Haber ve ToplumDoğa

Balık Dory: Form, davranışlar ve yaşam alanları bir açıklama

Dülgerbalığı - iş kartıdır alışılmadık bir vücut şekli, bir balık. sayısız düşmanlardan gizleyebilirsiniz inanılmaz maskeleme sistemine sahiptir çünkü bilim adamları için, ilginçtir. Güzel bir kupa, açgözlü ve gizemli - Balıkçılar gelince, onlar için Dory balık.

Eski bir efsane

Batıda, Dory olarak bilinen "Aziz Peter balık." Bu vücudunda İlahi işaretlerin ortaya çıkmasını açıklar eski bir efsaneye kaynaklanmaktadır. Böylece, efsaneler havari kıyılarında balık sevilen söylemek , Celile Denizi dipsiz suya ağları atma. Bir kez o kadar küçük ve savunmasız Dülger Peter ona acıdı ve denize geri salınan olduğunu, yakalandı.

Minnettar balık onun cömertliği, ağzına bir altın sikke ile havari sayesinde döndü. Ayrıca, bu efsaneye göre, iki tarafta iki karanlık noktalar güneş balığı - Aziz Peter bir parmak izi. Onlar bu balıkların antik atası bir nimet onların tüm ırk düştü ne büyük Havari, merhametine sığın gerçeğinden bir sembolü olarak hizmet vermektedir.

Formdaki genel bilgiler

Kim ne kadar gerçeği bu hikayeleri yatıyor bilir? Sonuçta, onların geçerlilik gerçek kanıt, sadece hayatta kalamadı. bir düzineden fazla araştırmacılar kendi öğrenme yapan Ancak, bu türün, modern temsilcilerini, bilim adamları, çok biliyorum.

en gerçeği ile başlayalım balık Dory - aile solnechnikovyh bir temsilcisi. Onların en yakın akrabaları levreksiler vardır. Aynı zamanda onların doğal yaşam gerçekten etkileyici: bu balıklar Hint Okyanusu kıyı şeridinde ve Çin ve Japonya kıyılarında, Güney Afrika sahillerine, doğu Atlantik bulunur.

görünüm

Dory fish nedeniyle sualtı dünyasının severler arasında hakiki ilgi ne olduğu çok sıradışı bir görünüme sahiptir. Onun oval gövdesi, güçlü yanlardan sıkıştırılmış. Belki de bir pisi balığı gibi göstermeye iyi olurdu, ama dikey olarak sıkıştırılmış. Böyle bir şekil o saldırıda koz gibi olur bir yüksek hız geliştirmek için balık sağlar ve uçuş sırasında.

kafasına kuyruk tabanından ve yukarı doğru uzanan bir kancalı sırtın bir başka önemli özelliği. Gerçekte, bu iki sırt yüzgeçleri vardır, ama bazı türlerde tamamen içine iç içedir. Ayrıca değer Dory korkuttu - ve onun tarak hemen ekranda keskin iğne bir dizi koymak, ucunda duruyor. dikenler böyle bir yelek gören birçok yırtıcı bir daha uzlaşmacı av geçiş, ona saldırmak cesaret edemezler.

Boyutlar Dory büyük ölçüde yaşam bağlıdır. Diğerleri pek 15 cm eşiğini büyümek Böylece, balık bazı alt türler, uzunluğu 60-70 cm ulaşabilir.

davranış Özellikleri

Dory fish - gerçek münzevi. O derin denizin diğer sakinleri arasında arkadaş olmak için daha çok sürüler halinde toplamak ve sevmez. O mercan resiflerinin veya büyük havzanın karanlık çatlaklarını sevdim. Bazen öyle olsa bile, tamamen müdahaleci komşulardan kendini korumak amacıyla, 200 metre derinlikte yerleşir.

Bir bukalemun - Ayrıca Dory bu balığı unutulmamalıdır. Sayede çevreyi gizleyerek, derilerinin rengini değiştirmek yapabiliyor. Bu mekanizma savunma ve saldırı yararlıdır. Doğru olan şu ki, derisinin tüm mevcut renk görüntüleme kapasitesine değil, elinden tüm - Geçerli su rengine uyum.

diyet gülistanlık

Bu balıklar - Gerçek avcılar. tünemiş olarak, onlar kendi boyutundan daha küçük bir şey yemek. Böylece toplama maddesi ya da istemeden suya düştü solucanlar küçülmez. Ayrıca derste küçük kabuklular, kalamar ve denizanası gidebilir.

Dikkat çekici olan güneş balığı bir elektrik süpürgesi gibi ağzını kullanabilirsiniz olmasıdır. Podplyvaya küçük balıkları paketi, bu nedenle ters akışı oluşturarak, suda emmeye başlar. Tabii ki, küçük ve zayıf balık gücünü karşı koyamıyor ve böylece ağızda ay balığı düz yüzün.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.