Haber ve ToplumFelsefe

Koşullar: insan ihtiyaçları için bir örnek. Gerçek ve hayali ihtiyaçlar

Ona ait olmayan bir şey ile vücut tamamlamak için gerek - kavramının "muhtaç" klasik tanımı. Her canlı organizma şey ihtiyacı sürekli olduğunu. Gıda, özel çevre koşulları - tüm ihtiyacı. insan ihtiyaçlarının Örnek gerçek veya algılanan ihtiyaçlarını yansıtabilir. Nasıl bu kavramlar ve ne ihtiyacı sınıflandırma doğru olduğunu ayırt öğrenmek için?

başlıca türleri

Gereksinimler maddi (fiziksel) ve (zihinsel) manevi olabilir. Bazı filozoflar bu ayrılık insanlar için tek gerçek olduğuna inanıyoruz. Diğerleri uzmanlar birçok hayvan da komşulardan izolasyon iletişim ve rahatsız hissetmek için bir ihtiyaç olduğunu söylüyorlar. Bu manevi veya psişik ihtiyaçların bir örnektir. Fiziksel ihtiyaçlar - bu herhangi bir maddi nesnelerde bir zorunluluktur. Bir kişi rahat bir vücut sıcaklığını ve genellikle belirli bir kültürde kullanılan öğeler, etkileyici bir listesini tutmak yiyecek ve su, giysi ihtiyacı vardır. arzu, duyguları yaşamaya yeni bir şeyler öğrenmek için, başkaları ile iletişim kurmak için - tüm bu manevi ihtiyaçlarını. Bu tip bir örnek oldukça kolay getirmek gerekiyor. Bir kişi başka bir ülkeye hareket varsayalım. O yalnız, rahatsızlık ve dil becerilerinin eksikliği hissediyor ve yerel kültür ve din belirsiz bir fikir verir. Buna göre, düzenli iletişim ve zihniyet hakkında daha fazla bilgi ve yerel halk zihnini stok arzusu için yeni arkadaşlar kurcalamadığınız yapmak için bir ihtiyaç vardır.

ihtiyacı veya arzusu?

Bir ayırım da hayali ve gerçek insan ihtiyaçlar. Herkesin bulabilirsiniz örnekleri kendilerini anlıyoruz. Şu anda size pahalı bir yeni bir araba almak istiyorum ve aç hissediyorum varsayalım. Bu iki gereksinimleri hangisi daha önemlidir ve daha acil? Tabii ki, bu yemek için fiziksel bir arzudur. Ama aynı zamanda yeni şeyler satın alma belirgin bir ihtiyaç her zaman değil. banliyölerde yaşayan çünkü toplu taşıma araçları ile işine gidip çok fazla zaman ve enerji harcama, bir araba istiyorum varsayalım. kişisel ulaşım alım size fayda getirecek olursa (zaman tasarrufu, yetenek kazançlarını artırmak için) ve ulaşım sadece bir araç almak istiyorum - gerçek bir ihtiyaç. Zaten bir araba var, ama daha pahalı ve prestijli araba satın almak istediğinizde durumda, sizin arzu hayali ihtiyaç olarak tayin edilecek.

birincil ihtiyaçlar

doğa tarafından tanımlanan temel insan ihtiyaçlarını düşünün. Her canlı organizma gıda ve sıvı ihtiyacı var. bu ihtiyaçların düzenli olarak biraraya değilseniz, insan, hayvan ya da bitki sadece ölür. Bir diğer önemli doğal bir süreç - solunum, sırasıyla, o kadar temiz hava demek uygun - vücudun doğal bir ihtiyaç. tatilinden sonra uzun bir uyanıklık ve fiziksel aktivite sonrası çalışmaları uykudan sonra dinlenin - bu doğal bir ihtiyaç da. ihtiyaçları bu tip bir örneği - ve yaşam tehdit korkusu (kendini koruma), ve bir arzusu karşı cinsle cinsel ilişki için.

Eğer temel ihtiyaçlarını karşılamayan, hayatta kalabilir mi?

İnsanların doğadan ihtiyacın olduğunu biliyorum. Bu şartların çoğu hayati öneme sahiptir. Bir kişinin içme veya yeme durursa, bir süre sonra ölecek. Ölüm vücudun güçlü hipotermi veya aşırı ısınma meydana gelebilir. Benzer bir şekilde, fiziksel yorgunluk veya kalıcı rahatlama beraberdir. Tamamen doğal ihtiyaçları doğru miktarlarda yerine getirilmesi gerektiği anlamak önemlidir. Bu sağlığını korumak ve yaşlılık içine esenlik yardımcı olacaktır. Yanlış ihtiyaçlarınızı değerlendirmek, kendi vücudunu sadece zarar koydu. Yeme ve içme - hakiki ihtiyaç. uygunsuz memnuniyeti örnekleri her adımda modern toplumda bulunabilir. Seçimi veya yerine saf su zararlı ürünler - tatmin gibi insanlar bir ihtiyaç, karbonatlı içecekler, konserve meyve suları ve alkol (kalori elde açlık ve susuzluk hissi gerçekten gitti mi), ancak yararları onun sağlığına getiriyor.

psiko-duygusal ihtiyaçlar

bilgi ve yeni bilgiler edinme hedefleyen herkes. bir bireyin çıkarları aralığında bağlı diğer parlak dergisinin yeni sayısı ile baştan sona öğrenmek istiyor, okumak ve bir ürüne denemesinde sonra bilimsel ansiklopedi yazmak istiyor. düşünmek ve sonuçlara varmak için, yeni bir şey öğrenin - Bütün bu psikolojik ihtiyaçlarını. Bu tip bir örneği açıkça yukarıda ihtiyacı çok sık bir kişinin sınıflandırmak için o kadar kolay değil ihtiyacı olduğunu gösterir. Arzu bir dergi veya kitap satın almak - bir malzeme ihtiyaçtır, gerçek bir nesne sahibi bahsediyoruz çünkü. Ama aynı zamanda baskı baskı yeni bilginin manevi ihtiyaçlarını karşılamak için, bilgi edinme yani. E. satın alınır.

Toplumda Yaşam

psiko-duygusal ihtiyaçlarını başka dalı vardır - bu iletişim ihtiyaçları var. Herkes cazip, başkaları ile iletişim kurmak için bu kadar yakından ilişki kurmak ve yardım ya yardım almak ve etmek. arzu toplumda belli bir statü elde ve aktif çevrelerindeki insanların yaşamına katılma, çalışma - bu sosyal ihtiyaçları. Örnekler herkesin kendine bulabilirsiniz: o güçlü ve mutlu bir aile oluşturmak veya mesleki yüksekliklere ulaşmak arzusudur. politik ve sosyal aktivitelerde, düşünce veya bu sektörlerde herhangi bir gerçek çalışmaları hakkında unutmayın Toplumsal alanda bakın.

varoluşsal ihtiyaçları

Hayatın anlamı bugün yaklaşık Felsefe soruları kesin cevaplar yok. Her kişi önemlidir ve onun için ana misyonu budur karar verir. Orada imkansız Hayatı hakkında en azından periyodik olarak düşünmeden. cevaplar için arama soruları felsefi ve yaşamda yerini belirlemek için - öyle varoluşsal ihtiyaçlar. Örnekler dine belirli bir kişinin tedavisinde bulunamadı veya kendi teorilerini oluşturmak için çalışıyor olabilir. Her birey için ses zihin korumak ve olur her şey için en uygun açıklama bulmak önemlidir. Günümüzde, mutlaka yeni bir şeyler icat etmek - Birçok dini ve bilimsel teoriler vardır. Birisi düzenlemek ve yaşamın anlamı mistik açıklamalar için.

Bul ve kendini anlamak

Bir başka önemli psikolojik ihtiyaç - Kendiniz ve kendi düşünce açıkça farkında. Bir kişi, kendi düşünce ve başkaları tarafından dayatılan arzularını ayırt etmek, bir birim olarak kendisini algıladıkları gerekir. Bu da ruhsal ihtiyaçları olduğunu - O düşünce ve iç ahenk özgürlüğü çıkıyor? Bu soru için örnekler bazen üzgün. anlamak ve kendini tanımak yetersizlik çeşitli tip ve zorluk seviyelerinin psikolojik sorunlara yol açar. Bu ihtiyaçlar, doğal ve zorunlu tatmin etmek gerekir. Aksi takdirde, tam teşekküllü bir kişilik olarak insanın konuşmak zordur. Sonuç açık: fizyolojik ve psikolojik ihtiyaçları çoğunlukla birbirinin yerine kullanılabilir. Ama her kategoride aynı anda gerçek ve algılanan ihtiyaçlarına ayırt edebilmelidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.