FormasyonOrta öğretim ve okullar

Dinyeper'in sol kolu. Dinyeper Nehri'nin sağ kolları

Dinyeper, Avrupa'nın en büyük beş nehirinden biridir ve Ukrayna'nın ana suyoludur. Su akışının uzunluğu 2,285 km'dir. Rusya Federasyonu topraklarından, Belarus devletinden akar ve çoğunun Ukrayna'dadır. Dinyeper toplama alanının toplam alanı 500 bin metrekareden fazladır. km.

Dinyeper, Valdai Upland'ın güneyindeki (bölgesel olarak Smolensk Bölgesi) Okovsky Ormanı'nın ormanının bataklığından kaynaklanmaktadır. Suları Karadeniz'e, Dinyeper-Hap Haliçine taşıyor. Dinyeper'in en büyük kolları bulunduğu için, Ukrayna topraklarında su akışı oluyor. Zaporozhye ağız olarak kabul edilir. Kuzeyden daha yakın olan nehir yatağı, Khortytsya'nın kayalık adasını yıkayan iki kola ayrılmıştır . Buradaki vadi yaklaşık 4 km'lik bir genişliğe, ancak daha da 20 km'ye kadar yükselmektedir.

Dinyeper Avrupa'nın en büyük nehirlerinden biri olmasına rağmen, çok sayıda kollardan övünme yeteneğine sahip değildir. Eşit olmayan şekilde dağıtılırlar. Dinyeper Nehri'nin kolları, en büyük miktarın üst sınırlarına yoğunlaşmıştır. Ukrayna'nın ana su akışına akan tüm nehirlerin toplam sayısı 15.000'den fazladır.

Berezina Nehri

Berezina, Dinyeper'in en büyük kolu olan Beyaz Rusya'nın en uzun nehri. Akarsu uzunluğu 613 km'dir. Kaynağı Berezinsky doğa rezervi, mevcut güney. Dinyeper, Gomel bölgesinin Beregovaya Sloboda köyü yakınlarında akar.
Nehrin toplama alanı yaklaşık 25.000 kilometre karedir. km.

Dinyeper Nehri'nin sağ kolları çok suludur. Ana arterin ana beslenme kaynağıdırlar. Berezina'nın geniş bir kanalı vardır, genişliği 100 ila 300 m arasında değişir, ayrı bir bölümde nehir gezilebilir (500 km). Dik banklar hakimdir, bazen 15 m yüksekliğe ulaşır Doğru eğimler soldan çok daha yukarıdadır. Aralık-Mart arası Berezina bir buz katmanı ile kaplıdır. Irmak üst ulaşır bataklık, bu hayvanların bazı türlerin, özellikle de geyik ve ayıların nüfusu için çok iyi bir yerdir. Bölgede birçok kuş türü de yuva yapıyor. Irmakta yeterli balık var - pike, levrek, pike levrek, yayın balığı, çipura, iri sazan. Bu sayede Berezina balık tutmak için favori bir yer.

Pripyat Nehri

Dinyeper'in bir başka kolu Pripyat Nehri'dir. Uzunluğu 775 km'dir. Nehir Beyaz Rusya ve Ukrayna toprakları üzerinden akıyor. Toplama alanı 114 metrekaredir. km. Nehrin kaynağı yakın çevresidir. Azgın Smolarlar (Volyn Bölgesi). Kanalın genişliği, kaynaktan ağza artar. Geçerli başlangıcında, 40 m'dir ve Dinyeper'e olan yaklaşım 4 km'ye çıkar (nehir doğrudan Kiev rezervuarına akar). Aralık ile mart ayları arasındaki buzla kaplı olan buzulların kayması neredeyse iki aydır. Karışık bir gıda türü var.

Nehirin Pripyat kasabası yakınında aktığı yerde yapay olarak kurutulmuş ve sular bypass kanalına aktarılmıştır. Bununla birlikte, çeşitli çalışmaların sonuçlarına göre, tehlikeli radyonüklidlerin nehrin suyunu taşıdığı ve bu nedenle rekreasyon ve balık tutmanın istenmediği tespit edilmiştir.

Teterev Nehri

Rahibe, Dinyeper'in sağ kolu, Kiev rezervuarına akıyor. Nehrin uzunluğu 365 km, havza alanı 15.000 Sq. Km'den fazladır. km. Nehir onun hayatını ile başlar. Nosikov Zhitomir bölgesi, tamamen Ukrayna topraklarından akıyor. Üst bölümlerde, su akışı yüzeye çıkan kayaların oluşturduğu kayalık kayalarla temsil edilmektedir. Nehrin ortalama genişliği 20-40 m, maksimum - 90 m'dir. Burada bankalar yüksektir, bazen ormanlarla kaplanmıştır. Teterev Nehri üzerinde bir hidroelektrik santral inşa edilmiştir.

Irpen Nehri

Irpen, Dinyeper'in haklı kolu. Uzunluğu 162 km, havza alanı 3.000 Sq. Km'den fazladır. km. Kaynak yakın. Yarovichi (Zhytomyr bölgesi). Üst ulaşımda nehir dar - sadece 4-5 m, ağza daha yakın Irpen 25 m'ye kadar genişliyor Bu suyosu, farklı balık türleri açısından çok zengindir. Burası balık tutmak için uygundur. Nitekim altmışlı yıllarda, bölgenin bataklığıyla baş etmeyi başardığımız için, nehir üzerinde çok sayıda kilit-düzenleyici düzenlendi. Nehrin yemekleri karışıyor, çoğunlukla kar.

Desna Nehri

Desna, ana nehir 1,130 km uzunluğundaki en büyük sol koludur. Toplama alanı 88 bin metrekare. km. Nehrin kaynağı turba salyangozu Golubev Mokh (Smolensk Upland) 'dir. Üstteki ulaşımlar düz bir araziden geçmekte, alçak bataklık bankalarına sahiptir. Ice Desna Aralık-Mart ayları içindir. Nehir yatağı yamuk, bazen 450 m genişliğe ulaşmaktadır Ortalama derinlik 3-4 m, maksimum derinlik 17 m dir.

Desna'ya 30'dan fazla büyük kol tahsis edilmiştir. Nehrin uzunluğu boyunca yapay barajlar ve kanallar yoktur, bu nedenle bahar aylarında çok miktarda dökülür. Bu özellik, burada çok sayıda bulunan balıkların üremesine katkıda bulunur. Ayrıca Desna'daki sel nedeniyle çok sayıda göl var.

Vorskla Nehri

Vorskla, Dinyeper'in sol kolu olup, 464 km'lik bir uzunluğa sahiptir. Nehrin kaynağı Orta Rusya Yükselticiliğinin (Belgorod Bölgesi) batı yamacıdır. Havza alanı 14 binden fazla metrekare. km. Bazı bölgelerdeki nehir genişliği 10 km'ye ulaşmaktadır. Vorskla kıyıları düzensiz: doğru olan dik, sol eğimli, genellikle bataklıklı. Nehir yatağı gevşektir ve derinlik 2-4 m.Altın kumludur, genellikle kıyı şeridinde açık kumsallar bulabilirsiniz. Karışık bir yiyecek. Nehir, Aralık ayında buz ile kaplıdır, Mart ayında açılır. Su akışı boyunca, taşkın barajları ve barajlar inşa edildi.

Fauna da burada zengindir. Tazı, tilki, yaban domuzu, kara geyiği ve birçok kuş türü vardır. Vorskla'daki balıklardan: sazan, sazan, çipura, turna, levrek vb. Bulunur. Sahil boyunca karışık tür ormanları vardır.

Sula Nehri

Dinyeper'in bir başka kolu Sula Nehri'dir. Uzunluğu 363 km'dir. Toplama alanı 18.500 m² Km'dir. km. Nehrin hareketi Orta Rusya Yükseltme Bölgesi'nde (Sumy bölgesi) başlar. Batı yönünde akar, Dinyeper'e girdiğinde dallı bir delta oluşturur. Nehrin taşkın düzeni turba bataklıkları ile batırılır. Bölgenin her tarafında uzanan bir sarma yatağı vardır. Kanal genişliği 15 ila 75 m arasındadır Altta bir silt özelliği vardır ve bankalar yüksek, bazen diktir. Karışık gıda türü hakimdir, su mineraller ve iyot açısından zengindir. Nehrin bir kısmı gezilebilir. Fakat Sula'nın su temini ve sulamadaki temel değeri. Bu yerlerde zengin bir flora ve fauna var.

Samara Nehri

Samara, 320 km uzunluğundaki Dinyeper'in sol koludur. Nehrin kaynağı Donetsk sırtının batı kısmındaki Donetsk bölgesindedir. Doğrudan Dinyeper rezervuarına akar. Toplama alanı 22.000 metrekareden fazladır. km. Nehir yatağı kıvrılır, ortalama genişliği 40-80 m, maksimum 300 m'dir. Nehrin yiyecekleri karışık bir tiptir, buz kışın dengesizdir. Mevsimlerde su tamamen dondurabilir.

Samara'da, ichthyofauna çok sayıda türle temsil edilir: iri, turna, levrek, gobies, pike levrek ve diğerleri. Nehir lavabosunda, ekonomik ihtiyaçlar için kullanılan barajlar inşa edilmiştir.

Trubezh Nehri

Trubezh Dinyeper'in sol kolu 113 km'dir. Havza alanı yaklaşık 5.000 metrekaredir. km. Nehrin kaynağı geçer. Petrovsky Chernihiv bölgesi. Trubezh Kanev rezervuarına düşüyor. Su akışı kar ile sağlanır. Nehir vadisinin genişliği 5 km'ye kadar, nehrin derin bölümleri var - 10 m'ye kadar Trubezh, Kasım sonunda donduruluyor, buzda sürüklenme Mart ayında başlıyor. Bu nehrin üzerinde, eski mimarisi ile ünlü büyük bir Ukrayna şehri olan Pereyaslav-Khmelnytsky bulunur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.