FormasyonÖykü

General Dorokhov - 1812 Yurtsever Savaşının kahramanı

Tarihte gerileyen 1812 Yurtsever Savaşı'nın çağa bugün, ünlü Hermitage Salonu'nun duvarlarına yerleştirilmiş, kahramanlarının portrelerini izlemektedir. Bunların arasında, sınırsız cesareti ve kahramanlığı Rusya'nın şerefle bu testten çıkması sayesinde, teğmene general Ivan Semyonovich Dorokhov da torunlarının anısına kaldı.

Rus-Türk Savaşı'ndan tecrübeli oğlu

Geçmişin belgelerinden, 14 Nisan 1762'de, emekliye ayrılan ikinci bir Binbaşı, Semily Dorokhov'un yarası üzerine emekli olan ve Tula'da yaşayan bir oğlu olduğu bilinmektedir. Kutsal vaftiz oğlana Ivan deniyordu. Burada, belki de ve gelecekteki bir kahramanın doğuşu ve kavgada şöhreti kazanmış korkusuz bir hussar hakkında güvenilir şekilde bilinen her şey.

Soylu kökenine uygun bir ev eğitimi gördükten sonra, Ivan 1783 yılında Petersburg Topçu ve Mühendisi Kademeli Kolordusuna girdi. Oldukça ayrıcalıklı bir kurumdu. O dönemde Dorokhov'un sınıf arkadaşlarının hala oldukça genç olduğunu söylemek yeterli, AA Arakcheev ve S. V. Nepeyetsin, gelecekte devlet görevini üstlenecek kişiler.

Yangın ilk vaftiz

Ekim 1787'de, teğmen rütbesindeki çalışmaların ve üretimin sona ermesiyle uygun hussar incelikle kutlamak için zaman bulamasa da, genç subay ateşin vaftizine girdi. Askeri gösterimi, o yıl başlayan ve dört yıl süren Türkiye ile bir savaşın başlangıcında gerçekleşti. Birinin korktuğu umutsuz bir gömlek - bir korkak gibi göstermek için, Ağustos 1789'da gelecekteki general Dorokhov Focsani yakınlarındaki savaşta üstünlük kurmayı başarmıştı ve bir ay sonra Rymnik'in ünlü savaşında AV Suvorov'un emri vardı.

Kariyerine mükemmel bir başlama yaşandı - Başkomutanlık raporunda "en yüksek adı gönderen Dorokhov'un" hizmet ve cesaret çığlığı "nedeniyle kaptanlara kaldırıldığı ve Fanagoria Grenadier Alayı'nda belirlendiği kaydedildi. Nispeten geç askeri yola giren bir adam için (Ivan, gardiyan birliğine girerken yirmiiki yaşındaydı) böyle bir başlangıç, tüm beklentileri aştı.

Isyancı Polonya'da

Ayaklanma sırasında, 1794'ün başlarında Polonya'yı yıkan isteyen kaderin isteği üzerine Dorokhov Varşova'da bulundu ve bastırılmasında bir katılımcı haline geldi. Ardından o günlerin olayları, tarihçiler ve yayıncılar tarafından çeşitli ahlaki ve yasal değerlendirmeler yapıldı, askeri adam görevini yerine getirmek zorunda kaldı ve Ivan Semyonovich her zamanki parlaklığı ile bunu yaptı.

Efsaneler onun korkusuzluğuyla ilgiliydi. Dorokhov, çok sayıda isyancı saldırısını yansıtan bir şirkete giderken ve elindeki tek silahın hesaplamasını kaybetmenin bir silahçı, yükleyici ve bir kumandanın görevlerini yerine getirmekten nasıl kurtulduğundan bahsettiler. İki kez yaralandı, ancak yine de bir buçuk gün boyunca görevde kaldı. Ancak, geri çekilme emri alındığında, o ve yaşayan askerler sağlam düşman bariyerinden geçerek kendi yoluna çıktılar.

Zoraki istifa

Yaraları pek sıklaştırmadı, yine savaşa girdi ve Varşova'nın banliyölerinden birine bindiğinde ilk düşman pilinin yerini aldı. Bu şan için Kaptan Dorokhov, bir zamanlar babası, o da olduğu gibi, çok korkunç bir savaşçı olarak, önemli saniyeler arasında yer aldı.

Ayrıca Ivan Semenovich farklı bölümlerde hizmet vermeye devam etti ve 1797'de Albay rütbesinin verildiği Hayat Muhafızları Hussar Alayı'nda tespit edildi ancak o sırada tahtın üstünde yükselen imparator Paul I. tarafından beklenmedik bir şekilde kovuldu ve monarch'un isteğinden yoksun bırakıldı. Hayatının anlamını oluşturan askeri hizmet, ancak son zamanlarda onun rütbesini almış, yerine, kendisine karşılık gelen üniversite danışmanının rütbesine göre sıralamaya tabidir.

Eyer sırtında

Tula mülküne ve her şeye rağmen Allah'ın iradesine dayanan emekliye ayrılan kavga hussar, kader değişiklikleri bekledi ve takip etmekten çekinmedi. Bildiğiniz gibi Pavlus'un krallığı kısa sürdü ve 1801 Mart'ında serbest bırakılmış tahta oğlu Alexander I tarafından alındı. Bu, Dorokhov'a ordu hayatının kalbine dönme fırsatı verdi. Aynı yılın Ağustos ayında zaten Izyum Hussar Alayının genel ve atanmış komutanı olarak terfi etti.

Bu görkemli alayın bayrağı altında General Dorokhov 1806-1807 yıllarının tüm kampanyasıyla mücadele etti ve neredeyse tüm büyük savaşlara katıldı ve gösterilen kahramanlığa 3. derece Saint George ve Anna Nişanı verildi. Dövüşlerden birinde bacağında ağır yaralandı ve uzun bir tedaviye başladı.

Büyük Savaşın Başlangıcı

24 Haziran 1812 gecesi, Niemen'i geçerek dört yüz bin kişilik Napolyon ordusu Rus topraklarını istila etti. Bu vatansever savaş denilen ülkemiz tarihinde ilk savaşın başlangıcıydı. Avrupa'nın çoğunu fetheden ve nüfusunun büyük bir bölümünü silah altına alan iddialı bir Korsikalı, Rusya'yı muzaffer kampanyasının son aşaması olarak görüyor.

General Dorokhov askeri operasyonların başında, o zamanlarda Grodno ve Vilna arasında konuşlandırılan piyade kolordusunun öncüsünün komutasında bulundu. Düşmanın saldırısına bakılırsa, sınır Neman'dan çekilmek için bir karar alındı, ancak olaylar döngüsünde komutan Dorokhov'un karargahına karşılık gelen emri göndermedi ve şüphesiz askeri standartlara göre bir cezai hata, genel ve alt birimler vardı. Çevrili.

Tüm riske rağmen kendi kararını vermeye karar verdikten sonra, General Dorokhov düşmanın işgal ettiği topraklarda görülmemiş bir baskın düzenledi. Kısa sürede, asgari kayıplarla birlikte, kendisinden emanet edilen parçaları çevreden çekmeyi başarıyor. Ağustos ayında, Borodino'ya doğru yola çıkan Rus birliklerinin muhafızlarına komuta eden İvan Semyonoviç, ciddi bir yara aldı ancak yine de saflarda kaldı.

Borodino Sahası Üzerinde

Kuşkusuz, General Dorokhov'un hayat ve askeri hayatındaki en parlak sayfa 26 Ağustos 1812 - Borodino Savaşı'nın günüdür . Sabah erkenden Barron Korf'un rezerv kolonundaydı ve yaklaşık dokuzda, Bagration tarafından işgal edilen durumları tehdit eden bir durum dört süvari alayının kurtarılması için yola çıktı.

Başarıyla yürütülen karşı saldırının bir sonucu olarak, onun alayları düşmanın üstesinden gelmeyi ve savaşın bu bölümünde Rus birliklerine üstünlük sağlamayı başardı. Aynı akşam, general, savaşı Rayevsky'nin pilinin arkasına girmeye çalışan düşmanı durdurmayı başaran bir süvari birliği oluşturdu. Rusya'nın bu tarihi gününde gösterilen kahramanlık için yazımızda bu makalede portresi olan General Dorokhov'un emri M. I. Kutuzov tarafından getirildi ve İmparator, Korgeneral olarak terfi etti.

Partizanlar - istilacıların fırtınası

Rus askerleri Moskova'dan ayrıldıktan kısa süre sonra, zengin savaş deneyimi olan Zırhlılardan Korgeneral Korgeneral İvan Semenoviç Dorokhov, biyografisinde yeni bir sayfa açtı. O, hussar, dragoon ve üç Kazak alayı içeren en büyük partizan müfrezelerden birine yöneldi.

O sırada Mozhaiskaya yolu, gerilla operasyonlarının ana alanıydı. Orada, düşman kolonlarının önünde aniden görünen korkusuz süvarileri, ezici darbeler uyandı ve Eylül ayı ortasında Albay Mortier'in komutasındaki ekibi yok etti.

Generalin görkeminin öncüsü haline gelen operasyon

Fakat, 1812 Yurtsever Savaşı'nın kahramanı olan en ünlü şan tanrı olan General Dorokhov, düşmanın en önemli iletişim merkezi olan Vereya şehrinin yakalanması sırasında kazandı. Dorokhov ve halkı şehirin üstünde eğilen Protvu Nehri boyunca gece kapağının altından geçerek sessizce düşmanın konumlarına sızdı ve tam sessizlikte nöbetleri kaldırdı.

Savunma şaftı üzerinde tek bir ses olmadan nüfuz ettikten sonra, beklenmedik bir şekilde düşmanlarına saldırdılar, çünkü görüntüleri tamamen sürpriz oldu. Kısa ama kanlı bir savaştan sonra Fransızlar teslim olmaya zorlandı ve şehir birliklerimizin elindeydi. Böyle muhteşem bir operasyon sonucunda, Dorokhov'un sayısız ödülü, altın bir kılıçla dolduruldu, elmaslarla serpildi ve bizzat egemen tarafından verildi.

Askeri Kariyerin Sona Ermesi

Daha sonra Ivan Semyonovich, 1812 Vatansever Savaşı - Piyade Genel Sekreteri Dmitry Sergeevich Dokhturov'un komuta ettiği altıncı piyade kollarında mücadele etti. Dorokhov, 24 Ekim'de kendisiyle birlikte, Napolyon birliklerinin Moskova'dan çekilmesinden kısa bir süre sonra çıkan Maloyaroslavetler savaşına katıldı. Onu yönlendiren süvari saldırılarından birinde general, daha sonra saflarında kalamayacak ciddi bir yara aldı ve istifaya zorlandı.

Biyografisi sonsuz bir kampanya ve savaş listesi olan General Dorokhov, hayatının son yıllarında, bir zamanlar doğduğu ve çocukluğunun geçtiği Tula'daki ailesinin mülkünde geçti. O yıllardaki onurlu deneyimli deneyimli adamın, her zamanki tehlikelerden ve maceralarından koparılan kaderin isteğiyle olduğunu tahmin edebiliriz.

Kahramanca hayatın sonu

25 Nisan 1815'te öldü ve son isteğine göre Vereya şehrinin Nativity Katedrali'ne gömüldü. Yakalanması üç yıl önce ün kazandı. Bu dünyadan ayrıldı yaşlı bir adam değil, deneyimli bir asker için elli üç yıldır sınırdan uzaktadır. Anlaşılan, sadece yapamıyordu ve hayatının anlamını oluşturmayan bir devam eden varlık üzerinde sürüklenmek istemiyordu.

Bugün St. Petersburg Eyaleti Hermitage ziyaretçilerinden 1812 Yurtsever Savaşının kahramanlarının portre çerçevelerine baktığı salondan geçmeleri sağlanıyor. Bunların arasında genel Dorokhov var. Anavatan haklarında kendisine onursal olarak yer alma hakkına sahipti.

Ruslar her zaman ülkemizin kahramanca geçmişi ile ilgili her şeye çok ilgi duydu. Sayısız yayın, sergi yanı sıra televizyon ve radyo programları da ona ayrılmıştır. General Dorokhov'un 1812 Yurtsever Savaşı'nda oynadığı rol de kamuoyuna açıklanıyor. Kahramanın hayatından çok az bilinen gerçekler her zaman herkesin dikkatini çeker. Ve bu oldukça doğaldır, çünkü yalnızca geçmiş nesillerdeki yüksek vatanseverlik örneklerine göre, bugünkü nesillere Anavatanları için bir sevgi aşılayamazsınız. Bugün Vereya şehrinde ünlü komutan için bir anıt var.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.