Sanayi

Frezeleme modu kesme. değirmen türleri, kesme hızının hesaplanması

bitirme malzemelerinin bir yolu frezer. Metal ve metalik olmayan parçayla tedavisi için kullanılır. çalışma süreci ile kontrol edilir kesme koşulları.

işlemin esası

Freze dişli tekerlek üzerinde kesici diş belirli bir profil (yuva, oluklar) yüzeyini oluşturan, derin kaba ve sona ermesiyle gerçekleştirilir, ayarlamalar vytachivaniya sanat tasarımları ve yazı şekil.

aracı Çalışma - freze - Ana dönme hareketini gerçekleştirir. Bağlı onun ders iş parçası göre besleme aktarılabilir olması. Bu süreç aralıklı olduğunu. Her diş ayrı olduğu gerçeğini - torna ve delme gelen ayıran en önemli özelliği. Bu bağlamda, onun için bir şok ile karakterize edilir. durum ve modlarının seçimi rasyonel değerlendirilmesi açısından olası etkilerini azaltın.

freze makineleri temel kavramlar

freze ekipmanları çekirdek türlerini belirlemek, nasıl dingil düzeni bağlı ve yürütülen faaliyetlerin ve yönetim yöntemleri üzerine türlerinden, içindeki kesici montaj:

 • yatay;
 • dikey;
 • evrensel;
 • CNC freze makineleri.

Dikey freze makinesinin temel birimleri:

 1. milin dönüşünü düzenleyen iletim ev çerçevesi, dikey olarak monte edilmiş olan ve kesici üzerine monte edilmiş.
 2. sabitlemek ve iş parçasının ve besleme hareketini düzenleyen besleme kutusuna hareket ettirilmesi için enine Polozkov bir konsol içeren tablo.

Yatay freze tezgahı yatay tutulur. Evrensel bir kaç çeşidi vardır.

çalışma masanın kullanılabilirliği ile karakterize ve böylece gerçekleştirilen olası işin yelpazesini genişletmek bir evrensel yatay ekipman vardır. Buna ek olarak, Shirokouniversalny yapısında mil hem orada bulunan ve frezeleme her türlü izin verir.

CNC freze makineleri yazılım ve bilgisayar kontrolü ile ayırt edilir. Onlar 3D-formatında dahil boşlukları sanatsal tedavisi için tasarlanmıştır.

üreticilerin sınıflandırılması

Mills - kesme için bir cihaz. bunlar yüksekliği ölçülür hangi temel fiziksel özellikleri, çap, boy ve oluk zatylovaniya, çevresel bir basamak. Bunların büyük bir çeşitlilik var, çeşitli kriterlere göre dağıtılır:

 • (Ahşap, plastik, çelik, demir dışı metaller, vs.) işlenir yüzeylerin tipi;
 • Hareketin dönüş yönünde - ve pravorezhuschih Sol'una;
 • tasarım özellikleri ile ilgili olarak - katlanabilir, sert lehimli, bir katı madde (ekleme ağza sahip) ile yapılmışlardır;
 • şekil: konik, silindirik disk;
 • kesme kısmı için çalışma şartlarına ve gereksinimlerine bağlı olarak, farklı malzemelerden imal edilebilir. Bu yöntemler şunlardır: karbon aracı ve yüksek hızlı çelik karbür (yüksek tungsten içeriği ile Alaşım) (dayanıklı - kaba, aşınma - Baskı). Dağıtılmış düzenlemelerde, mahfaza karbon çelik ya da yüksek hızlı çelikten ve bıçağın yapıldığında - karbür ekin;
 • Uygulamaya bağlı olarak: silindir, uç uca, dilme, kesme ve şeklindedir.

en bilgi özellikleri: kesici kenar ve amacına ait materyal.

Düz yüzeyler için değirmen türleri

bir yatay, dikey ya da eğimli düzlemler üzerinde malzeme tabakaları ayırmak için kullanılan silindir ve son öğütücülerdir.

birinci tür bir araç kabuk ya da bıçak ile tek parça halinde olabilir. terbiye için - Büyük tek parça freze nozulları kaba ve küçük için tasarlanmıştır. Plug-in, yüksek hızlı çelikten veya sert metal plakalar ile donatılmış olabilir kesici kafanın bıçakları katlanır. Karbür kesiciler alaşımlı çelik alaşımından yapılmış olan daha büyük bir verimliliğe sahiptir.

Algılama uçaklar uzatmak için kullanılır, bunun dişler, bir uç yüzü üzerinde dağıtılmaktadır. Büyük uçaklar için kullanılan büyük katlanır. Bu arada, zorunlu olarak karbür bıçak varlığını ısıyla erimeyen metallerin işlenmesi zor talaş için. araçları freze Bu grupları uygulamak için ürün büyük genişlik ve uzunluk gerekir.

frezeleme sanatı araçlarının türleri

malzemeye belirli bir profil, oldukça dar çukurlar kullanılan uygulama model oluşumu ve son disk freze uçlarını vermek için.

Terminal veya freze kanal açma dar oluklar ve kavisli uçakları kesmek için yayılmasını. Hepsi - tek parçalı ya da kaynak, yüksek hızlı bir kesme kısmı çelik alaşım, tverdosplav kaynaştırılır ve vücut karbon çelikten yapılmıştır olabilir. Orada malozahodnye (1-3 spiral) ve birden çok (4 veya daha fazla). CNC takım tezgahları için kullanılır.

Disk - bu da kesicileri kanal açma edilir. Bu, olukları kanal açma dişlilerin üzerindeki diş kesmek için geçerlidir.

Sanat freze ahşap, metal, PVC üzerine gerçekleştirilir.

kenar için kesiciler Türleri

onlara oluklu, açılı ve şekil verilmiş freze memeleri kullanılarak uygulanabilir iş parçası parçaları rasyonel formu, modelleme ayrılmasını sağlayarak, köşelerinden talaş kaldırma:

 1. Yarıklı kesip disk ile aynı işleve sahiptir, ancak daha sık kesimler için ve malzeme gereksiz kısımlarını ayırarak kullanılır.
 2. Açı parçaların kenarları ve köşeleri için gereklidir. tek açılı (sadece bir kesme bölümü) ve dvuhuglovye (kesme hem de konik yüzeyler) vardır.
 3. Karmaşık tasarımlar için kullanılan şeklinde. Bu yarım daire veya konkav olabilir. Genellikle musluklar, raybalar, büküm matkaplar profilini kesmek için kullandı.

insert karbür bıçak varlığı ile mümkün tüm çelik konstrüksiyon veya katlanabilir, neredeyse tüm türleri. Karbür kesici daha kaliteli ve bir bütün olarak bir araç için uzunluğunun bir performans göstermektedir.

frezeleme türlerinin sınıflandırılması

frezeleme türlerini paylaşan birçok sınıflandırmalar vardır:

 • bir yöntem ve öğütme uygun dingil düzeni, sırasıyla yatay ve düşey;
 • Aynı anda sayaç ve seyahat etmek, yönü;
 • Terminal silindir, mekanik, küf, aletin bağlı olarak değişir.

Yatay makinelerde ilgili kesiciler vasıtasıyla yatay düzlemlere uygulanabilir silindirik işleme.

Yüz freze evrensel olarak kabul edilebilir. Bu, yatay, dikey ve eğik düzlemlerin her türlü uygulanabilir.

son bitirme kam oluğu, matkap ve cihazların arzu edilen profile oluşmasını sağlar.

köşeler, kenarlar oluklar için, kesici diş: Şekil işleme tesisi konfigürasyonun yüzeyler için gerçekleştirilir dişliler.

Ne olursa olsun çalışma gerçekleştirilir ve malzeme işleme tipine, sonuç kaplama tabakası, yonga yokluğunda, hassas bitirme yüksek pürüzsüzlük olmalıdır. Temiz bir yüzey elde etmek için bir araç için iş parçası nisbetle besleme miktarını kontrol etmek önemlidir.

Sayaç ve Senkronize frezeleme

öğütme gibi bir karşı metali olduğunda - boş meme dönme hareketlerine yönelik beslenir. Bu durumda, dereceli olarak metal oyulmuş diş yük doğru orantılı olarak artan ve eşit olan, tedavi edilecek. Ancak, önce o sertleşmeyi oluşturan slaytlar süredir, dişin parçası atılmak. Bu olgu operasyon durumundan freze çıkış hızlandırır. kaba işlemler için kullanılır.

ilişkili tipi olduğunda - iş parçasının araç dönme hareketleri boyunca beslenir. Dişler büyük şok yükler altında çalışan. % 10 güç karşısında frezeleme de daha düşük. ayrıntıları bitirme zaman gerçekleştirdi.

CNC makinelerde freze operasyonlarının ana kavram

Bu otomasyon yüksek derecede hassas çalışma süreci, yüksek verimlilik ile karakterize edilir. Kuzey Carolina torna freze ucu ya da vasıtasıyla genellikle gerçekleştirilir frezeler.

Son - En çok kullanılan. Bu durumda, karşılık gelen bir tür fiş yazılım parametrelerinin belirtilen oluşturan işlenmiş materyale bağlı olarak, farklı parmak freze kullanır. Bu kenar ve kanavny talaş kesme kullanılabilirliğini sağlamak girişleri spiral sayısına göre sınıflandırılır.

Geniş cips Malzeme girişlerinin az sayıda araçlarla öğütülmüş önerilir. karakteristik bükülme freze aleti ile dayanıklı metal talaşı için spiralin bir sayıda seçilmelidir.

CNC makineleri için freze kullanımı

CNC için Malozahodnye kesiciler bir ila üç kesme kenarlarından olabilir. Bunlar, geniş bir fiş hızla çıkarılmasını gerektirebilir ahşap, plastik, kompozit, yumuşak yumuşak bir metalden kullanılır. Bunlar yüksek talepleri koymak değil kaba boşlukları için kullanılmaktadır. Bu araç için küçük kapasiteli, düşük sertlik haraktrena.

Kullanılması sanat-filar alümina frezeleme taşıdı.

Yaygın olarak kullanılan di-ve trehzahodnye terminali vardır. Daha yüksek bir sertlik değerleri sağlar, fiş kalitatif kaldırılması (çelik, örneğin) orta sertlikte metaller ile çalışmasını sağlar.

CNC için birden çok kesiciler fazla 4 kesme kenarları vardır. ince talaş ve yüksek direnci ile karakterize metal orta ve yüksek sertlik, için kullanılır. Onlar bitirme ve yarı ince açısından önemlidir ve yumuşak malzemeler ile çalışmak üzere tasarlanmamıştır, hatırı sayılır bir performans vermektedir.

CNC makineleri için doğru araçları seçmek için iş parçasının tüm özelliklerinin yanı sıra, frezeleme modu kesme dikkate almak önemlidir.

kesme Koşulları

Doğru kalitede öğütülmüş katmanı sağlamak için düzgün tanımlamak ve gerekli teknik parametreleri sürdürmek önemlidir. temel göstergeler, açıklar ve freze işlemi düzenler, çalışma modları vardır.

öğütme ana elemanları ile gerçekleştirildiği zaman kesme koşulları hesaplanması:

 1. Derinlik (t, aa) - tek seferde uzaklaştırılır metalik top kalınlığı. Bu işlem için sayınıza önüne alınarak seçilir. Kaba operasyon bir geçişte gerçekleştirilir. karşılık daha büyük 5 mm ise, öğütme son yaklaşık 1 mm bırakmak, burada birden fazla geçiş bölgesi üzerinden gerçekleştirilir.
 2. genişliğinin (B, mm) - besleme hareketine dik bir yönde tedavi yüzeyinin genişliği.
 3. Gönderme, (S) - takım eksenine iş parçasının göreli uzunluğu.

Birkaç birbiriyle kavramları tanımlama:

 • Diş başına ilerleme (S z, aa / ağız) - Aynı bir diş belirli bir mesafede kesici döndürürken parçalar yeniden konumlandırılması.
 • devir başına ilerleme (mm / devir ilgili S) - yapı freze memenin bir tam devri hareket.
 • dakikada Besleme (S dak, mm / dak) - öğütme, kesme modunda önemli.

Onların ilişkisi matematematicheski kurulur:

dak * N = S z * Z * S = S , n,

burada z - diş sayısı;

N - mil dönme frekansı, dakika-1.

besleme hızı ayrıca tedavi edilen bölgede, besleyici aracı gücü ve performans fiziksel ve teknolojik özellikleri etkilenir.

Kesme hızının hesaplanması

Nominal parametre hesaplanan alma derecesi mili hızla ciro olarak. kesici ve döner hareketlerinin sıklığı çapına bağlı olarak, gerçek hız V, m / dak:

V = (π * D * n) / 1000

freze aracı dönme hızı ile belirlenir:

n = (1000 x V) / (π * D)

dakika besleme hakkında bilgi sahibi olma, sen c uzunluğu L hazırlanması için gerekli süreyi belirleyebilirsiniz:

T = 0 L / S dakika

frezeleme ve ayarlama önce kendi kurulum gerçek egzersiz makinesinin sırasında kesme şartlarına hesaplanması. araç ve iş parçası malzemenin özelliklerini, rasyonel tanımlanan parametrelerin belirlenmesi dikkate alarak, yüksek üretkenlik sağlar.

modlarını belirlemek için ipuçları

Frezeleme kesim koşullarını ideali seçmek mümkün değildir, ancak temel ilkeler rehberlik edilebilir:

 1. Arzu edilir bir şekilde, kesici çapı işleme derinliğine karşılık gelir. Bu, tek bir geçiş temizleyici yüzey sağlar. İşte ana faktör - malzemesidir. Çok yumuşak, bu ilke çalışmıyor - kesim riski, gerekenden daha kalın yoktur.
 2. Şok ve titreşim süreçleri kaçınılmazdır. Bu bağlamda, besleme oranı değerleri azalmaya neden olur artar. En uygun olarak 0,15 mm / dişin diş başına besleme ile başlar ve bu süreçte - düzenler.
 3. aletin dönme frekansı mümkün olmamalıdır. Aksi takdirde kesme hızını azaltma riski vardır. Bu kesici çapının artışı ile artabilir.
 4. freze bıçağının çalışma parçasının uzunluğunu arttırmak, diş tercihi çok sayıda verimlilik ve işleme kalitesini azalır.
 5. Farklı malzemeler için hızların yaklaşık değerler:
 • Alüminyum - 200-400 m / dk;
 • Bronz - 90-150 m / dk;
 • Paslanmaz çelik - 50-100 m / dk;
 • Plastik - 100-200 m / dak.

Ortalama hızda başlamak daha iyidir ve bu süreç içinde daha küçük ya da daha büyük tarafa ayarlayın.

frezeleme modu kesme sadece matematiksel ya da özel tabloları kullanılarak belirlenmesi önemlidir. Düzgün seçip makineye ve bazı özellikleri ve kişisel deneyimleri işletmek için gerekli gerekli araçları için en uygun ayarları yükleyin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.