Haber ve ToplumFelsefe

Dünya felsefesinin Anthology. antik Doğu

4 ciltten oluşan 1969 yılında yayımlanan "Dünya Felsefe Antolojisi",, günümüze kadar eski çağlardan Dünya felsefesinin gelişimini etkilemiş düşünürlerin seçilmiş eserleri.

"Antoloji" Herkesin düşünürlerin başyapıtları özelliğini tanımasına ve engin edebi mirasını anlamak için fırsat verir.

Teşekkür metinlerinin başarılı koleksiyonuna, "Dünya Felsefe Anthology" çeşitli egzersizlerin tam bir resmini verir. okuyucular kısa sürede belirli bir yazar veya yönü hakkında bir fikir edinmek için, böylece bu koleksiyonun kolaylık, yeterince küçük bir hacimde felsefenin klasiklerin en önemli fikirler gerçeğinde yatmaktadır.

"Anthology" ilk cildi eski zamanların anıtlar ve Ortaçağ'a ayrılmıştır. Bize kadim Doğu felsefesinin özelliklerini ele alalım.

Ilkel komünal sistem ilk devlet geldi yerine zaman felsefesi bir anda doğduğu inanılmaktadır.

Biz ilk felsefi gelenekler eski Hindistan'da oluşur söyleyebiliriz. İlk anıtlar ikinci binyıl başından itibaren tarih. Aynı zaman zarfında içinde felsefenin bir gelişme var eski Çin ve Mısır'da. İkincisinin ilgili olarak, daha sonra burada değil bütünsel nitelikte, belli bilginin sadece dağınık yankıları olduğunu.

On eski Hindistan'da felsefesi toplumun kast yapısı etkilendi.

O dofilosofskie bilgi dikkat etmek de önemlidir antik dünyanın mitolojik karakteri vardı. Örneğin, Hindistan'da, bu tür görüşlerin ilk kaynağı Vedalar düşünülebilir. Bu Brahminler'in (rahipler) için tasarlanmış ve eski mitlere büyü, fragmanları dahil metinlerinin koleksiyonları vardır.

Veda'lar dört bölümden oluşmaktadır: Atharva - Yajurveda büyü - gözden çıkarılabilir formül Sama - Rigveda'dan ilahilerin - ilahiler.

bilginin için de geçerlidir arama yansıyan felsefi metinler, - ikinci binyıl sonuna doğru "Upanishadlar" vardır. Burada, Hint felsefesinin temel tarifi - yeniden doğuş, karma ve Öz (dünya ruh) ve Brahman birlik. Dünya Ruh - herkese bir gazel. Upanishads bakıldığında dış kaplamaları gelen Öz sürümüdür insan hayatının ana amacı, belirtilmektedir.

6. yüzyıldan itibaren, bu tür bilginin birincil kaynağı olarak Vedalar üzerine, ortodoks öğretilerine çağdaş bilim adamları tarafından bölünmüş dayanır Klasik felsefe, ve alışılmışın dışında inkar anlayış zamanıdır.

"Dünya Felsefe Anthology" Antik bilginin kaynağı olarak Veda'ları ve Upanishads düşünmektedir. İşte eski felsefesi üzerine modern (çoğunlukla maddi) görünümüdür. Örneğin, çok küçük bir oranda antik filozoflar bilimsel düşünce ile çalışmalarını tespit belirtilmektedir. Böyle bir bağlantı Antik Yunan'da gösterilecek.

Hindistan'da felsefi düşüncenin gelişiminin daha sonraki bir aşamada burada yüksek seviyeye ulaştı ve hatta Eski Yunan başarı aştı etmiştir gelişme olan matematik ile olan bağlantısını, izler.

(Cilt 1) "Dünya Felsefe Anthology" ayrıca çeşitli dönemlere ayrılabilir eski Çin, felsefi gelenekleri düşünmektedir. Her şeyden önce, o protofilosofsky sırasında bu anıtlar "Tarihin Kitabı", "Değişimler Kitabı", "Şarkılar Kitabı" olarak yaratılmıştır. Eski Çin filozoflar sonradan bu kaynaklardan ilham aldılar.

idam Fikir Çin felsefesini belirleyen İkinci dönem, doğa felsefesi denir - Yin ve (dişi ve eril, yaşam gücünün döngüsünde onların birlik) yang doktrini.

Üçüncü dönem - "Çin felsefesinin Altın Çağ" Taoizm, Konfüçyanizm ve diğer moizm dahil okullar, çoğunluğu oluşumudur.

Dördüncü dönem ağır bir kriz damgasını vurdu. Şu anda, Çin'in manevi yaşam hükümetin kontrolü zarar gördü. Birçok kaynakları, infaz filozoflar yıkıldı.

Ve son olarak, beşinci süresi en önemli öğretilerin bir sentez ve neo-Konfüçyüsçülüğün ortaya çıkması ile karakterize edilir.

"Anthology" nin birinci cildinde ait anıtlar sunar antik Yunan felsefesi ve ortaçağ.

Burada sunulan çalışmalar gerçekten ölümsüz ve herhangi çağda talep olacağından "Anthology dünyasının felsefesi" 1969 yılında yayınlandı olmasına rağmen, bugüne kadarki alaka kaybeder ve etmez.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.