Haber ve ToplumEkonomi

En yüksek gökdelen: dünyasının övünme farklı şehirler

En yüksek gökdelenler gibi binaların tarihi otomatik asansör icadı ile başlamıştır. Geri 19. yüzyıl sonlarında Amerikan Henry Otis yükseklik kısıtlaması olmaksızın yüksek katlı binalar inşa yardımcı olmak için bu buluşu tasarlamıştır. Günümüz dünyasında, inşaat yüksek katlı binalarda herhangi metropolde uygulandığı ve şehrinde bulunan en yüksek gökdelen, bu kartvizitin türüdür. Şehir alanındaki alan sıkıntısı olduğunda Günümüz dünyasında, yüksek katlı binaların yapımı mümkün olan tek çözüm oldu.

Dünyanın en yüksek gökdelen uzun bilinen ve tanımlanmıştır. Bu listede birincilik, 2010 yılında tamamlanan Dubai kulesi, ünlü "Halife" dir. mimari başyapıtı yüksekliği 828 metre, bir binada 162 katlı.

İkinci sırayı hakkıyla 508 metre ve 101 katlı, Tayvan gökdelen "Teybey" verilir. Bu bina henüz Kulesi "Khalifa" için avuç vermek zorunda değil, ama geleneksel Çin motifleri ile Batı uygarlığının kendi mimari özelliklerinde bağlayan hala en güzel ofis binalarından biri olan, bu en uzun yüksek katlı bina oldu postmodernizm 6 yıl tarzında.

Çin'de en yüksek gökdelen - Şanghay uluslararası finans merkezi konumu dünya sıralamasında üçüncü sırada yer aldı. O da, Tayvan "Teybey" gibi 101 kat, ama sadece 492 metre toplam yüksekliğe sahiptir.

Dördüncü pozisyon 452 metre yükseklikte 88 katlı olup Malezya ikiz kuleleri "Petronas Kuleleri" tarafından işgal edilmiş. Bu gökdelenler tek bir mimari kompozisyon içine iki bina birbirine bağlayan, geleneksel İslami motifleri kullanılarak inşa edilmiş ve "Sky Bridge" denir 170 metre düzeyinde, bir jumper vardır.

"Willis Tower", Chicago bulunan - Üst beş Amerika'nın en yüksek gökdelen olduğunu tamamlar. o yüksek binaları listesinde beşinci yere sahip olmasinin yaninda, bunun 1973 yılında inşa edilmiş, ayrıca eski gökdelenler biridir. bir araya yığılmış ve paralelyüz gergin birkaç benzer ve 443.2 metre yüksekliğe ulaşır - Bu 110 katlı binanın orijinal mimariye sahiptir.

Eh, Avrupa ne övünebilir? Avrupa'da uzun gökdeleni - "mütevazı" 310 metre ve 95 katlı bir yüksekliğe sahiptir Londra "Shard",. Bu mimari yapı eşsiz dar lazer aydınlatma ile dev bir piramit şeklinde toplumda çok tartışmalara neden oldu. fikrinin bir geliştirici ve yazar İtalyan mimar sırt çantası, Londra'da tarihsel görünümünü sakat olduğu suçlanıyordu. Yapılacaklar bununla birlikte, yetkililer gökdelen dezavantajları daha fazla avantaj getirdiği genel kamuoyunu ikna etmeyi başardı, UNESCO müdahalesi geldi.

Ama hakkı için iki ülke arasındaki yarış, dünyanın en yüksek mimari yapı devam sahip olmak. Amerika olan yüksekliği 975 metre olacak ve Bahreyn'de 200 katlı binanın inşasına müzakere Miami mega gökdelen inşa etmeyi planlıyor. Ancak Japon diğer tüm halklar cesur idi - 4 kilometrelik yüksek bir gökdelen yapımı için onların planlarında!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.