SağlıkTıp

Burun sinüsler. paranazal sinüslerin CT taraması

Ne yazık ki, çok sık orada burun sinüslerde ortaya çıkan insanlar bulaşıcı hastalıklar başlar durumlar ciddi sağlık sorunları vardır, iltihaplı hale vardır ve bir kişinin "sinüzit" ile teşhis edilir. Doktorlar sonuca belirlemek önce Ancak, onun şüpheleri doğrulamak için, X-ray veya CT taraması hastayı gönderir. Bugün araştırmaların Bu yöntemler hakkında ve tartışılacaktır.

Burun sinüsler ve sinüs kökenli

Ne yazık ki, birçok kişi gerekli önemin Soğuk algınlığının etkilerinden muzdarip. Bir sinüzit - paranazal iltihabıdır sinüsler, akut ya da kronik, grip veya diğer enfeksiyon hastalıklarının acı sonra meydana gelir. Hastalık, akut ya da kronik olabilir. Böyle gruplara bölünmüş:

- sinüzit;

- Ön;

- ethmoiditis;

- sphenoiditis.

Hangi bağlı belirli hasta tespit inflamasyon tedavisi paranazal sinüslerin reçete edilir. Ama doğru bir tanı koymak amacıyla, doktor ilk belirli çalışmalar için hasta sevk edecektir. Genellikle uzman röntgen atar, ancak bazı durumlarda bir bilgisayarlıtomografiye yön verebilir. Bu yöntemler hakkında daha fazla ayrıntı, sinüslerin çalışmalar aşağıda ele alınacaktır.

Koku organın X-ışınları, ve davranış endikasyonları

Bu araştırmanın yöntemi yaygın otolaringolojide kullanılır ve ayaktan tedavi bazında yapılır. paranazal sinüslerin Radyografi tür durumlarda atanır:

 1. yaralanmalar koku organ için.
 2. mukozal durumu teşhis etmek.
 3. Ameliyat için hazırlık.
 4. Eğer koku alma organı anlaşılmaz doğadan orada kanıyor.
 5. Eğer burun solunumu rahatsız etti.
 6. kronik sinüzit tanısı için.
 7. Eğer baş ağrısı vardır.

X-ışınları için hazırlık

Böyle bir çalışma için hazırlamak için gerekli değildir yapmak özel bir şey değil. Önemli olan - takı, metal nesneler, lastik bantlar, saç klipleri kaldırın. Laboratuvar makinenin önünde bir sandalyede oturmak için hastayı davet eder. burun ve çene metal plak ile temas halinde olmalıdır. Uzman Eğer iyi bir görüntü kalitesi elde etmek için hareket etmemesini ister. Bütün olayda o 3 dakikadan fazla sürer. Sonuçlar zaten işlemden sonra 5 dakika uzaklıktadır. Resimde görülen herhangi bir patoloji, bir uzman hasta Laura gider kiminle yaptığı gözaltına açıklanır. Ve uzmanlar daha sonra daha fazla inceleme gereği üzerinde karar veya tedavi reçete.

Yukarıda tarif edilen yöntem kullanılarak detaylı bir şekilde incelenecektir edilemez şüpheli semptom saptandığında sinüslerin X-ray, nadir durumlarda, CT tarafından takviye edilebilir.

Kontrendikasyonlar

X ışınları hamile kadınlar için tutulamazlar. aralarında çocukların da diğer durumlarda, tanı bu yöntem katılıyor doktor tarafından tayin edilebilir.

Hangi durumlarda BT taramaları yapılır?

Bu araştırma burun kadar tehlikeli hastalıklardır böyle önemli bir vücut önlemek için yapılması gerekli olabilir. Böyle durumlarda bir tarayıcı tarafından kontrol paranazal sinüsler:

 1. Eğer bilinmeyen baş ağrıları vardır.
 2. Hasarlı kemik yapısı paranazal girintiler edin.
 3. sinüs içindeki yabancı cisimler söz konusu olduğunda.
 4. Eğer bir kanama şüpheleniyorsanız.
 5. sinüslerin hastalıklarının saptanması için.
 6. Kemik yapıları, göz yörüngeler, kafatasının ön kısmına yaralanma ve hasar acı sonra.
 7. enflamatuar süreçlerde bir sinüzit durumunda, örneğin, tedavi için yetersiz uygundurlar.
 8. sık burun kanaması ile.
 9. gözyaşı kesesinin irinli iltihap varsa.

Artılar Bilgisayarlı Tomografi

Bu yöntem, burun gibi bir vücut incelerken en doğru biri olduğu kabul edilir. Paranazal sinüsler yüksek kalite ve yanılmazlığı analizini gösterir ki, iyice kontrol etti. Bu tanı yöntemi aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 1. yüksek seviyede görüntü kalitesi.
 2. Küçük radyasyona maruz kalma.
 3. Yüksek hızlı tarama.
 4. ayrıntılı tüm çalışılan eğitim sunulan görüntülerin alınmasının ardından.
 5. Bu yöntem insanlar için güvenlidir.
 6. Bu araştırma metodunun Kullanılabilirlik.
 7. (MRI aksine) zaman görece kısa bir süre içinde egzersiz Gerçekleştirilen.
 8. Ağrısız prosedür.

BT prosedürlerini Sahne

Bu yöntem, keşfetmek ve burun gibi bir gövde ile ilişkili hastalıkların tespit için yardımcı olur. aşağıdaki gibi paranazal sinüsler kontrol:

 1. İşleme başlamadan önce, uzman hastaya bazı sorular sorar (isim, doğum, sağlık, ilaç ve başkalarına hoşgörü tarihine.).
 2. Hasta daha sonra özel bir kanepe BT'de yatar. Hastanın pozisyonu - çenesini yükseltilmelidir sırtına veya yüz aşağı.
 3. Olay yasak pislik hareketle. insanların yanlışlıkla orijinal konumundan hareket yok etmek için, doğru konumunu korumak yardımcı olmak amacıyla, kayışlar ve özel yastıklar giderebilir. istemsiz hareketler görüntü kalitesinin bozulmasına neden olması.
 4. Hasta yerleştirilecek ve gerekli tüm talimatlar verilecektir zaman hemen CT süreci başlar. CT - prosedürü sırasında, bir masa kanepe üzerinde hasta özel bir halka içinde yavaş yavaş (portal başka bir isim) hareket etmeye başlar. Bu hareket esnasında, insan etrafında döner X-ışını tüpleri ve elektronik detektörler.
 5. Bir noktada, doktor nefesinizi tutun istenebilir. Genel olarak, prosedür herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz.
 6. Süre BT genellikle 10 dakikadır. Çalışmanın sona ermesinden sonra doktor (40 dakika içinde) sonuçlarını beklemek sorar.

Kontrendikasyonlar

Analiz Bu tür bir yöntem, paranazal sinüslerin CT gibi, kişi aşağıdaki kategorilerde gerçekleştirilebilir olamaz:

 • Hamile kadınlar fetüste malformasyonlar ortaya çıkması ihtimali olduğundan.
 • Küçük çocuklar. Kendi içinde, çalışma güvenlidir, ancak yalan olamaz ve prosedür yok sırasında hareket etmeyen çocuklar için, bu yöntem önerilmez. Bir durgunluk kaliteli görüntüler sağlamak için, her durumda gerekli.
 • (Sinüslerin tarama kontrast ise) iyot alerjisi olan insanlar.
 • Böbrek yetmezliği olan hastalar.

sinüzit tedavisi

paranazal sinüs tedavisi röntgen veya CT taraması yapacak hastaya hemen sonra yapılmalıdır ve doktor ona doğru bir tanı verdi. Akut ve kronik amaçların sinüzit tedavisi irin ve mukus, ödem ortadan onları temizleyici, sinüslerin enflamasyonu durdurun. Bu amaçla, hastalar patojenin tipine bağlı olarak, doktor seçer antimikrobiyal ilaçlar uygulandı, kişinin yaşı ve ihmal hastalığının derecesi. sinüzit ilaçların akut formlarının tedavisi için yaklaşık 3 haftalık bir süre için seçilirler. Ve hastalığı 2 kat daha fazla bir süre için, kronik formda geçmesi durumunda. mukoz membran şişme azaltmak için, doktor dekonjestanlar atar.

Bir adam çok geç doktora gitti ve burun akıntısı çürüme kokusu ile kalın bir sıvı dönüştürdü verildiğinde, uzman bir delinme tayin eder. Bu, koku organının boşluğu durulama gereksiz zararlı sıvıyı ortadan kaldırmak ve ilaç girmek için yapılır.

Aynı zamanda, genellikle tedavi sinüzit hasta antibiyotik reçete 10 gün içinde: doktor birleşik bir yöntem kullanılması. Ve sonra irin ve mukusu kaldırmak için bir delinme olun.

Şimdi de sinüzit veya paranazal sinüslerin diğer hastalıkları teşhis önce, doktor ilk muayenede hastayı gönderdiğini biliyoruz. hastalık belirlemek için en yaygın yolu radyografi olduğunu. Hastalığın net bir görüntü gösterecektir araştırmanın kesin ve gerçek yöntem, - onun uzman sonrasında hala şüpheniz varsa, o zaman o BT sinüsleri atar.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.