Haber ve ToplumPolitika

Neden Katalonya İspanya'dan ayrılır?

Katalonya İspanya'dan ayrılır! Bu haberi bir kez daha popüler oldu. Büyük ölçekli mitingler ve oylama gerçekleştirdi. Ama neden Katalonya İspanya'dan ayrıldı ve ne için olduğunu?

Kasım ayında başarısızlığı

Kasım 2014'te Temsilciler Kongresi Katalonya'da bağımsızlık konusunda referandum düzenleme reddetme kararını onayladı. bölgelerin herhangi ayrılması üzerine Krallık oylama yasalarına göre ülke genelinde yapılmalıdır. Bu durumda, böyle bir sıkı ve karmaşık bir prosedür pratikte imkansız uygulamak kolaylaştırır.

Tam bir yıl sonra, Kasım 9, Katalonya Parlamentosu özerk bölge ana hedefi formüle ettiği bir kararı kabul -. "Madrid Bağımsızlık" Tüm dünya Katalonya İspanya'dan ayrılması gerçeği bahsediyor. Bu doğru mu?

Bir eylem planı 2017 yılında İspanya'dan Katalonya ayrılması için geliştirilmiştir. Sakinleri bir hükümet kurmak ve onların arazi resmen ücretsiz olacak bundan sonra yeni bir anayasa, benimsemek gerekir. Ancak, Katalonya'da seçimler, özerklik kurmaya yönelik çabalar, çoğu sakinleri birleşik İspanya'nın lehineydi.

o da, geçersiz özerk cumhuriyetinin çözünürlüğünü tanıdığını Bundan hemen sonra İspanya Bakanlar Kurulu Anayasa Mahkemesi'ne dava açtı. Birkaç girişimleri Katalanlar bırakmak sonra İspanya Krallığı başarısız olmuştur. Ülkenin Anayasa Mahkemesi Ancak, 9 Kasım 2015 tarihinde kabul edilen kararı iptal etti, Katalonya hükümet bu amacın sağlanabilmesi için her türlü tedbiri almaya devam edeceğini söyledi. Neden Katalonya İspanya'dan kopmak istiyor?

Her şey nasıl başladı

Yıllardır Katalonya halkı bağımsızlık, ulusal tekliği ve kültürel özelliklerini korumaya çalışmıştır. Ama sayısız kanlı savaşlar sonucunda, o kendi özgürlüklerini savunmak mümkün değildi. Katalonya üçten fazla yüzyıllardır İspanya'dan ayrılır. Neden böyle oluyor?

Katalonya tarihi, yılı 988 kadar uzanmaktadır. Kont Borrell II Fransız işgalciler tarafından kendi topraklarının özgürlüğü ilan etti ve Barcelona eyaletinin topraklarını ilan etti.

1137 yılında Aragon Krallığı ile Barcelona ilçenin sembolik birliği yoktur. Katalonya ölçüde şimdi İtalya, Andorra, Fransa (güney kısmı) ve Valencia ne de gücünü ayarlayarak boyutu artar. Şu anda günde, anadil İspanya'da Valencia sakinleri özerk bölgenin Katalan çok farklı değildir ve bu bölgenin sakinlerinin bazı Katalanlar olarak görürler. Aynı zamanda nüfusun egemenliği Valencia istemiyor kazanmak.

egemenliğin kaybı

Katalonya'nın bağımsızlık birinci kaybı savaş yıllarında Philip V ve Charles VI Habsburg İspanyol tahtının varisi arasındaki 1701-1714 yılı sonu gerçekleşti. Habsburglar üzerine bahse feodal lordlar, egemenliği kaybetme üstünde Birinci zafer. yaygın bu yıllarda kutlanır Katalonya, Milli Günü, tam da bu tarihten ile aynı zamana denk.

Bu adımla ve bağımsızlık Katalanlar için uzun bir mücadele başladı. Defalarca egemenliğini kazanmaya çalışıyor, Cumhuriyeti yoğun ve şiddetli "hispanicization" birçok eylemler yaşadı. Bu Katalonya İspanya'dan ayrılma istediğini nedenlerinden biridir.

İspanya İç Savaşı

bağımsızlık en başarılı şansı İspanya'da monarşi devrilmesiyle sona eren 1871 yılında bir iç savaş haline gelmiştir. Katalonya özerklik tanındı. Franco'ya karşı mücadele yerli Katalanların zulme dönüştü. Birçok ceza korkusuyla yurtlarını terk etmek zorunda kaldılar. Bir kez daha, nedeniyle terör örgütü "Terra Liura" 1979 için yalnızca onu geri almak mümkün Katalonya'nın özerklik statüsünü edildi kaybetti.

XXI Century. Egemenlik Bildirgesi

2006 yılında ek haklar İspanya Özerk Bölgesinde Katalonya Parlamentosu Hükümeti ile müzakereler sonucunda verildi. Genelde ekonomik bölümünü ilgilendirir. Ama bu tedbir yardımcı olmuyor, Katalanların arasında ayrılıkçı duyguları söndürmek, ama sadece ters etki üretti.

2013 yılında, Katalonya'nın sakinleri yol kat ettik. Bunlar kendi etnik sahip devlet düzeyinde kendi bayramlarını kutlama. İspanya'nın topraklarının tamamı aksine, Katalonya nedeniyle boğa güreşi toprakları yasaklı hayvanlara zulüm. Bu flamenko dans değildir. Katalan dili resmi olarak tanınan ve tüm halk onun İspanyolca'yı seçen kasten çekti. Benzersiz bir gerçektir Katalanlar bir ülke içindeki bir bölge veya özerklik bulunmaz Internet, kendi etki alanına sahip olması da olduğunu.

2013 yılında kabul edilen Katalonya Egemenlik Beyanı sadece milliyetçi hareketlerin yeni dalgasını oluşturdu. Ve ekonomik kriz Katalanların mali durumu sanayileşme bir hareket kazandırmıştır ağırlaştırılmış etti. Bugüne kadar il İspanya'nın en gelişmiş bölümüdür. kendi topraklarında biraz daha az krallığın sanayinin yüzde 50 daha bulunduğu Katalan nüfusu sadece İspanya'nın tüm nüfus 1/7 olmasına rağmen. Seyahat endüstrisi de 1/5 oranında İspanya'nın GSYİH sağlayan geliştirilmiştir.

Makul ekonomik kriz sırasında işsiz İspanyollar ile paylaşmak Katalanların isteksizliği olduğunu. Bu Katalonya İspanya'dan ayrılma istediğini ana sebebi budur.

kalması bırakamam

İspanya'da birliği lehine Katalanlar oyu kılan tek son derece önemli bir faktör vardır. Avrupa Birliği'nde bu üyelik. Şaşırtıcı bir şekilde, bu İspanya bağımsızlık için bu mücadelede biraz daha güvende hissetmelerini sağlıyor.

Madrid yüzünden kesilmesi Barselona Brüksel ile bağlarını kaybetti. Otomatik olarak Katalonya bölgesindeki bütün ekonomik göstergeler üzerinde olumsuz bir etkisi vardır AB dışına geçer. Ve daha önce Filistin'i veya Kosova'yı veya Abhazya ya Kırım'ı ya tanımadı Madrid, hala Katalonya ayrı bağımsız devletini tanıyan bile, yeni sözleşmeler kadar uzun bir süre olacak ve sözleşme daha önce yapmış oldukları edilecektir imzaladı. Kaynaklar olumsuz ekonominin durumunu ve Katalonya'nın her vatandaşın mali refahını etkileyecek tüm yasal sorunlar ve gerekli anlaşmaların hazırlanması çözme, müzakere geçirdi.

Radikal ayrılıkçılar egemenlik çağrısında bu gerçeği nedeniyle önem yoktur. mitingler, yürüyüşler ve çeşitli kampanyasıyla, milliyetçiler 9 Kasım'da referandum için hazırlanıyorlardı.

Yapabilirsiniz, ama yapamazsınız

Resmi olarak, İspanyol hükümeti Katalonya'nın yerel yönetim düşünün ve egemenliği üzerinde yeni bir karar çıkarmak yetkisi, bu kanunun kabul ve düzenli oylama sakinleri Mahkemesi'ne başvurup, sonra bu kararı iptal etmesi. Katalonya halk oylaması ve daha fazla ayırma anayasal hakkını inkar etmedi, ama onları sonuna kadar yararlanmak için izin vermez. Aynı zamanda halk arasında hoşnutsuzluk dalgası neden olur ve savaşmaya teşvik eder.

Bir kez daha ayrı bir devlet olması için bir girişim başarısızlıkla sonuçlandı. Ve son referandumda Katalonya nüfusunun% 70'ini düzenlenen gerçeğine dikkat etmelidir böylece İspanya'nın parçası olarak kalmasını isteyen, "HAYIR" oyu var. Ancak parti meclis özerklik, kesin ve bağımsızlık olarak ayarlanır siyasi ders seçildi. Bu süreç durmaz ve yakın gelecekte, belki de yeni bir devletin doğuşunu şahit olacağı anlamına gelir. Katalonya İspanya'dan ayrılma mı,% 100 hayır diyemeyiz. Ama zaman gösterecek.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.