Haber ve ToplumFelsefe

Felsefesi bir "kendinde şey" nedir? "Şey kendi içinde," Kant

(Ding bir sich) »başlı başına bir "şey nedir? Bu terim değil bakılmaksızın öğrenilir nasıl olduğunu kendi bilgi, konusunda kendileri şeylerin varlığına felsefesi anlamına gelir. Kant söylediklerini anlamak için, "kendinde şey" kavramı bir kaç anlamı vardır ve iki temel anlamları içerir dikkate almak zorundadır. Her şeyden önce, o şeylerin bilgisi dışında onlar bizim bilinç tarafından algılanan oldukları mantıklı ve mantıklı formlarından başlarına var olduğunu ifade eder.

Bu anlamda, "kendinde şey" Kant bilginin herhangi genişleme ve derinleşme sadece fenomenlerin bilgi, ancak işler kendileri olduğu anlamına gelir. Bu akıl ve duyarlılık öznel formda görülür olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, Kant bile matematik yansıtmaz, tam bir bilim olduğuna inanmaktadır nesnel gerçekliği, böylece akıl ve duyarlılığın önsel formları bize doğasında ile görüldüğü gibi, sadece bizim için güvenilirdir.

Kant'ın görüşüne göre Biliş

Kant için bir "kendinde şey" nedir? matematik, aritmetik ve geometri doğruluğu temeli olan bu zaman ve mekan. Bu doğrudan şeylerin varlığından biçimi değildir ve bizim duyarlılığın formlar, aşikar değildir. Aynı zamanda, nedensellik, madde ve etkileşim At şeylerin nesneler değildir, sadece bizim anlayış önsel şekilleri var. bilim kavramı , ilke olarak, nesnelerin özelliklerini kopyalamaz, bu "şeyler" üzerine bir nedenle dayattığı şeylerin kategoriye girer. Kant bilim tarafından sunulan özellikleri, her bir konunun bozukluğu bağımlı olmayan inanıyor, ancak iddia edilemez bilincin bağımsız yasaları, bilişsel bilim,.

Kant'ın Sınırlı ve sınırsız bilgi

yetenek öğrenmek ve sınırlı ve sınırsız olabilir. Kant ampirik bilim onun daha da derinleşmesi ve genişlemesi için hiçbir sınırı vardır söylüyor. olayları gözlemleyen ve analiz ederek doğanın derinliklerine nüfuz ve kim biz kez ne kadar ileri gidebileceğimizi bilir.

Bununla birlikte, Bilim, Kant göre sınırlı olabilir. Bu durumda, herhangi bir derinleşme ve bilimsel bilginin genişlemesi için gerçekliğin nesnel bir bilgi yoktur hangi mantıksal formu öteye gidemez gerçeğine işaret eder. Yani, biz tamamen doğal olayları keşfetmek mümkün olsa bile, biz doğanın sınırları ötesinde sorulara cevap vermek mümkün olmayacak.

Incognisability "kendinde şeyler"

"Kendinde şey" - aslında, aynı agnostisizm vardır. Kant akıl ve duyarlılığın önsel formlarının onun doktrini diye Hume ve antik şüphecilerin şüphelerini gidermek lazım önerdi, ancak tarafsızlık ve belirsiz anlamların gerçekte onun kavramı. Kant göre, "hedefi", aslında, aslında, tamamen duyarlılık ve anlayış önsel tanımı olarak anılır evrensellik ve zorunluluk, indirgenir. Sonuç olarak, "nesnellik" nihai kaynağı entelektüel bilginin soyutlama yansır aynı konuyu değil, gerçek dış dünya, alır.

Felsefede "kendinde şey"

anlamı yukarıda açıklanmıştır "kendinde şey," Kant kesin matematiksel ve doğa bilimleri olasılığını açıklamaya çalışan yalnızca kullandı. Ama onun felsefesi ve etik fikrini gerekli kılan da, bu biraz farklı bir anlam kazanır. Yani bir "kendinde şey" nedir Kant felsefesi? Bu durumda, anlaşılır dünyanın belirli nesnelere atıfta - insan eyleminin tanımı özgürlüğünü ve dünyada bir doğaüstü akıl ve gerçek olarak Tanrı'nın ölümsüzlüğü. ilkeler Kant ahlakının da bu anlayışa aşağı gelir "kendileri şeyler."

Filozof kişi kötü ineradicable doğasında vardır ve sosyal hayatın çelişkileri onları neden olduğunu fark etti. Ve aynı zamanda o insanın ruh zihin ve davranış ahlaki devlet arasında uyumlu bir devlet için can atar inanıyordu. Ve, Kant göre bu ahenk ampirik değil, ancak elde anlaşılır dünyada edilebilir. Tam da ahlaki dünya düzeni sağlamak amacıyla, Kant "kendinde şey" ne bir anlamaya çalışmaktadır. ölümsüzlük, özgürlük ve Tanrı - Dünya için "fenomen" diye "kendilerini şeyler" doğa ve bilimsel bilginin bir nesne olarak fenomenlerini ve dünya ile ilgilidir.

şematik incognisability

herhangi bir felsefi bilgi ve ilerlemeden aşılmaz, her zaman ve görelilik ve prensipte - zaten belirtildiği gibi "kendinde şey," Kant bilinemez beyan ve onu incognisability. Tanrı bu kadar bilinemez "kendinde şey". Varlığı teyit ne de inkar edemez de. Tanrı'nın varlığı - Bu nedenle bir postülası olduğunu. Tanrı ses kanıtlara dayalı olmadığını yalvarır Man ve ahlaki bilincin kategorik zorunluluk. O bu durumda, Kant beyan ve inanç güçlendirmek için bir neden eleştirdi çıkıyor. teorik nedenden için geçerlidir Kısıtlamalar - bu sadece bilim durdurmak zorunda sınırlamalar, aynı zamanda inanç uygulaması. İnanç bu sınırların dışında olması ve yenilmez haline gelmelidir.

idealizm Kant'ın formu

çatışma ve çelişkilerin çözümünü aktarmak için - sosyo-tarihsel ve etik - anlaşılır dünyada, bunun gerekli olduğu teorik felsefenin temel kavramları idealist yorumunu uygulamak. Kant felsefesi ve etik bir idealist, ama onun değil çünkü bilgi teorisi idealist idi. Geçmiş ve etik felsefesi idealist çünkü Ama doğrusu, tam tersine, teori, idealist oldu. Alman gerçeklik Kant kez tamamen sosyal pratikte yaşam ve teorik düşüncede kendi yeterli yansıma olasılığının gerçek çelişkileri çözmek için fırsat yalanladı.

Bu nedenle, felsefi bakış Kant'ın Bir yandan, Hume üzerinde, etkisi altında idealizm geleneksel damarında gelişti ve birbirleriyle - Leibniz, Wolff. Bu geleneklerin çelişki ve limitleri ve geçerli bilginin formlara Kant'ın öğretisi görüntülenen etkileşimlerini analiz etmek deneyin.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.