çapı en fazla 12 bin kilometre olduğunu ve yörünge güneşten 108 milyon kilometre. İlk uzay aracı, Venüs uçtu "Mariner-2" 1962'de başladı.

Dünya ile karşılaştırıldığında, Venüs çok yavaş döner. Nedeniyle yörünge ve dönme dönemlerinin zamanlaması, her zaman bize gezegenin sadece bir tarafını çevirdi. Genellikle nedeniyle büyük bir benzerlik için Venüs "Dünya'nın kardeş gezegen" denir. % 80 - Ve gerçek çapı 95 gezegenimizin% ve ağırlık arasındadır vardır. Oldukça benzer yoğunluk ve kimyasal kompozisyon bulunmaktadır. Aynı zamanda birçok başka ortamlarda radikal farklılıklar olduğunu belirtmek gerekir. Venüs sonunda kaynadı büyük miktarda su vardı bir zamanlar, şimdi tamamen kuru olduğuna inanmak için her türlü sebep vardır. Planet (nedeniyle yavaş rotasyona) hiçbir manyetik alanı vardır ve uydular. Bizim gökyüzü parlak "yıldız" dır içinde, çünkü bu çıplak gözle görülebilir.

yeryüzü

Güneşten üst üste üçüncü Dünya olacak. Onun çapı 12 756,3 km, yörünge göksel vücuttan 149600000 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Güneş, gezegenlere diğer yakın gibi, yaklaşık 5,5 milyar yıl geriye uzanan bir geçmişe sahiptir. Dünya sisteminde en yoğun gök cismidir. Su, kapladığı alanın% 71 kapsar. İlginç bir özellik sadece burada yüzeyde sıvı halde var olmasıdır. Bilim adamları, bu durum, gezegen sıcaklığı stabilitesine büyük ölçüde olduğunu göstermektedir. Sadece doğal Dünya'nın uydu Ay olduğunu. buna ek olarak, yörünge birçok yapay organları sonucuna varıldı.

Mars

Güneş ayırma ve büyük yedinci pozisyonda derecesi dördüncü yerine Mars. Onun yörünge cisimden yaklaşık 228 milyon km'lik bir mesafede olduğunu ve çapı 6794 km'ye eşittir. Ona uçtu ilk gemi, 1965 yılında "Mariner 4" oldu. Güneş'e en yakın gezegen geri kalanı gibi, Mars oldukça özgün ve ilginç arazi sahiptir. İşte kraterler, sırtlar, tepeler ve uçakların çok sayıda bulunmaktadır. Ortalama Mars sıcaklık eksi 55 derece ile ilgilidir. hatta çıplak gözle mümkündür bakın. Uydular için, o zaman bu gezegen ikisi şunlardır: Deimos ve Phobos, yüzeye yakın döner.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.