SeyahatYol tarifi

Fergana bölgesi (Özbekistan): Kentin alanlar

Güzel Fergana Vadisi'nde yer almaktadır Fergana bölgesi (Özbekistan). Bu ülkenin en eski ve en güzel parçalarından biridir. Geleneksel şekilde antik şehir ve küçük kasaba büyük yoktur. Fergana bölgesi devlet ekonomisine büyük katkı yapma ve turizm için önemli ilgi çekmektedir.

Coğrafya ve Biyoloji

kalbinde Orta Asya, Özbekistan'da bulunan. Fergana bölgesi Fergana Vadisi'nin güney kesiminde yer alır ve ülkenin 13 idari-bölgesel bölgelerinden biridir. Yüzölçümünün 68 km²'dir. Bölge güney-doğu deniz seviyesinden küçük bir yükselme ile düz toprakları işgal etmektedir. vadi peyzaj her türlü ile temsil edilmektedir: bu Altay dağ korur, kuzey kesimi steplerinden tarafından işgal edilirken. Bölge su kaynakları açısından zengindir. dağ akan nehirlerin toplanır geniş bir su ağı formu Syrdarya. Ek su temini Merkez Fergana rezervuar verir.

verimli bir vadide elverişli konum itibariyle son derece zengin flora ve Fergana bölgenin fauna yapar. Bitkilerin çok çeşitli burada büyür. Çoğunlukla tüm florası doğal bitki örtüsü gibi kültürel yapıya sahiptir - bu vahalar vurgulanmaya tuz çayırlar, bu. Ancak, adam gerçek bir cennet içine bu bölgeyi dönüşmüştür. Hayvan Dünya da çok ilginç. büyük hayvanların sen yaban domuzları, tilki ve kurt karşılayabilir. Ama türün en büyük çeşitlilik küçük hayvanlar ve kuşlar için hesaplar.

Geçmiş edin

Fergana bölgesi bile çeşitli Türk boyları bölgeyi keşfetmeye başladı 1-2 yüzyılda, yerleşmiş oldu. Ancak arkeologlar tarafından bulunmuştur insanların en eski siteler geri 7-5 asır M.Ö. kadar uzanıyor. taş aletler ve Selengur park yakınında kalıntıların bölgede bulundu. Toplamda bilim adamları 13 sayıldığını kültürel katmanları bu dünyada. 1709 yılından bu yana Fergana bölgenin sitede o Kokand Hanlığı kuruldu. Shahrukh II ve onun soyundan komşu ülkelere pahasına sınırlarını uzanan, ülkeye hükmetti.

1821 yılında, 12 yıl Madali Khan güç altında bulunduran devlet önemli ölçüde sahipliğini genişletilmiş ve güçlendirilmiş saltanat geldi. Hanlığı çok güçlü formu ve yeryüzü Kırgız cetvel taşınana kadar, 1842 yılına kadar enerjisini saklamak. Sürekli bu bereketli köşesine güç için yerleşmiş insanlar ve göçebe Sart Kıpçak arasında yoğun çatışmaların oldu. Ülkenin baş sürekli birbirlerine değiştirilir. Alan tarihinin trajik bölüm doludur. Sabit kargaşa güç 19. yüzyılın ortasında Rus birlikleri tarafından yenildi Buhara Emiri tarafından ele geçirildi gerçeğine açtı ülkenin savunma gücünün zayıflamasına yol açtı.

Rus ve Sovyet dönemleri

Daha sonra Türkistan'ın yetkisi altında olana kadar 1855 yılından bu yana, Fergana bölgesi, alevler sardı edildi iç savaşların. Khudoyar Han, Buhara, Hokand valisi kadar yükseldi ve Rus saldırısı baskısı altında Rus İmparatorluğu ile ticaret anlaşmasını kabul etmeye 1868 yılında zorunda kaldı kabileler üzerinde güç tutmak edemedi. Şimdi Rus ve kokandtsy o% 2.5 vergi ödemek zorunda olduğu için serbest dolaşım hakkı, ticaret uygulanmasını şekilde verildi. Khudoyar Han topraklarının valisi oldu. 1875 yılında Kıpçaklar Abdurahamnom-Avtobachi yerel din adamları ve Rus işgali karşıtlarının katıldı Khudoyar otoritesine karşı isyan açtı. Yeni kuvvet, yaklaşık 10 bin kişi arazi işgal olduğunu Khujand şehrinde Rus, koydu kuşatma astları ve kale Mahram yerleşmiş.

22 Ağustos 1875, Genel Kaufmann ve isyancıların ordusu kale bayıltıp Kokand ve Margelan yakalanan. Dünya Rus imparatoru tabi idi. Ancak, kısa sürede birlikleri çekildi gibi huzursuzluk yine patlak verdi. Namangan departmanı başlı Genel Skobelev, kesinlikle isyancılar ele ve Fergana bölgesinde tüm bölge Rus devletine ilhak edildi. Skobelev Fergana bölgesinin ilk müdürü oldu. Rusya'da devriminden sonra, Sovyet yetkililer geldi ve Özbekistan. 1924 yılında, idari reform gerçekleştirildi ve Kokand liderliğindeki bölge, Özbek Sosyalist Cumhuriyeti parçası haline geldi. Fergana bölgesi - 1938 yılında yeni bir toprak birimi kuruldu. bölge aktif Rus nüfus tarafından doldurulur Sovyet dönemi sırasında, sanayileşme ve altyapı yapıdır.

Geçerli durum

alanlar önemli ölçüde ekonomik açıdan güçlendiğini SSCB Fergana bölgesinde, yıkılmasından sonra, 1991 yılında bağımsızlığını ilan Özbekistan bir kısmını, kalmıştır. 1989-90 yılında Kırgız nüfusu ile bir kitle çarpışma vardır, göç başlar. Bugün Fergana bölgesi ömrünün asırlık yol döner. Endüstriyel bileşen tarımsal geleneklerin yol verir. Alan, yanı sıra tüm devlet ve Rusya ile ilişkiler kaybolmaz rağmen Müslüman gelenek ve yaşam biçimi geri yükler. bağımsızlık 25 yılda, yeni kültürel ve ekonomik ilişkileri kurarlar. Fergana bölgesi bugün geleneksel Özbek bölgenin özelliklerini barındırıyor.

iklim

Fergana Vadisi - benzersiz bir yer. Dağlarla çevrili, özel iklim koşulları vardır. Gerçekten insan yaşamı için en ideal koşulları vardır oluşturulan gibi, Özbekistan incisi denilen boşuna değil. Fergana bölgesi oldukça hafif ve kış ve yaz ile, sert bir karasal iklim farklıdır. +28 - ortalama kış sıcaklığı -3 °, yaz.

lokal iklim tek dezavantajı, özellikle toprak kurur yay sırasında, sert rüzgarlar olan zemin tabakasına zarar veren, üst toprak taşır. Alan da yağış farklıdır, ancak su sulama kapsamındaki çiftçilik nem gereksinimleri. Fergana bölgesi vadi komşu bölgelere göre, hafif bir iklim ile karakterize edilir. Keskin dalgalanmalara biraz eğilimli oldukça stabil hava vardır. alanında pamuk, pirinç ve çay dahil birçok sıcağı seven bitkiler, ekimi için iyi koşullar geçerli.

nüfus

Fergana bölgesi (Özbekistan) - yoğun nüfuslu alan yeterlidir. Bu tüm ülkenin nüfusunun neredeyse üçte birine ev sahipliği yapmaktadır. Yoğunluğu 1 km²ın 450 kişidir. bölgenin etnik bileşim çeşitlidir. Nüfusun% 82 - Özbekler vardır. Küçük Tacikleri ile temsil edilen diğer etnik gruplar - yaklaşık% 4, Rusça -% 2.6, Kazaklar -% 1.

Resmi dil - Özbekçe, ancak bölgenin sakinleri de iyi Rusça tecrübeli ve gençlik anketler İngilizce öğreniyoruz. İslam - Resmi din, nüfusun% 95 itiraf. Yılda% 1-2'lik bölgedeki nüfus artış dinamiği. Yavaş yavaş artık rekor 70 yıl vardır yaşam beklentisi, artan. Fergana bir bölge sakini ortalama yaşı 23 yıldır. Nüfus bugün giderek kentsel alanlarda yoğunlaşmaktadır.

ekonomi

Fergana bölgesi bugün ağırlıklı olarak tarım bölgesidir. büyük bir ekonomik ve endüstriyel merkezi - bölgenin başkenti rağmen. Burada kimya, gıda, hafif sanayi, petrokimya endüstrisinde birçok büyük işletmeler bulunmaktadır. Burada yedek parça, mobilya, gübre, cam, çimento ve diğer birçok ürün üretilmektedir. Bölgenin ekonomisine büyük katkı sadece yerli ihtiyaçlarını değil sağlayarak, pamuk, pirinç, hayvancılık büyümek tarım teşebbüsleri yapmak değil, aynı zamanda aktif olarak diğer ülkeler ile ticaret vardır. İhracat önemli bir konudur yağı, kükürt dioksit, kireçtaşı,: ekonomi geliştirilmesi ve stabilite mineral ekstraksiyonu katkıda bulunur.

bölge, ülke ve bölgenin büyük şehirler bağlayan halka demiryolu çalışır. Yolların toplam uzunluğu 200 kilometredir.

Kentin idari bölünme ve

idari bölgelerinden - Fergana bölgesi 15 sislerin ayrılmıştır. Her Hakim tarafından atanan başkanı tarafından kontrol edilir. Fergana bölgesi (Özbekistan) Başlıca şehirler: Fergana, Kokand, Margilan, Kuvasay - Bölgesel itaat statüsüne sahip. Bunlar bölgenin nüfusunun en yoğun.

Fergana

Fergana bölgesinde ana şehir - başkenti. "Zengin" - - Farsça tercüme çok isim bu yer hakkında çok şey söylüyor. Farklı milletlerden yaklaşık 350 bin kişi vardır. Onun tarih, şehir bu toprakların Rus valisi General Skobelev, yeni bir başkent kurdu 1876, aşağı sayar. Bir süre şehir ismini bile taşıyordu. Bu tarih Fergana dış görünüş görünüşte yansımaktadır. Başlangıçta Avrupa tarzı binalar inşa edildi: Subay toplantısı, postane, Hükümet Konağı, tiyatro merkezi, Alexander Nevsky Katedrali - bütün bunlar Orta Asya için atipik belirli bir şehir başlangıcı oldu. Düz sokaklar ile Burada planlanan inşaat başlangıçta tanıtıldı.

özellikle endüstriyel işletmelerde çok sayıda inşa İkinci Dünya Savaşı sonrasında Sovyet döneminde yaşandığı Fergana'daki en hızlı büyüme, yüksek öğretim kurumlarının açılır.

Bugün Fergana - çok güzel ve yeşil şehir. bahçeler ve parklar çok sayıda bulunmaktadır. tiyatro, - başlıca turistik memurlarının Evi, eski Evi memurları cami hamuru Mescidi, eski kale.

Kokand

Bir diğer önemli merkezi - Kokand (Fergana bölgesi) şehri. Tarihçesi 5-6 yüzyılda başlar. İşte eski kabileleri yaşıyordu. 1709 yılından bu yana güçlü Kokand Hanlığı'nın başkenti. olumlu İpek Yolu üzerinde bulunması ve sürekli istilacıları çekiyor Kokand zenginliği, gelişmesini sağlamaktadır. Kentin uzun bir tarihi - savaş ve hükümdarlar vardiya dizisidir. Sovyet gücünün kuruluşundan bu yana kent sakin bulur ve Özbekistan bağımsızlığını ilan sonra ulusal ve kültürel kökenleri döner.

Bugün, şehir yaklaşık 260.000 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Burada kimya, imalat, gıda ve mühendislik sanayilerinde büyük sanayi kuruluşları yerleştirilir. Şehir hızla turizm sanayiinin geliştirilmesi: otel inşa ediliyor, açık müzeler, altyapıyı büyüyor. Başlıca turistik Norbutabi Kokand (geç 18. yüzyıl), Zhomi Camii (1800) ve Saray Khudoyar Han 1871 yılında inşa medreseler vardır.

Margilan

Bölgenin bir diğer mücevher - Fergana, Margilan. Bu antik kent ipek sermaye denir. Tarihçiler bile 4-3 yüzyıllar M.Ö. insan yerleşim bu yerde varlığını izlerini bulduk. Şehrin tarihi üretimi ve ipek ticareti ile bağlantılıdır. Bugün ülkenin en büyük ipek fabrikası olduğunu ve en görebileceğiniz dut ağaçlarının. şehir yaklaşık 220.000 kişiye ev sahipliği yapmaktadır. Başlıca turistik Marghilan anıt Pir Siddique (yaş 18) Said Ahmad Hodge (yaş 19) ve ipek fabrikası "Yodgorlik" medreseler vardır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.