Gıda ve içecekYemek tarifleri

Fırında pişmiş dolması sazan,. Tarifler ve tavsiyeler

Balık - her zaman çok lezzetli yemeği. o da iyi hazırlanmış Ve eğer - bu başarının anahtarıdır ve her ev kadını gurur kaynağıdır. Böyle bir kompleks tarifi söz konusu olduğunda gibi, sazan dolması, fırında.

yarı mamul ürünlerin seçimi ve işlenmesi ile ilgili bir dizi tavsiyede bulunmaktadır.

Öncelikle, balık seçimi iyi yarım kilo kadar ağırlığında karkas, ancak en az sekiz gram olacağını akılda tutulmalıdır. İlk durumda, sazan çanak ikinci kemikli çok cesurca.

İkinci olarak, çok dikkatli sarılık önlemek için karın açmak kesmek gerekir. Üstelik onlar çıkardı olacak sonuçta bağırsaklar ve ölçekler Eğer balık yıkamak için acı ve balçık kokusunu kalmak değil akan su altında çok iyi olmalıdır temizlenir. sırtta iç yetinelim cesaret biraz oldu ve tüm yemekleri tatmak ve koku yağma edecektir.

Şimdi pişirmeye başlayabilirsiniz. Yani, sazan, fırında pişmiş - klasik tarifi. Sen yüzgeçleri kesilir ve solungaçları kesilir, karkası temizlemek gerekir; iyice yıkayın. Daha sonra, biber, tuz ve mayonez karışımı ovmak; yaklaşık kırk dakika önceden ısıtılmış fırında yağlı folyo ve fırında tamamladı. Sonra folyo sohbet ve hizmet edebilir.

Sen pişirmek ve fırında pişmiş doldurulmuş sazan gibi yemekler, olabilir. İşte bu performans seçeneklerinde bağlı pek çok olabilir ne kendi zevkinize ve mutfak tercihleri.

Böylece, kızartma tuz ince doğranmış soğan kullanılarak salamura karkası şeyler mümkündür. Sonra, karın bölgesinde doldurma ve yer biber ile yapılan karışımın iyi bir lezzet koymak gerekir. Folyo altın kızarmış soğan halkaları almak için, üzerinde balık yerleştirilir, yağ bulaşmış. Dikkatle zarfı sarın ve fırında koyun. Zaman sazan boyutuna bağlı olarak değişir. Hepsi sazan ile doldurulmuş fırında pişirilmiş hizmet etmeye hazırdır.

Bu balık hazırlık basit bir varyantı oldu. buğday ve mantarlı fırında dolma sazan, - Sen daha karmaşık, aynı zamanda daha lezzetli ve aromatik yemekler seçenek sunabilir. tatlılar hazırlamak için, örneğin balık, karkas yaklaşık 1.5 kilogram bunun tuzu ve biber karışımı yağlamak gerekirse; Buzdolabında yalan biraz bırakın. Şu anda, kıyılmış soğan mantar dilimleri (her zamanki gibi) karabuğday pişirmek ve kızartmak için koydu. Mantarlar lapası ile karıştırılır ve sonra kürdan öldürmek gerekir onun göbek sazan, doldurun. Şimdi, yağlanmış folyo üzerine, yulaf lapası kalanını ortaya koymak, onun balık, mayonez ile yayıldı ve folyo zarfı sarın. çanak yaklaşık kırk dakika içinde hazır olacak. iyi, çok lezzetli alma: lezzet ve yağ balık ile ıslatılmış lapa bunun fazlalığı özümsemeksizin ve balık sadece şaşırtıcı suludur.

dolgu olarak çeşitli sebzeler (örneğin, lahana turşusu) pişmiş (örneğin, soğan, biber, domates ve kabak) ve fermente hizmet edebilir. Her durumda, sahibi onu buzdolabında olan bir dolgu olarak kullanmak mümkün olacak.

Ayrıca bir tarif sunabilir fırında pişirme sazan patates ile. Bu yemeğin için, biber ve tuz sazan ve patates dilimleri salamura bölümlerini koymak gerekir özel kılıfı, gerekecektir. Tüm malzemeleri mayonez ekleyip karıştırın emin olun. Bu yemek hazırlamak için fazla kırk dakika değil.

Ama en basit ve en inanılmaz lezzetli ekşi krema ile fırında pişmiş, sazan olacaktır. pişirin için, temizlenmiş gerek ve salamura balık Bir fırın tepsisine uzandı ve ekşi krema ve un karışımı ile tamamen doldurun. Sulu ve hızlı bir şekilde alın.

Afiyet olsun!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.