SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Erythremia - bu nedir? sahne eritremii

Erythremia - eritrositlerin proliferasyon (aşırı büyümesi) ile karakterize edilen kan hastalıklarının bir tür ve diğer hücreler (lökositler, plateletler) sayısında artış gösterdi. kronik, genellikle iyi huylu hastalık oldukça nadirdir mı. Ancak iyi huylu habis lösemi mümkün dejenerasyon olduğunu. Erythremia - 100 milyon kişi bir yıl dışına 4 kişi hakkında hasta bir hastalık. Bu cinsiyete bağlı değildir, ama genellikle yaşlı ve yaşlı kişilerde teşhis edilir. Iken genç yaşta hastalık vakalarını, çoğu zaman kadınları bildirdi.

Erythremia (kod ICD10 - S94.1), kronik seyir izler.

Kan hücreleri ve hastalığın mekanizmaları

aşağıdaki gibi eritremii mekanizması geliştirir.

Kırmızı kan hücreleri - asıl işlevi kırmızı kan hücreleri, - bizim vücudun tüm hücrelerinde oksijen taşınmasıdır. Bunlar üretilen kemik iliği, dalak ve karaciğer. Kemik iliği uzun kemiklerin, omurları, kaburgalar, göğüs kemiği ve kafatası kemikleri bulunmaktadır. kırmızı kan hücrelerinin% 96 solunum fonksiyonu gerçekleştirir hemoglobin ile doldurulur. Kırmızı renk onlara demir verir. Kırmızı kan hücreleri kök hücreleri kullanılarak oluşturulur. Onların ayırt edici yeteneği - bölün (yeniden) yeteneği, herhangi bir başka hücreye dönüştü.

kemikler de yağ dokusu ile temsil edilir, sarı ve kemik iliği vardır. O sadece hematopoetik diğer kaynaklar görevlerini gerçekleştirmez zorlu koşullar, kan elemanlarını üretmeye başlar.

Erythremia (ICD-10 - Hastalıkların Uluslararası Sınıflandırılması, kod hastalık 94.1 ° tahsis ettiği) - bir hastalık patogenezi henüz anlaşılamamıştır. Hala tam olarak doktorlar tarafından açıklık olmayan nedenlerden dolayı, vücut şiddetle artık kan dolaşımına uygun olan kırmızı kan hücrelerini, artan kan viskozitesini üretmek ve kan pıhtıları oluşturmaya başlarlar başlar. Zamanla, hipoksi (oksijen açlığı) artar. Hücreler yeterli beslenme almazsanız, bir arıza vücudun genel sistemi içinde meydana gelir.

eritremii hakkında birkaç ilginç gerçekler

 1. Erythremia - Bu tüm lösemilerin iyi huylu bir hastalıktır. Uzun zaman pasif ve sadece sonradan komplikasyonlara yol açar olduğunu.
 2. Bu asemptomatik olabilir ve yıllarca kendisini belli etmiyor.
 3. trombositler, aşırı kanama eğilimli hastalarda daha yüksek seviyede olmasına rağmen.
 4. Bir ailenin hastaları, göreceli bir artış ortaya çıkması riskini varsa böylece Erythremia bir aile geçmişi vardır.

Nedenleri eritremii

lösemi diğer türleri gibi, erythremia hala tam olarak anlaşılmamıştır, ve oluşum için nedenler açıklanmaz. Ancak, onun ortaya çıkması için elverişli olan faktörler dile:

 1. Genetik yatkınlık.
 2. Toksik maddelerin, tuzak.
 3. İyonlaştırıcı radyasyon.

genetik yatkınlık

Mutasyonlar görünüm eritremii neden olan gen tam bilinmemektedir, ancak aile hastalığında sonraki kuşaklarda, yeterince sık ortaya koymuştur. Bir kişinin acı ise hastalığa yakalanma olasılığı çok kere artar:

 • sendromu (yüz ve boyun, gelişim gecikme ihlal) aşağı;
 • Klinefelter sendromu (mümkünse orantısız figür ve gelişimsel gecikmeler);
 • Bloom Sendromu (düşük yükseklik, yüz ve onkolojik hastalıkların onun orantısız gelişme yatkınlık pigmentasyon);
 • Marfan sendromu (bağ dokusu hastalıkları).

toksinler, radyasyon - yatkınlık (kan ünitesi dahil olmak üzere), genetik hücre makineleri kararsız olduğundan, bir insan harici olumsuz etkisi duyarlı hale gerçeği ile açıklanabilir eritremii için.

radyasyon

Hatta X-ışını ve gamma-ışını kısmen genetik hücreleri etkilemeden, vücut tarafından emilir. Bu kalıp ya da mutasyona olabilir.

Ancak, en güçlü radyoaktif radyasyon kanser hastalığının kemoterapi yanı santraller veya atom bombaları merkez üssü olanlar olarak tedavi kişiler tarafından verildi.

toksik maddeler

mideye, onlar hücrelerin genetik mutasyon neden olma özelliğine sahiptirler. Bu maddeler, kimyasal mutajen olarak adlandırılır. Pekçok araştırmalardan sonra, bilim adamları hastaların hastalığın gelişimine önce bu maddelerle temas eritremii bulduk. Bu maddeler şunlardır:

 • (Benzin ve birçok kimyasal çözücü bileşiminde bulunan) benzen;
 • antibakteriyel maddeler (özellikle, "Kloramfenikol");
 • sitostatik maddeler (anti-tümör).

Eritremii aşamaları ve bunların semptomları

ilk, katlanmamış ve terminal: Erythremia aşağıdaki aşamaları içerir. Her biri kendi belirtileri vardır. İlk aşama herhangi bir ciddi belirti göstermeden yıllarca sürebilir. Hastaların Minör belirtiler genellikle diğer, daha az ciddi hastalıklar konusunda suçladı. Sonuçta, hatta doktorlar genellikle kusurlu kan testine yeterli dikkat yoktur.

birincil erythremia varsa, kan testleri norm ılımlı sapmalar var.

ilk aşama, yorgunluk, baş dönmesi, kulak çınlaması ile karakterize edilir. Hasta, kötü uyur, el ve ayakların orada kabarıyor ekstremitelerde soğuk hisseder. Zihinsel performans düşmesi. Henüz hastalığın hiçbir dış tezahürleri. Başağrısı hastalığın spesifik belirtisi kabul edilir, ama bunun nedeni beyindeki dolaşım yetersizliği başlangıç aşamasında gerçekleşir değildir. Bu nedenle, vizyon, dikkat ve zeka azalttı. İkinci aşamada hastalığın "erythremia" semptomların tanı kendi özellikleri zaman - diş eti kanamalarına, küçük hematom haline gelir. Alt bacak karanlık noktalar (tromboz belirtileri) ve hatta yaralar görünebilir. dalak ve karaciğer - kırmızı kan hücreleri üretmeye organları büyütün. Nedeniyle hastalık şişmiş lenf düğümlerine gelişimine.

Eritremii İkinci aşama yaklaşık 10 yıl sürebilir. ağırlığı önemli ölçüde azalır. eski rengini korur - Cilt kiraz tonunu (genellikle elleri ve ayakları), yumuşak damak renk, katı değiştirir alır. Kaşıntı ılık veya sıcak su banyosu sonra amplifiye edilir hasta rahatsız. Vücut özellikle boyun, kanın bir overabundance bir şişmiş damar haline gelir. erythremia, belirtileri, ikinci aşamada yeterli açıkça görülmektedir çünkü Gözler, gibiydi kanlı, gözün damarlara kan akışını teşvik eder.

Nedeniyle zayıf kan dolaşımı kapillerinde el ve ayak parmaklarında ağrı ve yanma hissi ortaya. İleri durumlarda üzerlerinde belirgin tsiatonicheskie noktalar haline gelir.

Kemik ve epigastrik ağrı vardır. aşırı ürik asit gut doğası ile ilgili eklem ağrısı. Genel olarak, böbrek çalışmaları sıklıkla kesintiye piyelonefrit tanısı ve böbrek taşı uratovye bulunur.

sinir sistemi uğrar. Hasta sinir, ruh hali sık ağlama ve değişikliklerle karakterize, istikrarsız.

çeşitli vasküler alanlarda kan pıhtılarının ortaya çıkmasına neden olur, kan viskozitesi artar. Ayrıca varis gelişimini yakalanma riski vardır.

Uyarı! Hastalar ayrıca hipertansiyon muzdarip ve on iki parmak bağırsağında ülser açılması olabilir. Bu vücudun savunma azalma nedeniyle ve Helicobacter pylori sayısını artırmak - Bu bakteri ülser neden olduğunu.

Eritremii üçüncü aşama cilt solgunluk, sık zayıflık, halsizlik ve uyuşukluk ile karakterize edilir. nedeniyle düşük kan hemoglobin seviyeleri ile çok az yaralanma, aplastik anemi sırasında gözlemlenen uzun kanama.

Üçüncü aşama eritremii: Semptomlar ve Komplikasyonlar

Erythremia - kan hastalığı, üçüncü aşamada saldırgan hale gelir. Bu aşamada, kemik iliği hücreleri fibrozis uğrarlar. O kırmızı kan hücrelerini üretemediği, bu yüzden kan hücrelerinin kuralları bazen kritik göstergelere, düşer. Beyinde, yumuşamayı odakları vardır, karaciğer fibroz başlar. safra kesesi, kalın, ağdalı safra ve pigment taşları olduğunu. sonuç siroz ve damar tıkanıklığı olan.

Daha önce, bu arttırıldı trombüs eritem olan hastaların ölüm nedeni haline gelebilir. damar duvarları değişebilir, beyin, dalak, kalp ve bacak damarlarının bir tıkanıklık vardır. tıkayıcı hastalığı ortaya çıkar - Tam daralma riski ile bacak damarlarının tıkanması.

Böbrek hasarı. Nedeniyle ürik asit hastaların büyümesine eklem ağrısı gut karakteri muzdarip.

Uyarı! Ne zaman eritremii bacaklar ve kollar genellikle rengini değiştirmek. Hasta bronşit ve soğuk algınlığı eğilimli.

hastalık

Erythremia - yavaş hastalığı. Hastalık bir ilerici ve mütevazi karakterine başlangıcıdır, kendi yavaş girer. Hastalar sıklıkla minör semptomlar için çaba sarfetmeden yıllardır yaşıyor. Ancak, kan pıhtıları daha ciddi vakalarda ölüm 4-5 yıl içinde ortaya çıkabilir.

ile birlikte eritremii dalak arttı. siroz lezyon ve diensefalon ile izole edilmiş formu. alerjik hastalıklar ve bulaşıcı komplikasyonlar gelişebilmektedir sırasında hastalar sıklıkla belirli ilaçlar grup ürtiker ve diğer cilt hastalıkları muzdarip tahammül edemez. Hastalığın Ders birlikte görülen koşulları nedeniyle karmaşıklaşır, tanı genellikle yaşlılarda sonra yapılır.

Posteritremichesky miyelofibrosis - malign hastalığın iyi huylu elbette bir yeniden doğuş. durum bu döneme hayatta hastalarda bir doğaldır. Bu durumda, doktorlar erythremia tümör karakteri edinilen itiraf.

Doğru erythremia ve uygun tedaviyi teşhis etmek son derece önemlidir. Tanı çalışmalarının bir dizi içerir.

eritremii kanın analizi

tanı için önemlidir "erythremia" kan testi parametreleri, tanısı ilk etapta yapıldığında. Öncelikle bu ortak kan testidir. Onu ilk alarm zili olma anormaldir. Kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırdı. Başlangıçta ancak hastalığın gelişmesi ile daha artıyor, kritik değildir ve son sahnede düşer. Kadınların kandaki eritrositlerin diğer seviyesi 3.5 ila 4.7 etmektir ve erkekler - 4'den 5'e.

erythremia tanısı ise kırmızı kan hücrelerinin artışa işaret kan testi rakamları, hemoglobin karşılık gelen artışa söylüyor. kanın oksijen taşıma yeteneğini gösteren Hematokrit,% 60-80 artmıştır. Renk indeksi değişmez, ancak üçüncü aşama herhangi bir şey olabilir - Normal, artmış veya azalmış. Trombositler ve beyaz kan hücreleri arttı. Beyaz kan hücreleri birkaç kez, bazen daha büyür. Formülasyon eozinofiller (bazen bazofiller) ile artar. Ciddi trombosit arttı. Eritrosit sedimentasyon oranı - en fazla 2 mm / saat.

Ne yazık ki, tam kan sayımı, ilk tanı, az bilgi için önemlidir ve sadece onun Tanı yöntemi koymak değil üzerinde olsa.

eritremii de diğer çalışmalar

 • Kan biyokimyasal analizi. Ana hedefi - AST ve ALT - kandaki demir miktarını ve karaciğer fonksiyon testlerinin düzeyini belirlemek için. Bunlar kendi hücrelerinin yok edilmesi, karaciğer salınır. bilirubin miktarının belirlenmesi eritrosit imha sürecinin şiddetini göstermektedir.
 • Kemik iliği ponksiyonu. periosta deri içine sokulur, bir iğne ile alınmış analizi. Yöntem iliğinde hematopoietik hücrelerin durumunu belirtir. Araştırma iliği hücre sayısını, kanser hücreleri ve fibroz (bağ dokusu büyüme) varlığını göstermektedir.
 • "Kronik erythremia" tanısı da laboratuar işaretleri ve karın ultrasonu yaptığınızda. Ultrason sıkışık organları, karaciğer büyümesi ve dalak, aynı zamanda bunların fibroz cepler ortaya koymaktadır.
 • Doppler kan akış hızını gösterir ve kan pıhtıları belirlemeye yardımcı olur.

eritremii tedavi

Erythremia genellikle yavaş ilerler ve selim bir seyir izler olduğunu belirtmek gerekir. Her şeyden önce, doktorlar yaşam tarzı değişiklikleri yapmak için tavsiye edilir - daha dışarıda olmak olumlu duygular olsun, yürümeyi (endorfinoterapiya bazen çok iyi sonuçlar ulaşır). demir ve vitamin C, büyük miktarda bir kısmını içeren gıdalar, çıkarılmalıdır.

Hastalığın tanısı "erythremia" temel amacı ilk aşamada - Kan parametreleri normal hemoglobine azaltmak - 150-160 kadar yukarı ve hematokrit - 45-46 kadar. Hastalığın yol açtığı komplikasyonları olumsuzlamak da önemlidir - Kan dolaşımı, parmaklarında ağrı, vb bozuklukları ...

Hemoglobin bu durumda bu güne kadar kullanılan kanama, yardımcı olan hematokrit Normale. kemik iliği ve trombopoezde fonksiyonunu (trombosit oluşum süreci) uyaran Ancak, bu prosedür, bir acil çerçevesinde yapılır. Kırmızı kan hücrelerinin kan temizlemek olduğunu eritrotsitaferez adında bir prosedür vardır. Bu durumda, kan plazması kalır.

ilaç

Sitostatikler - Bu doğal anti-tümör komplikasyonları eritremii de kullanılan ilaçlar - ülserler, tromboz, hastalığın ikinci aşamada ortaya çıkan serebral dolaşım bozuklukları. "Mielosan", "busülfan", hidroksiüre, "Imifos" radyoaktif fosfor. İkincisi kemiklerde birikmiş ve beyin fonksiyonunu inhibe ettiği gerçeği ile etkili olarak kabul edilir.

Steroidler otoimmün kökenli hemolitik anemi reçete. "Prednizolon" Özellikle popüler. Tedavi alakalı sonuçları vermezse, dalağı çıkarmak için ameliyat reçete.

Demir eksikliğini önlemek için, demir takviyeleri reçete edilebilir - "gemofer", "Totem", "Sorbifer".

Gerektiğinde aşağıdaki ilaç grupları reçete edilir:

 1. Antihistaminikler.
 2. Kan basıncını düşürmek.
 3. Antikoagülan (kan inceltme).
 4. Hepatoprotektörler.

Erythremia, tedavi genellikle hastanede yapılır - olduğu birçok komplikasyon neden olan ciddi bir hastalık. Mümkün olduğunca erken tespit ve onun tedaviye başlamak önemlidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.